Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

ZUS: zmiany w zasiłkach od stycznia 2022 (1)

Rząd od nowego roku szykuje zmiany. Poniżej prezentujemy w skrócie zmiany w zasiłkach, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W pierwszej części o zasiłku chorobowym oraz zasiłku chorobowym za pobyt w szpitalu oraz o wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku.

Od nowego roku wchodzi w życie nowela tzw. ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r. Jedna ze zmian, dotyczy prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. - Od stycznia 2022 roku ubezpieczenie chorobowe nie ustanie z tego powodu, że składka została opłacona po terminie. Przedsiębiorcy otrzymają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wtedy, gdy składka wpłynie do ZUS później niż powinna. Od nowego roku nie będą więc potrzebne wnioski o przywrócenie terminu płatności składek od osób, które spóźniły się z ich opłaceniem – informuje ZUS.

Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6. miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach. Obecnie zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej czy przebywającej w domu.

ZUS informuje również, że od 2022 r. podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3. miesiące kalendarzowe.

W następnej części przedstawimy zmiany, które będą obowiązywały od 2022 roku, a dotyczyć będą korekty okresu zasiłkowego, zasiłku po ustaniu zatrudnienia oraz zasiłku macierzyńskim w razie śmierci pracodawcy.

AK, ZUS

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-20 10:23:06
święty_Patryk: ale największe zmiany szykuje polskim emerytom PiS i jego Grecki Ład
2021-10-20 11:55:05
Vito: Prawda. Emerytury i renty będą zwolnione z podatku. Nie dotyczy to emerytur esbeckich, bo te ciągle są za wysokie. Dlatego typ tak się rzuca.
2021-10-20 12:44:00
Mach: Od czasów rzymskich wiadomo ,że jak władza reformuje podatki, to nie po to aby skorzystali na tym poddani, ale po to aby, wypełnić pustą bo przejedzoną przez władzę kasę państwa. Stary chwyt, ograny i niech się nikomu nie wydaje ,że kiedykolwiek było inaczej. Stabilne demokracje i w miarę bogate państwa czynią to w ten sposób aby barany strzyc a nie zarzynać- dlatego wahania w podatkach są znikome. Ta władza szykuje nam rewolucje w podatkach przy inflacji do której się przyznaje w wysokości 5,8%, r/r. co w przypadku inflacji nałożonej zamknie się na końcu roku wskaźnikiem 10%. A to mniej więcej oznacza ,że zapowiadane zwolnione emerytury do wysokości 2500 zł z podatku w istocie tym podatkiem zostały obłożone co najmniej z półrocznym wyprzedzeniem. I Vito, kiepska z twojego wPiSu pociecha. Emeryci zapłacą podatku najwięcej ,szczególnie ci zapobiegliwi ,którzy przed przejściem na emeryturę z odpraw i wcześniejszych dochodów zrobili sobie skromne oszczędności, które w szybkim tempie zjada im inflacja. Proces ma charakter rozwojowy i w tę spiralę inflacji wkroczyliśmy w sposób nieodwracalny. To wszystko skumuluje się tuż przed wyborami i zmiany w polityce szykują się drastyczne. I jeszcze ten wykreowany spór z KE, się do tego dołoży. Trzeba być niezwykle ograniczonym ,żeby nie czuć co się święci w najbliższych miesiącach w finansach. Nad drożyzną nikt nie zapanuje.
2021-10-20 16:23:34
ciotka matylda: Vito! Życzę ci aby ,kiedy już będziesz pobierał emeryturę, nikt przy niej nie majstrował. Jeżeli chodzi o emerytury,,esbeckie,, to sprawdź do jakiej kwoty została im obniżona! Powiedz mi dlaczego jakiś kacyk obniża mi emeryturę o około 2000zł w skali roku? Nie byłem pracownikiem służb,górnikiem,posłem,senatorem i włazidupskim pisiorem któremu te piniondze się należą! Rządzácy namawiają pracuj dłużej będziesz mieć wyższe świadczenia a z drugiej strony łup weźmiemy ci aby dać jakiemuś swojemu wyborcy bo on ci jest biedny! Dlatego proszę,, odpierdolcie,, się od mojej emerytury! Gostek z Nowogrodzkiej, który żadną pracą się nie zhańbił będzie mi teraz zabierał moje pieniądze! I nie mówcie mi o sprawiedliwości społecznej! Czy ja mam dokładać do emerytury np Rodowicz bo ma 1600zł. Mam w dupie wasze trzynastki i czternastki mam tylko jedną prośbę odpierdolcie się od mojej emerytury! Nie wy mi já dajecie ,ja ją sobie wypracowałem!
2021-10-20 20:22:31
Vito: Matyldo gdyby w '92 przeprowadzono dekomunizacje nie miałbyś takiego problemu. Teraz przy ustawach wycelowanych w zbrodniarzy komunistycznych cierpią zwykli ludzie. Kto tak walczył z dekomunizacja? Polecam na YouTube filmy noc czarnych teczek. Ładnie widać jak młody Donald biega między walesami i Pawlakami i rzuca pomysły.
2021-10-20 21:27:32
święty_Patryk: vitusiu tobie się we łbie kompletnie popierdoliło od tej radiomaryji czy czym się tam onanizujesz
2021-10-20 21:42:59
Vito: Może rozwiniesz patryku bo nie łapie!?
2021-10-20 22:02:45
ciotka matylda: Vito! Czy emerytura brutto 4500 (od tej kwoty już zaczynasz tracić) to jest luksus?! Przemilczę twoją obsesję na punkcie dekomunizacji.
2021-10-20 22:07:34
Po Prostu: psinco będzie a nie 4500 - po grecku będzie, ciachną wszystkim po połowie, po prostu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: