Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tężnia otwiera podwoje

Dziś (10.11.2014) punktualne o godz. 15.00 w Jaworzu zostanie otwarta tężnia solankowa. Na miejscu będzie można nie tylko powdychać lecznicze opary, ale także skosztować ''inauguracyjnej''. grochówki Przygotowano pół tysiąca porcji, ale sądząc po zainteresowaniu tą inwestycją, popularnej zupy może zabraknąć dla wszystkich chętnych.

Tężnia wyrosła przy ulicy Koralowej, w bezpośrednim sąsiedztwie siłowni na świeżym powietrzu oraz obiektu sportowego. Uwagę zwraca na razie sam obiekt, bo cały kompleks będzie się prezentował ładnie dopiero na wiosnę, kiedy pojawi się trawa. Firma z Podhala wykonała misterną robotę, dbając o architektoniczne szczegóły – w wielu miejscach zostały wyrzeźbione detale, choćby popularna wołoska rozetka. W piątek do tężni wpompowano solankę, która pochodzi, podobnie jak w przypadku fontanny solankowej w parku, z Zabłocia. – Tężnia jest urządzeniem lecznictwa uzdrowiskowego. Pozwala na inhalacje solanką. Na razie korzystamy z solanki z Zabłocia, docelowo – do dwóch lat powinniśmy wykorzystywać solankę z własnych źródeł – powiedział nam Radosław Ostałkiewicz, zastępca wójta Jaworza. – Cała tajemnica działania to nic innego, jak możliwość wdychania pewnego aerozolu, który powstaje z wtłaczanej ze zbiornika podziemnego solanki. Na miejscu urządziliśmy także park z placem zabaw.

Jeszcze kilka miesięcy temu tężnia, podobna do tej w uzdrowiskowej Rabce u podnóża Gorców, była tylko w sferze planów samorządowców, a mieszkańcy nie mieli pojęcia, że taki obiekt jest w ogóle planowany. Ostatecznie gminie udało się pozyskać fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt zamknął się w kwocie około miliona złotych, dofinansowanie unijne było na poziomie 85 procent. Początkowo włodarze planowali, że obiekt będzie czynny tylko w miesiącach ciepłych, tak samo jak fontanna. Stanie się jednak inaczej, a najbliższa zima zostanie potraktowana eksperymentalnie. – Po rozmowach z wykonawcami oraz firmą z Zabłocia chcemy przetestować możliwość funkcjonowania tego obiektu w temperaturze do minus 20 stopni Celsjusza. Przy minusowych temperaturach chcemy wykorzystywać bardziej skondensowaną i stężoną solankę, dzięki czemu nie zamarza. W okresie jesiennym i zimowym wcześnie robi się ciemno, dlatego cały teren został oświetlony, żeby mieszkańcy i turyści mogli korzystać z obiektu także w godzinach wieczornych – dodaje Ostałkiewicz.

Chociaż obiekt zostanie oficjalnie otwarty w poniedziałkowe popołudnie, od kilku dni na terenie tężni pojawiali się ciekawscy. Mieszkańcom obiekt się podoba, choć niektórzy zwracali uwagę, że prace były prowadzone w szybkim tempie – oddawanie takich inwestycji do użytku przed wyborami jest normą nie tylko w Jaworzu – dlatego najważniejsze, żeby nie pojawiły się jakieś usterki.

Oprócz samej tężni i wielu ławek z myślą o najmłodszych zbudowano plac zabaw. Teren jest monitorowany, a w najbliższej przyszłości – jak zapewnił Ostałkiewicz – jeszcze w tym roku przy ulicy Koralowej zostaną wytoczone miejsca parkingowe. Na razie samochód najlepiej zostawiać na parkingu nad amfiteatrem.

wot

 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: