Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szukają muzyków

Mija 15 lat od powstania Orkiestry 'Glorieta' w Jaworzu. Muzycy jednak nie ograniczają się do swojej miejscowości. Ubogacają rytmiczną muzyką różne uroczystości, biorą udział także w różnych przeglądach.

Od 2003 roku Jaworze może poszczycić się własną orkiestrą dętą, działającą przy Ośrodku Promocji Gminy. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Karol Rusin, który niegdyś koncertował, jako trumpecista w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Kolejnym, sprawującym tę funkcję do dziś jest Stanisław Sojka, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, na wydziale trąbki. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany: od czeskich polek poprzez tanga, walce, foxtroty, aż po kawałki dobrego jazzu, samby i dixie.

Początkowo orkiestra liczyła tylko 8 osób. Zdając sobie jednak sprawę z tego, że w tak małym składzie trudno zrobić dobry repertuar postanowiono stopniowo, w miarę możliwości, powiększać to grono. Dziś tu grają całe rodziny. Większości są to muzycy-amatorzy. - Obecnie w skład zespołu wchodzi 25 osób. To mieszkańcy głównie Jaworza, ale i okolicznych miejscowości, Skoczowa, Pierśćca, Jasienicy – mówi Stanisław Sojka. Dwa lata temu orkiestra zdobyła II miejsce w Międzynarodowym Festiwal Orkiestr Dętych w Kozach.

Orkiestra chce się dalej rozwijać i właśnie szuka nowych muzyków. Dzieci, młodzież i dorośli z talentem muzycznym są mile widziani. Orkiestra nie ma bowiem ograniczeń wiekowych. Zaprasza również tych, którzy jeszcze nigdy nie występowali na scenie, grających na dowolnym instrumencie. Jak tłumaczy dyrygent, nie będzie żadnych egzaminów. - Robimy wszystko, żeby jeśli ktoś przyjdzie, został już w naszym składzie. Dzielimy się wiedzą, pomagamy jeden drugiemu, wspieramy. Trąbki, tuba, bas – muzycy grający na tych instrumentach są najbardziej poszukiwani. Orkiestra gra przede wszystkim w okolicach, ale ma już za sobą zagraniczne koncerty.

Próby orkiestry odbywają się w piątki o godz. 18.00 w budynku przy amfiteatrze. Tam też powinny się zgłaszać osoby, które lubią muzykować i chcą wypróbować swoich sił w orkiestrze. Nabór trwa, a szczegółowe informacje udziela pan Stanisław Sojka (dyrygent) pod numerem telefonu 694-202-158.

JB

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: