Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Taka była potrzeba chwili

To pierwsza taka akcja organizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zamiejscowy w Cieszynie. Studenci zapewniają jednak, że nie ostatnia. - Powstała z potrzeby serca i chwili - mówi w rozmowie z portalem ox.pl Katarzyna Piwocha, pomysłodawca przedsięwzięcia.

8 grudnia (sobota) ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic stanął przy ulicy Frysztackiej. Akcję krwiodawstwa zorganizowała tym razem Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zamiejscowy w Cieszynie.

Dawcy szpiku są bardzo potrzebni chorym z naszego regionu. Poszukuje się ich w całej Europie. A może warto poszukać ich w naszym powiecie?- pomyśleli studenci i szybko wzięli się do organizowania akcji. ...Bo i nie było na co czekać... - Nasza akcja powstała spontanicznie i była odpowiedzią na potrzebę chwili – przyznaje Katarzyna Piwocha, koordynator sobotnich działań -  Mama jednej ze studentek potrzebuje szpiku. Rodzina nie może zostać dawcą, więc wszyscy postanowiliśmy pomóc. Stąd pomysł... Honorowy patronat nad akcją przyjął burmistrz Miasta Cieszyna.

W sobotę można było oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Chętnym do pomocy nie przeszkodziła nawet mocno zimowa aura. - Rozpoczęliśmy wraz z godziną 9.00. Chęć włączenia się do pomocy zadeklarowało blisko 40 osób. Prawdziwym wyzwaniem była dziś pogoda - przyznaje pani Katarzyna – Nawet jeśli nie wszyscy zdołają dotrzeć do godziny 15.00 będziemy zadowoleni z każdej kropli krwi, która jest naprawdę bezcenna.

- To pierwsza taka akcja u nas, ale nie ostatnia – zapewniają studenci - Z pewnością jeszcze nie raz ambulans do poboru krwi stanie przy ulicy Frysztackiej przed budynkiem uczelni.

Przypomnijmy Katarzyna Piwocha- nauczyciel i Tomasz Piwocha - prezes Honorowych Dawców Krwi Powiatu Cieszyńskiego od 2001 roku zachęcili do działania ponad dwa tysiące dawców, którzy oddali łącznie 930 litrów krwi.

Oboje są zarówno inicjatorami, jak i organizatorami akcji „Maturzysto! Zdaj egzamin dojrzałości z … życia”, która wpisała się już na stałe w cieszyński kalendarz. Od 12 lat zachęcają i uwrażliwiają młodzież naszego powiatu na potrzeby drugiego człowieka. Są świadomi tego, że im więcej osób będzie walczyło w słusznej sprawie, tym mniej ludzi pozostanie bez pomocy. We wrześniu tego roku w Katowicach podczas IV Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej zostali uhonorowani Medalami "Kropli Życia".

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: