Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Krucjaty krzyżowe na UTW

We wtorek (20.02) na terenie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie w ramach spotkań sekcji ''przeszłość i teraźniejszość'' cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach spotkania wygłoszona została prelekcja księdza Marcina Wróbla, z parafii św. Jerzego w Cieszynie, dotycząca wypraw krzyżowych.

Wyprawy krzyżowe, zwane również krucjatami, to wyprawy wojenne wojsk chrześcijańskich. Pierwsza odbyła się w 1069 roku i zakończyła się sukcesem. W związku z tym w kolejnych latach chrześcijanie odbyli jeszcze sześć takich wypraw, z których ostatnia miała miejsce w 1270 roku. Nie wszystkie kończyły się dla wojsk chrześcijańskich pozytywnie, przykładowo ostatnia wyprawa, będąca jednocześnie najkrótszą, zakończyła się przedwcześnie ze względu na epidemię, która dotknęła krzyżowców.

Wojny krzyżowe były prowadzone głównie przeciw muzułmanom, jednak krzyżowcy walczyli również z poganami, czy też z heretykami. Powodem wojen były względy religijne, jednak wiele krucjat miało również wymiar polityczny, czy też ekonomiczny. Większość krucjat była ogłaszana przez papieży, czasem jednak wojnę taką ogłaszali władcy poszczególnych państw europejskich.

- Wyprawy krzyżowe nie zawsze kończyły się dla krzyżowców pomyślnie. Przykładowo II wyprawa krzyżowa zakończyła się odstąpieniem od oblężenia Damaszku, a co za tym idzie klęską krzyżowców. Wojska krzyżowców zostały również pokonane w bitwie pod Doryleum, przez wojska Tureckie. Porażka ta miała bardzo negatywny wpływ na wojska chrześcijańskie, gdyż w świat poszła opinia, że krzyżowcy nie są niezwyciężeni – tłumaczył w czasie trwania prelekcji ks. Marcin Wróbel.

Podczas prelekcji pokrótce zostały przybliżone wszystkie krucjaty, a także pomniejsze wyprawy, które również zaliczano do wojen krzyżowych. Prelegent tłumaczył nie tylko przebieg walk, ale również ówczesne uwarunkowania polityczne oraz ekonomiczne.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-22 04:44:55
bronek91: \&quot; to wyprawy wojenne wojsk chrześcijańskich. Pierwsza odbyła się w 1069 roku i zakończyła się sukcesem.\&quot;- cytat <br /><br />Pierwsze słyszę. Ciekawe gdzie była prowadzona..... Kto stał na jej czele.... <br /><br />Ruch krucjatowy historycznie rozpoczął się od synodu w Clermont w 1095 roku. W 1096 roku ruszyła wyprawa ludowa, która nie odniosła sukcesu i nawet nie jest wliczana w ramy krucjat. I krucjata była przedsięwzięciem prywatnym i to jest ważne zapamiętania. Trwała w latach 1096- 1099 i zakończyła się zdobyciem a raczej odbiciem Jerozolimy z rąk muzułmanów, którzy miasto zdobyli bodaj w 638 roku. Krucjata była reakcją na zdobycie Jerozolimy przez Turków i z kwestią walki o panowanie nad szlakami Lewantyjskim-&gt; patrz odpowiednik dzisiejszy kanał Sueski. Co do zakończenia ruchu krucjatowego...................<br /><br />Przyjmuje się wyprawę Zygmunta Luksemburczyka pod Nikopolis w 1396 w reakcji (oficjalnie) na postępu tureckie na Bałkanach np. 1389 rok, koniec niepodległości Serbii na Kosowym Polu.... analogia z rokiem 1998 kiedy Kosowo zaczęto traktować jako bazę przerzutową terrorystów do Europy, dlatego powinniśmy skandować Kosowo jest Serbskie. <br /><br />W rzeczywistości wyprawa pod Worsklę z 1399 była traktowana jeszcze jako krucjata, podobnie jak wyprawa pod Warnę z 1444 roku................ <br /><br />W 2003 roku Bush także odwoływał się do retoryki krucjat a propos jako protestant............
2018-02-22 04:52:45
bronek91: <br />ktoś chyba coś musiał niewłaściwie zanotować. Jednak i tak to nie pobije pomyłki Głosu Ziemi Cieszyńskiej z początku sierpnia roku 2015, kiedy podano iż na terenie Śląska Cieszyńskiego odbywały się zmagania w ramach potopu szwedzkiego:D:D:D:D:D
2018-02-22 09:14:24
krokusik: Krucjaty toruńskie powiadacie?
2018-02-22 22:33:51
krzysztof.mm: szli już rycerze, szły dzieci - pora na cieszyńskie matrony
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: