Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sylwetki wybitnych kobiet w Hażlachu

W Hażlachu przy Domu Przyrodnika (plac Wiktora Wawrzyczka) pojawiła się wystawa „100 kobiet na 100-lecie niepodległej”, której autorką jest Władysława Magiera – historyk i mieszkanka Gminy Hażlach, działająca na rzecz upamiętnienia sylwetek najwybitniejszych kobiet ze Śląska Cieszyńskiego.

Na wystawę składają się tablice ze zdjęciami i krótkimi biogramami kobiet, które z jakiegoś powodu zapisały się w historii regionu. Wystawa swoją premierę miała w listopadzie 2019 roku na cieszyńskim rynku, aktualnie podróżuje po okolicy, aby jak najwięcej osób miało szansę poznać niezwykłe historie, przedstawione od kobiecej strony — Ze swej strony bardzo się cieszę, że wystawa, której autorką jest nasza była mieszkanka p. Władysława Magiera, wreszcie zagościła do Hażlacha. Dzięki pracy Pani Władysławy możemy wiele dowiedzieć się o kobietach Śląska Cieszyńskiego, które kreowały ówczesną rzeczywistość, a swoimi dokonaniami wyprzedzały swoją epokę – wyjaśnia Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Jak podkreślała Władysława Magiera, podczas listopadowego wernisażu, temat kobiet w lokalnej historii to temat bardzo obszerny, a wspaniałych pań w regionie było jest i zapewne będzie wiele. Swoje miejsce wśród ważnych żeńskich postaci znalazła hrabina, która większość swojego życia spędziła w Gminie Hażlach i jest przez mieszkańców wspominana do dziś - Wśród tych kobiet znajduje się hrabina Gabriela Thun - Hohenstein, ostatnia właścicielka kończyckiego pałacu, patronka ścieżki zdrowia w Kończycach Wielkich. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Hażlacha i zapoznania się z sylwetkami kobiet, które pomimo upływu czasu potrafią nadal nas inspirować do działania – podsumowuje Sikorski.

Wystawę w Hażlachu będzie można podziwiać do końca wakacji. 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: