Krucjaty krzyżowe na UTW
Wyprawy krzyżowe, zwane również krucjatami, to wyprawy wojenne wojsk chrześcijańskich. Pierwsza odbyła się w 1069 roku i zakończyła się sukcesem. W związku z tym w kolejnych latach chrześcijanie odbyli jeszcze sześć takich wypraw, z których ostatnia miała miejsce w 1270 roku. Nie wszystkie kończyły się dla wojsk chrześcijańskich pozytywnie, przykładowo ostatnia wyprawa, będąca jednocześnie najkrótszą, zakończyła się przedwcześnie ze względu na epidemię, która dotknęła krzyżowców.
Wojny krzyżowe były prowadzone głównie przeciw muzułmanom, jednak krzyżowcy walczyli również z poganami, czy też z heretykami. Powodem wojen były względy religijne, jednak wiele krucjat miało również wymiar polityczny, czy też ekonomiczny. Większość krucjat była ogłaszana przez papieży, czasem jednak wojnę taką ogłaszali władcy poszczególnych państw europejskich.
- Wyprawy krzyżowe nie zawsze kończyły się dla krzyżowców pomyślnie. Przykładowo II wyprawa krzyżowa zakończyła się odstąpieniem od oblężenia Damaszku, a co za tym idzie klęską krzyżowców. Wojska krzyżowców zostały również pokonane w bitwie pod Doryleum, przez wojska Tureckie. Porażka ta miała bardzo negatywny wpływ na wojska chrześcijańskie, gdyż w świat poszła opinia, że krzyżowcy nie są niezwyciężeni – tłumaczył w czasie trwania prelekcji ks. Marcin Wróbel.
Podczas prelekcji pokrótce zostały przybliżone wszystkie krucjaty, a także pomniejsze wyprawy, które również zaliczano do wojen krzyżowych. Prelegent tłumaczył nie tylko przebieg walk, ale również ówczesne uwarunkowania polityczne oraz ekonomiczne.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.