Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szukają pamiątek po wojnie

II wojna światowa zarówno w Skoczowie, jak i w wielu innych miastach pociągnęła za sobą liczne ofiary. Dziś Towarzystwo Miłośników Skoczowa chce wrócić do tego niełatwego czasu w historii miasta i szuka pamiątek związanych z rokiem 1945r.

Towarzystwo Miłośników Skoczowa chce zorganizować wystawę poświęconą ostatnim dniom II wojny światowej w Skoczowie. Ogrom zniszczeń spowodowanych wojną zapisał się w historii miasta. "24 kwietnia 1940 Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów prawie całą polską inteligencję ze Skoczowa i okolic. W zimie i wiosną 1945 r., w wyniku wielotygodniowych walk toczonych w okolicy, miasto poważnie ucierpiało. Zniszczonych zostało ok. 65% budynków mieszkalnych, część zakładów przemysłowych, wszystkie mosty, sieć wodociągowa oraz węzeł kolejowy." 

Jednak Towarzystwo Miłośników Skoczowa dysponuje niewielką ilością pamiątek a przede wszystkim zdjęć z tego okresu – Chcemy dotrzeć do zdjęć i pamiątek związanych z tamtym czasem – deklaruje Diana Pieczonka-Giec z Towarzystwa Miłośników Skoczowa. 

Poszukiwane są medale, fotografie, dokumenty i wszelkie inne przedmioty związane z II wojną światową. A wszystko po to, aby najprawdopodobniej końcem kwietnia można było zobaczyć ślady po II wonie światowej w Skoczowie i okolicach na przygotowywanej wystawie. – Towarzystwo Miłośników Skoczowa dysponuje unikatowymi rycinami Edwarda Biszorskiego, który jako jedyny zilustrował ogrom zniszczeń w Skoczowie po powojennym powrocie do rodzinnego miasta. Mamy też przygotowane wspomnienia. Czekamy na odzew tych, którzy dysponują jeszcze innymi pamiątkami z tego okresu – mówi Diana Pieczonka-Giec. 

Wszystkie osoby posiadające pamiątki z tego okresu (dokumenty, zdjęcia, bądź inne przedmioty mające wartość historyczną) chcące wypożyczyć lub podarować TMS eksponaty proszone są o kontakt pod numerem tel. 33 853 47 15 lub  693  697 473, mailowo pisząc na adres tow.milosnikowskoczowa@gmail.com bądź osobiście w każdy czwartek w godz. 17.00-18.00 w siedzibie Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 9 (budynek MCK Integrator).

 

KOD

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: