Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tajemniczo w Cafe Muzeum

Tajemnicza hrabina, ekscentryczny Witkacy i niezwykły ród Kossaków zagoszczą 20 września br. w Cafe Muzeum w Cieszynie. Wszystko to dzięki Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, która po raz kolejny zaprasza na Cieszyńskie Spotkania Literackie.

W zabytkowym wnętrzu, przy aromatycznej kawie, posłuchać będzie można opowieści dr Joanny Jurgały-Jureczki o jej najnowszej książce „Tajemnice prowincji”, której akcja toczy się na Śląsku Cieszyńskim.  Książka Jurgały-Jureczki opowiada historię Justyny Skotnickiej, która powraca do swoich rodzinnych stron na Śląsku Cieszyńskim. - Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji, przejmuje również tymczasową opiekę nad synami siostry: niesfornym pierwszoklasistą, Kubą i jego dużo starszym bratem, Maciejem. W Brzozowie zamierza spędzić tylko rok. Wbrew oczekiwaniom nadchodzący czas przyniesie jej sporo niespodziewanych wrażeń.

Kobieta pozna związaną ze Śląskiem Cieszyńskim rodzinę Kossaków i ekscentrycznego Witkacego, porozmawia z dawną dziedziczką Brzozowa, spotka wyniosłego prawnuka hrabiny, a także mieszkańców prowincji. Odtworzy niezwykłe wydarzenia z przeszłości, wpisane w rytm wielkiej historii, dostrzeże urok zmieniających się pór roku, które z dala od zgiełku wielkich miast każą spojrzeć na życie i ludzi z innej perspektywy.

Czy Justyna znajdzie prawdziwe i dojrzałe uczucie? Jaki wpływ na nią i  mieszkańców prowincji będą miały rozwiązane zagadki i ujawnione tajemnice? -
czytamy w opisie wydawcy, Wydawnictwa ZYSK I S-KA.

O publikacji tej prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz pisze: „to mądra, pięknie napisana powieść, o wartkiej akcji, pogłębionych psychologicznie postaciach i głębokim przesłaniu”.

W trakcie spotkania podsumowany zostanie konkurs poetycki "Czas otworzyć okno historii" zorganizowany przez cieszyńską bibliotekę . Również publiczność wybierze swój „ulubiony wiersz” , a każda osoba biorąca udział w wyborze, będzie mogła wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Spotkanie organizowane jest w ramach imprezy "Skarby z cieszyńskiej trówły". Zapraszamy do Cafe Muzeum, 20 września 2014 r., o godz. 14.30.


Pisaliśmy:
Skoczów: Tajemnice prowincji

Zofia Kossak okiem Joanny Jurgały-Jureczki

Morcinek jako człowiek

Odnajdź swój kraniec świata


vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: