Szukają pamiątek po Józefie Steblu
J. Stebel urodził się w Cierlicku Dolnym. Do szkoły ludowej uczęszczał najpierw w Cierlicku, następnie w Stanisłowicach. Naukę kontynuował w szkole wydziałowej w Cieszynie, a po jej ukończeniu kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Bobrku, gdzie 1 lipca 1920 r. zdał maturę.
Pierwszą jego posadą nauczycielską była szkoła ludowa w Szumbarku. W latach 1924-1928 był nauczycielem w Cierlicku Górnym, zaś w latach 1928-1939 r. był kierownikiem szkoły ludowej w Stanisłowicach. W czasie okupacji został aresztowany i więziony w obozach w Dachau i Mauthausen-Gusen. Po wojnie, był w latach 1945-1953 kierownikiem szkoły ludowej w Lesznej Dolnej. W 1953 r. został nauczycielem w szkole wydziałowej w Błędowicach Dolnych i był nim aż do 28 czerwca 1955 r., gdy z powodów zdrowotnych musiał zakończyć swoją pracę zawodową.
Nadal jednak pisał słuchowiska radiowe, publikował reportaże w „Głosie Ludu” i blisko współpracował z Kwartetem Pawła Kalety z Trzyńca. Dał się również poznać jako ofiarny opiekun Żwirkowiska, w czym pomagała mu również jego żona Helena z domu Wagner. Oprowadzał gości po tym miejscu pamięci opowiadając ciekawie o lotnikach Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze, ich czynach i tragedii. Udało mu się również w swoim domu zgromadzić wiele cennych pamiątek dotyczących Żwirkowiska i bogaty księgozbiór.
- W związku z przygotowywaną wystawą zwracamy się do szanownych czytelników „Głosu Ludu”, którzy znali J. Stebla i posiadają jakieś jego zdjęcia lub inne ciekawe materiały, z bardzo uprzejmą prośbą o wypożyczenie tych pamiątek. Osoby chętne do ich udostępnienia mogą zgłaszać się do Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej przy ul. Komeńskiego 4 w Czeskim Cieszynie, od wtorku do piątku w godzinach 8.00-15.00, w terminie do 8 sierpnia 2014 r. Przyniesione materiały będą na miejscu kopiowane i zwracane właścicielom. Wcześniej można skontaktować się telefonicznie pod numerem +420 602 265 474. Za okazaną pomoc bardzo uprzejmie dziękujemy - Marian Steffek, Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.polonica.cz
Źródło: Głos Ludu/polonica.cz
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
