Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szpital partnerem WOŚP

-Z ogromną przyjemnością przeczytaliśmy informację, że podczas 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrane środki będą służyć nie tylko ratowaniu życia dzieci, ale i przeznaczone zostaną na godną opiekę medyczną seniorów - mówi Barbara Karnas ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Szpital Śląski w Cieszynie jest partnerem 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będziemy aktywnie, razem z oddziałami neonatologicznym i geriatrycznym, uczestniczyć w zbieraniu środków na ten szczytny cel – informuje portal ox.pl Barbara Karnas ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

13 stycznia 2013 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 21. Tym razem jednak nie zagra tylko dla dzieci, ale będzie również zwrócona w stronę ludzi starszych.

O przekazanie specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi, a także sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak pionizatory czy tory do nauki chodu, co pozwoliłoby na podniesienie standardu opieki nad seniorami - do WOŚP zwrócił się Oddział Geriatryczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który działa stosunkowo krótko, bo od 2011 roku. Jednak już nie raz dał o sobie znać. Między innymi prowadząc cykl spotkań skierowanych właśnie do osób starszych „Pro Salute”, a w 2012 zachęcając do uczestniczenia w spotkaniach pod nazwą „Zdrowie Seniora”.

- Otwarcie tego oddziału wiązało się ściśle ze zmianami demograficznymi w społeczeństwie i wychodziło naprzeciw konieczności ciągłego dostosowywania oferty świadczeń do oczekiwań mieszkańców – wyjaśniają sami zainteresowani - Europa się starzeje, mieszkańcy żyją dłużej i mają mniej potomstwa. Dziś na jedną osobę na emeryturze przypadają cztery pracujące, w 2060 r. będą to tylko dwie. Temat Finału uzmysławia, jak wiele problemów związanych jest ze starzejącym się społeczeństwem. W naszej kulturze starość ciągle głównie kojarzy się z chorobą, wykluczeniem, zależnością od rodziny.

Diagnoza geriatryczna, badania przesiewowe, działania diagnostyczno-lecznicze... - Diagnozuje się i leczy seniorów w stanach pogorszenia stanu zdrowia, dąży do spowolnienia przebiegu chorób przewlekłych, na oddziale prowadzi się fizykoterapię i kinezyterapię. Ustala się także ocenę funkcjonalną pacjentów optymalizując zapotrzebowanie na świadczenia opiekuńcze. Efekty postępowania podczas pobytu pacjenta na oddziale umożliwiają długotrwałe późniejsze przebywanie w środowisku domowym – wyjaśnia B. Karnas.

W ostatnich latach coraz częściej zwracamy się w stronę seniorów. Świadczyć o tym może chociażby rok 2012, który został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

- Niech 13 stycznia 2013 r. będzie także dniem, w którym troska o dzieci i seniorów będzie na ustach wszystkich, a następnie - niech nie będzie to tylko jeden dzień, ale cały rok naszych wytrwałych starań, aby polepszyć los wnuczków oraz ich dziadków – apeluje WOŚP.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: