Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szkolny ogród ekologiczny - spotkanie pokoleń

Od 10 maja do 20 czerwca, w ustrońskiej Klimatycznej Szkole Podstawowej nr 2 realizowany był projekt „„Szkolny ogród ekologiczny – spotkanie pokoleń”. W działania związane z projektem zaangażowani byli nie tylko i uczniowie i nauczyciele ze szkoły klimatycznej, ale również ustrońscy seniorzy. Projekt miał na celu zwrócenie uwagi na zdrową żywność, zachowanie równowagi biologicznej w ogrodzie oraz na szerzenie współpracy międzypokoleniowej.

W czasie trwania projektu w 10 odnowionych skrzyniach sadowniczych zasadzono warzywa, zioła i kwiaty, które wzajemnie na siebie oddziałują. Uczniowie i seniorzy przez kilka tygodni zajmowali się ogrodem, pielęgnowali rośliny i obserwowali ich rozwój - Uczniowie własnoręcznie pomalowali skrzynie i wypełnili ziemią ogrodniczą, a następnie wspólnie zasadzili i wysiali rośliny, kierując się allelopatią. W skrzyniach rosną wspólnie „grupy przyjaciół”, które wspierają swój rozwój i chronią przed nadmiernym rozwojem szkodników – tłumaczy Sebastian Chabowski z ustrońskiej szkoły klimatycznej.

Ogród ekologiczny to zbiór roślin, które są uprawiane w sposób naturalny, bez stosowania chemicznych oprysków. Osoby zaangażowane w projekt poznały naturalne sposoby uprawy roślin, w tym nawożenia i ochrony przed szkodnikami - Ogrody ekologiczne są bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska i pozostają w zgodzie z założeniem zrównoważonego rozwoju – rozwoju, w którym pamiętamy o poszanowaniu równowagi między ekonomią, środowiskiem i potrzebami ludzi, zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń – wskazuje Chabowski

20 czerwca, czyli w dniu zakończenia projektu, dzieci oraz seniorzy zebrali pierwsze plony. Z jarmużu, sałaty, szczypiorku, zielonej cebulki, pomidorów, kalarepki, rzodkiewek, pietruszki naciowej oraz tymianku, mięty pieprzowej, rozmarynu i jadalnych kwiatków nagietka powstała sałatka. Po powrocie z wakacji dzieci i seniorzy znów wrócą do doglądania roślin - Za udział w projekcie, szczególnie dziękujemy Panu Krystianowi Szymankowi z Ustrońskiego Klubu Ekologicznego, który podzielił się z dziećmi swoimi wiedzą i doświadczeniem – dodaje Chabowski.

 

JŚ/ mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: