Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tanio już było…

W centrach ogrodniczych widać wytężony ruch. 1 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych, a to oznacza zwiększone zainteresowanie chryzantemami w doniczkach. W tym roku zapłacimy za nie od 15 do 20 procent drożej, niż rok temu.

Kwiatów nie zabraknie

Szczyt sprzedaży dopiero za kilka dni. Rozpiętość cen jest duża. W Cieszynie można małą chryzantemę w doniczce kupić już za 6,90 zł. Za wielką zapłacimy 33 zł. - W ubiegłym roku średnia kosztowała 15,90 zł. W tym roku jest o złotówkę droższa. -  powiedziała pani Krystyna, pracownik jednego z centrów ogrodniczych w Cieszynie.

Producenci zgodnie przyznają, że na wzrost cen wpływ ma przede wszystkim wzrost kosztów – nawozy wzrosły o 100 proc. Do tego dochodzą koszty energii. Więcej muszą zapłacić za ziemię i doniczki.

Trzeba więc liczyć się z tym, że za jeden kwiat w doniczce, w zależności od jego wielkości wydamy od 16 złotych do 35, a nawet i więcej. - Obserwujemy, że osoby, które w poprzednich latach kupowały np.: cztery doniczki z chryzantemami, teraz biorą dwie. W czasach, gdy wszystko drożeje, ludzie weryfikują swoje potrzeby. - dodał pan Piotr z innego centrum ogrodniczego.

Bardzo wiele osób na kupno kwiatów, którymi przystroją groby, decyduje się dopiero 1 listopada. Można to zrobić u handlarzy, którzy ustawią swoje stoiska przy wejściach na cmentarze. Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie pobiera opłaty na takim samym poziomie jak rok temu – 110 zł za dzień.

Coraz drożej

Znacznie więcej, niż za kwiaty, zapłacimy za znicze. W bielskiej firmie, która zajmuje się ich produkcją usłyszeliśmy, że ceny niektórych wzrosły aż…o 100 procent. – Średnio podrożały o 80 procent. Jednak takie małe, które rok temu kosztowały 1 zł, teraz kosztują 2 zł, czyli dokładnie 100 procent więcej. – powiedział nam pracownik zakładu. To efekt tego, że na światowych rynkach parafina, surowiec niezbędny do produkcji zniczy, podrożała o 100 procent.

Taniej jest w sklepach wielkopowierzchniowych, w których widać tłumy klientów zaopatrujących się w sztuczne wiązanki na groby oraz znicze. Z opublikowanego niedawno raportu UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland, wykonanego dla dziennika Rzeczpospolita wynika, że średnio o 19,1% wzrosły ceny zniczy w sklepach. Eksperci wskazali, że w

supermarketach – wzrosły o 38,2 proc., hipermarketach – 33 proc., i dyskontach  – 23 proc.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-25 08:22:58
Artur_z_bažin: akurat na te wszystkie badziewiaste znicze, w milionach sztuk i tysiącach ton każdego dnia zatruwające i zaśmiecające Polskę, powinien być podatek jak na papierosy przynajmniej nałożony, z przeznaczeniem na budowę i utrzymanie cmentarzy na przykład, a moim zdaniem powinny być po prostu zakazane, w produkcji, handlu i użyciu
2022-10-25 08:29:38
Artur_z_bažin: a że tanio już było to wszyscy Polacy wiedzą, nawet ciemny lud spod znaku 500+, i akurat nie kwiatki i kopciuchy są problemem tylko chleb, masło, ser, prąd, gaz, benzyna..
2022-10-25 09:57:19
tuluza: Ciemny to Ty jesteś, najpierw naucz się poprawnie pisać, nie wspomnę już o logice Twoich komentarzy !!
2022-10-25 10:23:35
Marx.: tuluza, wrzuć luza - Polska po 7 latach rządów PiS jest już nieodwracalnie w czarnej doopie drożyzny i inflacji, a najgorsze oczywiście jeszcze przed nami - wrzaskiem możesz czasami psa przestraszyć, ale każdy z nas wie ile i za co płaci w sklepie, dziś, rok temu czy dwa
2022-10-25 19:42:23
koszor: Arturze- a może brakuje nam po prostu rozsądku i umiarkowania? Ja kupuję co roku zaledwie kilka małych zniczy lub wkładów, żeby nie śmiecić bez potrzeby. Ale jak ktoś musi się lansić i kupować 20 zniczy wielkości wiaderka to już trudno.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: