Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szpital Śląski w Cieszynie ''szpitalem bez bólu''

Operacja i pobyt w szpitalu kojarzy się nieodłącznie z bólem. Być może jednak w Szpitalu Śląskim w Cieszynie to się zmieni. Cieszyński ZZOZ otrzymał certyfikat "Szpital bez bólu".

Wielu pacjentów i lekarzy myśli, że ból jest nieodzowną częścią choroby. Jednak wcale tak być nie musi. Ból związany np. z operacją jest niepotrzebnym cierpieniem. Co więcej, zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych – jak zaburzenia krążenia i oddychania. Dodatkowo stres związany z bólem może prowadzić do depresji i osłabić odporność, co spowalnia rekonwalescencję. Także nie bez znaczenia są straty ekonomiczne.

Co roku, około 200 tysięcy pacjentów pozostaje dłużej w szpitalach z powodu komplikacji wywołanych po operacji. To generuje ogromne koszty, bo hospitalizacje są jednym z najdroższych elementów terapii. W Europie koszty źle leczonego bólu szacuje się na 34 miliardy Euro.

By zminimalizować szkodliwość bólu dla zdrowia pacjenta i straty finansowe, Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne zainicjowały  program „Szpital bez bólu”.

Do programu może przystąpić każdy szpital, jednak, by otrzymać certyfikat musi on spełnić szereg warunków. Powinien organizować szkolenia na temat bólu dla pracowników, informować pacjentów o leczeniu bez bólu, wprowadzić procedurę monitorowania bólu (co najmniej co 6 godzin zadaje się pacjentowi pytania o natężenie bólu i podaje w razie potrzeby odpowiednie leki).

Szpital Śląski w Cieszynie Certyfikat "Szpital bez bólu" otrzymał 13 grudnia b.r. (poniedziałek). Tym samym dołączył do grona kilku jedynie szpitali "bez bólu" na Śląsku.

źródło: OX.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: