Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sytuacja na wschodniej granicy. Ewangelicy nie będą obojętni

O sytuacji na granicy z Białorusią donoszą ogólnopolskie media. Chłód, głód i cierpienie towarzyszom uchodźcom. Głos w tej sprawie zabrał Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który w specjalnym oświadczeniu w sprawie wsparcia dla osób na granicy z Białorusią.

Jako chrześcijanie ewangelicy czujemy zobowiązanie słowami naszego Pana Jezusa Chrystusa, który pozostawił swoim wyznawcom jasne wskazanie, by troszczyć się o najsłabszych i ujmować się za tymi, którzy nie mają głosu. Pośród nich w biblijnym przekazie szczególne miejsce zajmują migranci i uchodźcy. Kościoły tradycji luterańskiej postrzegają służbę na ich rzecz jako ważną i integralną część swojej misji i świadectwa wobec świata. Zaś polska tradycja obchodzenia zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, której jesteśmy częścią, każe zwracać szczególną uwagę na doświadczenie potrzebującej rodziny, której odmówiono gościny – stwierdzają uczestnicy synodu.

Jak dodają Kościół Ewangelicko-Augsburski nie chce pozostać obojętny na rozwój zdarzeń na wschodniej granicy. - Ostatnie tygodnie przynoszą coraz to nowe informacje o tragicznej sytuacji dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy zostali skazani na cierpienie w lasach na białorusko-polskiej granicy. Jako chrześcijanie czujemy się zobowiązani sami szukać sposobów okazania im miłosierdzia i koniecznej pomocy oraz wzywać wszystkich, którzy mają wpływ na ich sytuację, by szukali rozwiązań, które będą niosły pomoc i stawiały na pierwszym miejscu potrzebującego człowieka. Jako Synod Kościoła jesteśmy świadomi, że dostrzegliśmy kryzysową sytuację uchodźców dopiero, kiedy znaleźli się u naszych granic. Pragniemy uznać to jako naszą winę zaniedbania – czytamy w oświadczeniu.

W specjalnym komunikacie czytamy także o modlitwie za tych którzy dbają o bezpieczeństwo, zapewnienie pokoju w naszej Ojczyźnie, jednak jak zwracają uwagę duchowni, miłosierdzie do drugiego człowieka musi przekraczać krajowe granice. - Do istoty bycia Kościołem przynależy jednak konsekwentne składanie świadectwa o Bożym miłosierdziu poprzez stawanie po stronie potrzebujących. To oznacza angażowanie się na rzecz praw człowieka i domaganie się, by wszyscy, niezależnie od swojego pochodzenia, statusu czy religii, byli traktowani w sposób humanitarny i zgodny ze standardami prawa międzynarodowego. Oznacza to zapewnienie koniecznej opieki oraz możliwości skorzystania z procedur ochrony międzynarodowej. Wymaga to także odpowiedzialności w dyskusji publicznej, w której powinno się dążyć do rozwiania obaw współobywateli, a nie do podsycania strachu przed Innym, czego koszty ponoszą najsłabsi z naszych bliźnich – stwierdzają.

Synod postanawia także wspierać i zrzeszać w możliwościach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wszystkie inicjatywy, które niosą pomoc. - Wzywamy naszych współwyznawców, by nie pozostawali obojętni wobec ofiar tego kryzysu i, na miarę swoich możliwości, angażowali się w pomoc tym, którzy jej teraz szczególnie potrzebują. Wierzymy, że takie zaangażowanie i wsparcie udzielane we współpracy z tymi wszystkimi, którym los migrantów nie jest obojętny, jest praktyczną realizacją Ewangelii. Do praktycznego świadectwa o niej jesteśmy powołani jako Kościół Jezusa Chrystusa – dodaje Synod Kościoła Ewangelicko-Augburskiego.
KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-20 09:55:46
Vito: A jak chcą im pomóc? Wskazując drogę do przejścia granicznego?
2021-10-20 10:06:46
Vito: Ci ludzie nie chcą do Polski tylko do Niemiec. Jeśli ktoś chce im pomóc niech pogada z Niemcami żeby nie wprowadzał kontroli na granicach. Polski rząd niech podstawi autobusy i przewozi ich. Przewóz razem z posiłkiem dla każdego wyjdzie nas taniej niż obrona unijnej granicy.
2021-10-20 11:04:21
Vito: Patryku i jasperku poczytajcie sobie o misjach humanitarnych kościoła katolickiego. A później zadajcie sobie pytanie dlaczego inne kościoły chrześcijańskie nie pomagają w świecie? Nasi biskupi obejrzeli sobie tvn wieczorem i się im kaplo że to u nas.
2021-10-20 11:32:04
: Co na to Episkopat?
2021-10-20 11:34:15
jasper: @Vito - wciaz nie moga pojac, jak doszlo do tego, ze w tak dotknietym przez historie narodzie, doszlo do zaniku wszelkich ludzkich uczuc ! No coz - przynajmniej teraz widac jak na dloni dlaczego na wsiach takich jak Jedwabne plonely stodoly z Zydami w czasie wojny i dlaczego Polacy tak chetnie Zydow wydawali Niemcom. A o Tutsi i Hutu w Rwandzie slyszales? ilu bylo przywodcow KK kiedy katolicy Hutu wycieli 2 mln katolikow Tutsi ..., arcybiskup Hoser nawet uciekl do Polski ! Takie misje masz na mysli Vito ?!
2021-10-20 11:42:23
Vito: "Polacy chętnie wydawali Żydów" Ciekawe. Tym bardziej że w Aleji Sprawiedliwych Wśród Narodów najwięcej jest właśnie Polaków. Tym jednym wpisem pokazałeś że lubujesz się w post sowieckiej literaturze propagandy. Na jaką skalę Polacy pomagali niech świadczy fakt że tylko w okupowanej Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć. Bo tylko na polskiej ziemi Niemcy nie mogli wyzbyć ludzi z człowieczeństwa.
2021-10-20 13:56:58
iga: Proponował bym współprace z łukaszenką on dowiezie odpowiednią ilość tych niby uciekinierów tylko że on kasuje dolary i to nie małe
2021-10-20 14:51:57
Hejo: Iga: albo jak już pisałem: do Wisły ! - Tam zawsze do zadka im lezą z POnad 80 procentem POparciem
2021-10-20 15:04:31
jasper: Tak Vito, najlepiej zatkac uszy, oczy i usta. Wtedy nie widac, nie slychac, jest pieknie…
2021-10-20 15:08:53
jasper: Jeszcze jedno Vito, - a listy Zydow do eksterminacji w Goniadzu i innych polskich miastach kto sporzadzal ? Nie czasem miejscowa inteligencja o pogladach narodowo-nacjonalistycznych podobnych do twoich ?! A teraz idz i zajmij sie kwestiami wiary, bo z wiedza masz tyle wspolnego co PiS z prawem i sprawiedliwoscia.
2021-10-20 16:49:14
Vito: Jasper, napisz od razu ze to Polacy produkował niemcom broń. Obaj wemy że nie sklamiesz. Nie oczekuj że w 40sto mln narodzie wszyscy będą dobrzy. Nawet Żydzi sprzedawali Żydów. Polacy Polaków. To był właśnie Holokaust. Ale wśród narodów europejskich to Polacy byli tymi którzy najwięcej pomagali i ryzykowali. A dzisiaj próbuje się historie pisać na nowo. A co do biskupa Hosera, rozumiem że bijesz do tego iż polscy katolicy powinni przeprosić za jego zbrodnie? Idąc tym tropem czy polscy protestanci powinni przeprosić za pastora Iana Paislaya, który wzywal do zabijania katolików?Czy powinni przeprosić że unionisci pozbawiali katolików braw obywatelskich? Dalej, czy powinni przeprosić za to że protestanci kraj najechał kraj katolicki i prowadził eksterminacje wyznaniowa?
2021-10-20 16:56:10
Vito: Btw Co do unionistow irlandzkich, ich retoryka była bardzo zbiezna z poglądami wielu osób w naszym powiecie. Mianowicie: nienawidzić katolików, za wszelką cenę. Dlatego kiedyś napisałem że w sprzyjających warunkach mielibyśmy tu druga Irlandię północna.
2021-10-20 17:55:52
Kankee: Kiedyś zatęskimy za uchodźcami, to będzie wtedy jak przy ujemnym przyroście naturalnym nie będzie miał nam kto podać herbaty i zmienić pampersa u schyłku życia.
2021-10-20 17:57:22
jasper: Vito, tropisz "antypolskie wydawnictwa", czytasz paski TVP- rezimowej, ja czytam o fantastycznych ludziach, ktorzy ruszyli z pomoca. W smutnym swiecie musisz zyc !
2021-10-20 18:08:59
Vito: Nie odpowiedziałeś na moje pytania. Tak samo jak Patryk. To jest wasza filozofia zycia: oczerniac, szkalowac, nienawidzić. Żeby istnieć musicie kłamać i mącic, a jak przychodzi co do czego to udajecie że nie widzicie i nie słyszycie. Kankee, oni ci szklanki nie podadzą, oni chcą żebyś właśnie ty im ja podawała.
2021-10-20 19:17:34
jasper: Swieta polska granica a na swietej granicy Przenajswietsze Narodowe Zasieki z drutu kolczastego. A wszystko poswieci Dziwisz. Granica NRD tez byla swieta. Wojsko zabijalo tych, ktorzy probowali przedostac sie na zachod. Teraz tak beda mowic i pisac o Polsce.
2021-10-20 19:18:17
jasper: Jednym slowem tak Lukaszenka jak i polskie wladze PiS z niedzielnej mszy, graja sobie ludzkim zyciem . A ponoc jest takie przeslanie - „ Kto ratuje jedno zycie ? ratuje caly swiat".
2021-10-20 20:00:44
Vito: Tyn zaś swoje. Jasper musicie zmienić retoryke bo minęła era Merkel. Niemcy chcą przywrócić kontrolę na granicy z polską bo też już nie chcą nielegalnych imigrantow.
2021-10-20 21:31:05
święty_Patryk: vitusiu boroku, ja bym poczytał co pozytywnego o katolach ale tak się składa, że nie mają dziś dobrej prasy - co ino afera, pedofile w sutannach, przekupni biskupi, złodzieje, gwałciciele, pycha, chciwość, arogancja itede - już się od tej załganej szatańskiej formacji pół świata odwróciło a Polska dziś najszybciej się odwraca więc z łaski swojej nie pierdziel tu o "misjach humanitarnych" cienki bolku z pisiej dupki
2021-10-20 21:46:49
święty_Patryk: no ale żeby kasować wpis aprobujący postawę ewangelików wobec uchodźców to już trzeba być kompletnym przymułem - albo właścicielem sklepiku z dewocjonaliami
2021-10-20 21:51:06
jasper: Wsrod potomkow tych, ktorzy zamykali Zydow w stodolach (Jedwabne, Radzilow) lub gwalcili mlode Zydowki, nastepnie je mordujac (Bzury), ktorzy wiazali zydowskie dzieci drutem kolczastym (Goniadz) na pewno poparcie PiS wzrosnie w sprawie uchodzcow a i prowokacja Bialorusi sie udala. [ ] Jak napisal Marek Migalski na Twitterze. „Działania Putina/Łukaszenki na wschodniej granicy Polski wzmacniają sondażowo PiS. I o to tak naprawdę chodzi w całej prowokacji. W interesie Kremla jest bowiem trwanie ZP [Zjednoczonej Prawicy] u władzy, bo tylko ona gwarantuje wyłuskiwanie Polski z Zachodu. Co zresztą właśnie się dzieje” –
2021-10-20 21:52:09
jasper: Juz sie uspokoj Vito, ruble wpadly, mozesz na dzisiaj konczyc szychte.
2021-10-20 22:19:58
marat: Najwidoczniej zbyt mało jesteście zainteresowani, aby dostrzec coś pozytywnego u innych, dotyczy to również wspólnot wyznaniowych.
2021-10-20 22:30:58
Vito: Patryku a jaka to postawa? Z artykułu dowiadujemy się że Kościół ewangelicki od dzisiaj przestaje być obojętny. To znaczy że dotychczas mieli to w d... e. Tylko tyle się dowiedzieliśmy.
2021-10-21 05:40:40
święty_Patryk: vitusiu kolejny raz udowadniasz że twoje rozumienie świata swe źródła ma w głupocie i kołtuństwie - ot, klasyka racioka
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: