Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szydełko, malarstwo i rzeźby. Cieszyńska Wenecja zaprasza na Noc Muzeów

Szydełkująca artystka z Cieszyna, Dorota Mazur, malarstwo Zdenka Pinera rzeźby Bronisława Mazura – to artystyczna propozycja na Noc Muzeów w Cieszynie, którą przygotowała Galeria Kultury i Sztuki - Salonik Cieszyńska Wenecja.

Galeria Kultury i Sztuki - Salonik Cieszyńska Wenecja ul. Przykopa 29 - Cieszyn , która mieści się w części  starego miasta, przy której stoją budynki z XVIII - XIX w.  z mostkami przerzuconymi przez koryto Młynówki,  zaprasza w najbliższy piątek (24.05.2024) na Cieszyńską Noc Muzeów w godz.  16:00 do 23:00:

-Spotkamy się  z Dorotą Mazur wyjątkową i niepowtarzalną artystką  Cieszyna, której prace wykonane szydełkiem, czy na drutach oraz propozycje modowe wprowadzają w zachwyt, poznamy też malarstwo Zdenka Pinera, również tradycyjne spotkanie z Władysławem Byrdy znanym już Państwu z muzycznych piątków – zachęca Jadwiga Klimkowicz Galerii Kultury i Sztuki - Salonik Cieszyńska Wenecja. - Zapraszamy także  na  wystawę niezwykłych dzieł Bronisława Mazura – rzeźbiarza satyrycznego ze Śląska Cieszyńskiego – dodaje.

 Bronisław Mazur jest twórcą ludowym, który pracował i nadal tworzył w Cieszynie. Jego wielką pasją której z zamiłowaniem się oddaje jest rzeźba, głównie rzeźba satyryczna. Pracował również jako technolog obróbki szkła, zajmował się również pracami renowacyjnymi. Od najmłodszych lat interesował się rzeźbą. Już jako mały chłopiec próbował swoich sił w tej dziedzinie sztuki, szybko odkrywając, że oprócz zamiłowania do rzeźbienia, ma również wielki talent. Owocem tego był udział młodego twórcy na wystawach rzemiosł artystycznych, podczas których prezentował swoje miasto Cieszyn i odnosił wielkie sukcesy. Sukcesy z młodych lat zmobilizowały Bronisława Mazura do dalszej intensywnej pracy i pogłębiania swojego talentu. Artysta pobierał lekcje z warsztatów rzeźbiarskich u licznych znakomitych rzeźbiarzy, co umożliwiło mu wypracowanie i perfekcyjne rozwinięcie swojego własnego stylu i techniki. Jego rzeźby przedstawiają sceny oraz postacie w satyryczny i humorystyczny sposób. Bardzo często upamiętniają w sobie tradycje i zwyczaje Śląska Cieszyńskiego.

Bronisław Mazur otworzył swoją własną pracownię rzeźbiarską. W niej powstały wspaniałe dzieła, bardzo oryginalne i zawsze są to pojedyncze egzemplarze. Bronisław Mazur nie zajmuje się wytwórczością hurtową. Pomimo to jego dzieła cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród odbiorców, którzy często i chętnie nabywają rzeźby twórcy. Tym samym prace Pana Bronisława można spotkać nie tylko w Polsce, ale również we Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Bez ciągłego tworzenia i swojej pracowni Bronisław Mazur nie wyobraża sobie życia, on sam dla wielu rzeźbiarzy pozostaje niedoścignionym mistrzem.

Ten biograficzny skrót autorstwa Pani Anny Czapor oddaje w krótkiej formie barwną postać cieszyńskiego rzeźbiarza. Warto jednak obejrzeć też film, który przybliża tą niezwykłą postać Cieszyna.

 

mat.pras./NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: