Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Taki kalendarz warto mieć

Ukazuje się od 1984 roku. Jeszcze nigdy w jego historii nie zdarzyło się choćby najmniejsze opóźnienie. W tym roku nad ''Kalendarzem cieszyńskim'', bo o nim mowa, pracowało 60 autorów.

Kalendarz cieszyński 2012 powstał dzięki wysiłkowi 60 autorów, którzy pochodzą zarówno ze Śląska Cieszyńskiego, jak również z Zaolzia. - Dzisiaj to już nie tylko książka popularna, ale przede wszystkim naukowa – podkreśla Józef Klajsek sekretarz Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – coraz częściej pozycja ta pojawia się w pracach naukowych, jako źródło wiadomości. 

Kalendarz ukazuje się nieprzerwanie od 1984 roku.  Z lokalnej książki przerodził  się w pozycję ogólnopolską. - Kalendarz wędruje zawsze jako egzemplarz obowiązkowy do 15 bibliotek uniwersyteckich w całej Polsce – mówi Józef Klajsek - Dwa egzemplarze trafiają do Biblioteki Narodowej i dwa do Biblioteki Jagiellońskiej, w ten sposób są one przechowywane przez 50 lat w tych placówkach. Osoby zainteresowane Śląskiem Cieszyńskim mogą dotrzeć do niego odwiedzając właśnie te miejsca. 

...w nakładzie 1000 egzemplarzy...

- Zawsze staramy się, żeby publikacja była bardzo urozmaicona. W edycji na 2012 rok znajdziemy nie tylko historię, kulturę, zabytki i wydarzenia, ale również wspomnienia, sylwetki, kulturę ludową i folklor, a także poezję, prozę, wiadomości z kościelnych kręgów i wiele innych różności – dodaje sekretarz Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – książka zawiera także bardzo bogate kalendarium na rok 2012. 

Ciągłość wydawanego każdego roku kalendarza, to ogromny wysiłek autorów. - Jesteśmy bardzo wdzięczni autorom, którzy pomimo tego, że nie otrzymują wynagrodzenia, co roku uważają za punkt honoru wydanie kalendarza – podkreśla pan Józef – wydanie kalendarz to również spory wysiłek finansowy. Staramy się jednak, żeby w miarę możliwości ukazywał się, jak najszybciej. Im szybciej trafi do sprzedaży– tym lepiej się sprzedaje. Kalendarz cieszyński to często upominek gwiazdkowy dla znajomych i bliskich świętujących poza granicami Polski.

Kalendarz cieszyński 2012  po cenie hurtowej można nabyć w Biurze Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy ulicy Stalmacha 14 - koszt to 20 złotych. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: