Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tam znajdują pomoc

Podstawowym celem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Szczególną kategorię osób potrzebujących tej pomocy stanowią matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej. Dla nich ustawa o pomocy społecznej przewiduje możliwość skorzystania z dedykowanej im formy wsparcia, jaką jest schronienie i wsparcie w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Na terenie naszego powiatu taki właśnie Dom znajduje się w Pogórzu.

Za osobę samotnie wychowującą dziecko uznaje się nie tylko pannę, kawalera, wdowę czy wdowca, ale również osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu oraz rozwodnika czy rozwódkę.

Przed rokiem (marzec 2023 r.) Powiat Cieszyński oddał do użytku Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Pogórzu przy ul. Zamek 132. W 2024 roku Dom prowadzi Stowarzyszenie „PrzystańMy”. Dom ma charakter ponadgminny, przeznaczony jest dla 18 mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego. Mieszkańcy innego powiatu mogą skorzystać z pomocy Ośrodka pod warunkiem zawarcia porozumienia.

Mieszkające w nim osoby mają zapewnione wsparcie specjalistyczne mające na celu przezwyciężenie sytuacji kryzysowej, która była przyczyną skierowania do Domu, dostosowuje je do potrzeb mieszkańców. Dom zapewnia całodobowy, terminowy pobyt dla matek z małoletnimi dziećmi, kobiet w ciąży, ojców z małoletnimi dziećmi oraz innych osób sprawujących opiekę prawną nad małoletnimi dziećmi. Osobami uprawnionymi do pobytu i zamieszkiwania w Domu są jedynie osoby posiadające decyzję administracyjną Starosty Cieszyńskiego przyznającą pobyt w Domu.

W Domu zapewnia się również usługi obejmujące: mieszkańcom i ich małoletnim dzieciom schronienie, bezpieczeństwo oraz ochronę w związku z problemem przemocy w rodzinie oraz udzielenie w razie potrzeby natychmiastowej pomocy psychologicznej, diagnozę sytuacji mieszkańca, udzielenie wsparcia terapeutycznego, specjalistyczne poradnictwo (psychologiczne, prawne lub socjalne), udzielenie wsparcia mającego na celu rozwój umiejętności psychospołecznych, przygotowanie do świadomego i odpowiedzialnego wypełniania ról rodzicielskich oraz zapobieganie bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych

W zakresie potrzeb bytowych mieszkańcy mają zapewniony do dyspozycji dostęp do całodobowego, okresowego pobytu w odrębnych pokojach z łazienkami, wspólnego pomieszczenia do pobytu dziennego, dwóch pomieszczeń z aneksem kuchennym, z miejscem do zabawy dla dzieci, ogólnodostępnych łazienek, wyposażonych w sposób umożliwiający sprawne z nich korzystanie przez mieszkańców, w tym dzieci, ogólnodostępnej kuchni, pomieszczenia do prania i suszenia oraz pomieszczenia do pracy indywidualnej z mieszkańcami.

- Obecnie w Domu mieszkają 4 mamy i 7 dzieci. Ośrodek jest bardzo dobrze wyposażony, co ułatwia pracę i pozwala kreatywnie spędzać mieszkańcom czas wolny. Tworząc relacje między pracownikami, a mieszkańcami, przede wszystkim dbamy aby wytworzyła się rodzinna atmosfera. Mammy świadomość, że czynniki, które wyznaczają bieg życia człowieka czerpią swoje źródło w środowisku rodzinnym. Na rozwój dziecka wpływa atmosfera domowego ogniska: ciepła i życzliwa sprzyja równowadze emocjonalnej, budowaniu poczucia własnej wartości i uznania. Dom o takim charakterze chcemy prowadzić – mówi Magdalena Bosowska – Kierownik Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży.

Zdarzają się wypadki losowe, że samotne matki z dziećmi czy kobiety w ciąży nie mają własnego dachu nad głową, mają kłopoty finansowe czy w ich stronę kierowana jest przemoc i takie rozwiązanie staje się czymś bezcennym w którym mogą liczyć na pomoc, zrozumienie i chwilę ciszy.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: