Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Święty Mikołaj – gdzie i kiedy można się z nim spotkać?

Dzieci niecierpliwie przygotowują się do spotkań ze Świętym Mikołajem. Miasta, wioski i całe gminy szykują się na powitanie tego niezwykłego gościa. Gdzie Mikołaj przybędzie i jaki będzie charakter tych niezwykłych spotkań? Sprawdziliśmy!

Jaworze
Najszybciej można liczyć na spotkanie św. Mikołaja w Jaworzu. Tu Magia Świąt zagości już 3 grudnia w jaworzańskim amfiteatrze. Punktualnie o 13.30 rozpocznie się program artystyczny z udziałem Cioci Tuni i św. Mikołaja. Zaplanowano także występ zespołu Włóczykije i Kapeli Beskidzcy Zbóje. Będzie także sporo stoisk gastronomicznych czy tych z rękodziełem. Będzie także można wspomóc w rehabilitacji Filipka z Jaworza.


Ustroń

Dzień później św. Mikołaj pojawi się w Ustroniu. Będzie to druga niedziela adwentu więc o godz. 15.00 zaplanowano rozpalenie świec na wieńcu adwentowym. Wystąpią Estrada Ludowa „Czantoria”, Ustroński Chór Ewangelicki i Chór Kőrösi Kórus z Hajdúnánás. Następnie uroczyście zostanie rozświetlona choinka, a następnie przybędzie Święty Mikołaj. Na scenie pojawi się także Estrada Regionalna „Równica”, a także Laureaci Mikołajkowego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz Janusz Śliwka z Zespołem.


Strumień

Także od 4 do 6 grudnia będzie można spotkać się z Mikołajem w Strumieniu. Mikołaj zapartkuje swoje sanie na strumieńskim rynku, gdzie będzie czekał na wszystkie dzieci od 4 do 6 grudnia w godzinach 17:00 do 19:00.

Zebrzydowice – Kończyce Małe


6 grudnia w Świetlicy w Kończycach Małych będzie można również spotkać świętego Mikołaja. Szczegóły na plakacie i u organizatorów spotkania. W planach także zdobienie pierniczków i wykonywanie ozdób choinkowych.


Skoczów
6 grudnia w Skoczowie szykuje się spotkania z Mikołajem i Śnieżynką! W towarzystwie rozpalonych lampionów. O godz. 16.00 Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zaprasza na Kaplicówkę, skąd wszyscy udadzą się na skoczowski Rynek, gdzie nastąpi uroczyste rozświetlenie choinki. W programie także mikołajowe animacje wspólne zdjęcia i słodkości.


Jasienica


Również w Jasienicy będzie można spotkać się z Mikołajem.  6 grudnia Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna serdecznie zaprasza na spotkanie ze św. Mikołajem.
W programie:uroczyste rozświetlenie choinki wraz z iluminacjami świątecznymi, słodkości i prezenty dla każdego, okazja do zrobienia zdjęcia ze Świętym Mikołajem i animacje dla dzieci.

Hażlach


Spotkanie ze Świętym Mikołajem i rozświetlenie choinki planuje także Hażlach. 6 grudnia od  godziny 17.00 na placu prof. W. Wawrzyczka w Hażlachu obok Domu Przyrodnika odbędzie się spotkanie z Mikołajem dla najmłodszych.

Cieszyn


Wraz z Jarmarkiem Świętego Mikołaja na Starym Targu, na Placu Świętego Krzyża pojawi się choinka, która zostanie rozświetlona we wtorek 6 grudnia o godzinie 17:30! Zaraz po rozświetleniu choinki, o godzinie 18:00 w Rotundzie Św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się także Msza Święta roratnia dla dzieci. W weekend (3-4 grudnia) na Starym Targu czekają atrakcje w związku z otwarciem Jarmarku Świętego Mikołaja.


Brenna

Mikołaj w Brennej pojawi się 17 grudnia wraz ze światłem z Betlejem, będą także animacje i występ zespołu Mała Brenna. Chętni będą mogli także wesprzeć leczenie chorej Zosi.Wisła


Tu będzie Jarmark Bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia! Od 10 grudnia do "Perły Beskidów" zawita Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy, w trakcie którego weekendy wypełnione będą atrakcjami, koncertami i świątecznym klimatem.
 
Oczywiście tradycyjnie już w sposób szczególny rozświetlimy choinkę a z dziećmi już 11 grudnia spotka się Święty Mikołaj (zmiana z planowanego wcześniej 10 grudnia). Przez cały pierwszy weekend przez rynek jeździła będzie Ciuchcia Świętego Mikołaja, która będzie zawoziła dzieci do specjalnej wioski ulubionego świętego dzieci. Oprócz tego na świątecznej scenie pojawi się wielu innych, wspaniałych wykonawców, będzie można usłyszeć zarówno muzykę regionalną, świąteczną jak i rozrywkową – zachęca Wiślańskie Centrum Kultury.

O szczegółach na pewno napiszemy na naszych łamach. Są także na plakacie.

Pierściec

 

O wizycie św. Mikołaja informuje Pierściec.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-02 11:41:36
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Ciekawe co przyniesie św Mikołaj włodarzom miasta Cieszyna? Wór obfitości z pozwaniami do sądu? 2 z-ca Burmistrza z zarzutami. A tu szykuje się kolejna afera z cieszyńskim transgranicznym CIT. Jak donosi GZC (a OX zaspał) : "...według Majora, wykonawca po prostu zaprzestał prac i opuścił plac budowy. Ani on, ani nikt inny z władz miejskich nie podał powodu ". Jak to moze być że nie podaje sie powidu albo ukrywa? To posłuchajmy drugiej strony: GZC "Zwróciliśmy się więc z tym pytaniem bezpośrednio do niedawnego wykonawcy, spółki INTRAVI. Otrzymaliśmy kopię pisma, jakie wykonawca skierował do Urzędu Miejskiego w Cieszynie 27 października. Informuje w nim, że projekt, według którego ma być prowadzona budowa, zawiera rozwiązania grożące w dalszej konsekwencji potencjalną katastrofą budowlaną. Wskazano też na konieczność przeprowadzenia dodatkowych ekspertyz." "Od samego początku realizacji inwestycji Wykonawca zmagał się z problemami o znaczącej doniosłości, które uniemożliwiały wykonywanie inwestycji w oparciu o udostępnioną przez Gminę dokumentację projektową." Dalej dowiadujemy się że dokumentacja była błędna, niekompletna. Prace wstrzymywał Konserwator Zabytków, nie przebudowano linii energetycznej a wykonawca nie mógł prowadzić prac przez kilka miesięcy. Następnie: "Pomimo wyznaczenia Gminie w październiku b.r. ostatecznego terminu na przekazanie Wykonawcy niewadliwej, kompletnej i spójnej dokumentacji projektowej, Gmina po raz kolejny udostępniła dokumentację nie pozwalającą na zrealizowanie inwestycji, która nadto nie została sprawdzona przez drugiego projektanta". "Z tych przyczyn, oświadczeniem z dnia 27.10.2022 r. Wykonawca, po wyczerpaniu możliwości nadania współpracy z Gminą należytego charakteru, odstąpił od umowy w zakresie robót i czynności niewykonanych do tego dnia, wyznaczając Gminie na dzień 4 listopada 2022 r. na godz. 10.00 termin protokolarnego przekazania placu budowy. " Co jeszcze śmieszne "Na ten termin nie stawił się żaden przedstawiciel Gminy, choć przez chwilę dwaj pracownicy Gminy z oddali przyglądali się z Mostu Przyjaźni przebiegowi czynności odbiorowych wykonywanych przez Wykonawcę". Co jeszcze ciekawe jak podaje wykonawca: "Do dnia dzisiejszego Gmina nie uregulowała na rzecz Wykonawcy płatności za roboty wykonane we wrześniu i październiku 2022 r., i to pomimo tego, że inspektor nadzoru inwestorskiego Gminy odebrał bez uwag roboty wykonane we wrześniu 2022 r., z czego Gmina obecnie próbuje się wycofać”.
2022-12-02 12:05:11
Hejo: Czyli 'mikołaj' przyniesie worek z kolejną aferę POkrętnych w Cieszynie ?? Noo.. Smutne to..., coż chyba nici z tego projektu pod zamkiem , masakra... !
2022-12-02 12:39:43
Vito: Fiu, fiu, fiu. Zapowiada się ciekawy rok :)
2022-12-02 13:45:56
AntyklerForte+: głupowate pierdu-pierdu fanatyczne piśce jak zwykle popychają, sądy są zawalone sporami pomiędzy stronami umów i akurat ta jedna niczym specjalnym się nie wyróżnia, i albo się dogadają, albo sąd rozstrzygnie spór - są natomiast sprawy o wiele ciekawsze i istotne dla nas wszystkich, przy okazji "świętego" Mikołaja myślę konkretnie o rakowatej narośli instytucji kościoła katolickiego która od wieków pasożytuje na polskim społeczeństwie - warto kilka słów przeczytać jakie sami katolicy mają na ten temat do powiedzenia
2022-12-02 13:46:54
AntyklerForte+: Ma być, tak jak było. Pierwsza Komunia ma pozostać rytem społecznym nawet bardziej niż religijnym, Kościół ma głosić to samo, co głosił zawsze, sytuacja kobiet ma być niezmienna, moralność nie podlegać najmniejszym zmianom, a miejsce kapłana i biskupa w myśleniu społecznym nienaruszone. Nie wolno też, broń Boże, ruszać ani zwyczajów związanych z udzielaniem Komunii świętej, ani z modelem spowiedzi, bo to oczywiście oznacza koniec Kościoła, jaki znamy, a to oznacza przecież — dla wielu — koniec Kościoła w ogóle. Myślenie takie skutkuje zaś tym, że zamiast rozróżniać rzeczy istotne od nieistotnych, te niezmienne od tych, które zmianom podlegają, wchodzimy w przestrzeń wojny totalnej o wszystko i ze wszystkimi. Halloween i sprzeciw wobec niego (którego nie ma przecież a nauczaniu Kościoła) staje się równie istotny głoszenie Ewangelii, tradycyjny model rodziny — z kobietą pracującą w domu, choć jest on przecież historycznie uwarunkowany i wbrew pozorom dość nowy — kryterium katolickości życia rodzinnego, a uznanie, że znany nam model życia i działania księży (nie wspominając o ich kształceniu) to już dowód niemal na herezję, a przynajmniej skrajną protestantyzację. Takie samo oskarżenie spotyka tych, którzy bronią Komunii na rękę czy też — o zgrozo — ojcostwo Boga pojmują w sposób bardziej bliski współczesnym emocjom, a mniej monarchiczny.
2022-12-02 13:47:11
AntyklerForte+: Tyle tylko, że efekt jest taki, że skupiamy się na rzeczach trzeciorzędnych, kompletnie nieistotnych z perspektywy wiary tracąc często z uwagi to, co rzeczywiście istotne. Walcząc o uznanie objawień prywatnych (których, warto to nieustannie przypominać, uznawać nie musimy), skupiając się na ich promowaniu, i nie odróżniając tych rzeczywiście uznanych przez Kościół od pozostałych, tracimy z oczu fakt, że objawienie publiczne (czyli to dokonane w pełni Jezusie Chrystusie i przekazywane dalej przez Pismo Święte, Tradycję i Magisterium Kościoła) traci swoją siłę, bo instytucja powołana do Jego przekazywania odbierana jest jako niewiarygodna. A odbierana jest w ten sposób, bo katolicy (także biskupi i księża) nie są w stanie zrozumieć, że głęboko zakorzeniony w historii klerykalny, trydencki model kapłaństwa, roli biskupa i księdza, a także postrzegania dobra instytucji jako dobra jej funkcjonariuszy nie tylko nie umacnia Kościoła, ale w istocie Go niszczy.
2022-12-02 13:47:29
AntyklerForte+: Kapłaństwo jest służbą, a nie władzą; podlega historycznym zmianom, a seminarium (jako model formatowania i formowania) może ulec zmianie. Celibat, choć związany z łacińskim pojmowaniem kapłaństwa, także nie jest koniecznym warunkiem jego przetrwania, co świetnie pokazują katolickie Kościoły wschodnie, które zachowują pełnię kapłaństwa, ale nie zachowują bezżenności księży. Nie jest także niezbędne do zbawienia wybieranie proboszcza przez biskupa (a nie na przykład przez radę parafialną), ani tym bardziej fakt, że biskupów dobierają nam watykańscy urzędnicy, a nie miejscowa Kapituła (jak już było) czy jakaś forma rady synodalnej, w której uczestniczyć mogliby także świeccy. Nie widać też powodu, by nie wprowadzić mechanizmów kontrolnych władzy biskupiej. To wszystko, choć jest nowością, mogłoby posłużyć właśnie wzmocnieniu autorytetu, a nie jego osłabieniu.
2022-12-02 13:47:45
AntyklerForte+: Nie ma też żadnych powodów, by w imię katolicyzmu bronić ściśle określonych ról w małżeństwie czy promować model władzy mężczyzny (nawet jeśli zmiękczony zapewnianiem, że chodzi w istocie o służbę) nad kobietą. To wszystko jest model historyczny i nie ma powodów, by uznawać go za niezmienny. To, że kiedyś tak było, nie oznacza, że tak ma być czy że miarą katolickości ma być wierność temu, co było. Jan Paweł II czy Franciszek naprawdę swoim nauczaniem zmienili już wiele rzeczy i nie ma powodów sądzić, że ten proces zmiany już się zakończył albo że możemy wyznaczyć kres dynamicznym zmianom, odnajdywaniu głębszego rozumienia rzeczywistości także za sprawą dialogu ze światem współczesnym czy współczesną nauką. Wielką umiejętnością Kościoła katolickiego było w średniowieczu to, że potrafił on wchodzić w dialog z nowymi nurtami filozofii. I nawet jeśli po kontrreformacji nieco tę umiejętność zatraciliśmy, to nie ma powodów, by tak było już zawsze.
2022-12-02 13:52:29
AntyklerForte+: tak Tomasz Terlikowski pisze, przedstawiać trzeba chyba tylko moherom - a jeśli kto by chciał wiedzieć jakie jest moje zdanie na ten temat, to uprzedzam pretensje o kopiowanie czyichś sądów i od razu stawiam jasno sprawę: a niech idzie w PiSdoo cała ta instytucja, niech ją jej ojczyste piekło pochłonie raz a dobrze, na zawsze, na wieki wieków - amen.
2022-12-02 13:55:06
AntyklerForte+: p.s. taki cały ten Mikołaj "święty", jak kościół katolicki "powszechny" i "ewangeliczny" - ściema, blaga, archiwalna propaganda
2022-12-02 16:40:33
koszor: Piszesz o rzeczach, o których nie masz pojęcia. Dlatego jesteś w błędzie. Mylisz się także mówiąc, że Kościół jest archiwalny i pochłonie go piekło. Nie będzie ciebie i innych nienawistników, a Kościół będzie trwał na mocy wszechmocnego Słowa. Na mocy tego Słowa istnieje cały ten świat, także twoje pełne złości życie. Ale póki żyjesz, możesz wszystko zmienić.
2022-12-02 19:53:49
Santa_Claus: niniejszym potwierdzam, że "święty Mikołaj" to jedynie marketingowy chwyt, hasło o dużej wartości komercyjnej, dawniej na wyłączność własność kościoła, teraz za friko na użytek globalnego handlu - zainteresowanych odsyłam do historii blagi watykańskich konsekracji
2022-12-02 19:58:31
AntyklerForte+: moment koszor, że niby na czym się nie znam i na jakiej podstawie tak twierdzisz? sam pleciesz trzy po trzy głupawe zaklęcia wyczytane w głupawych pisemkach i co, wydaje ci się że przez to jesteś znawcą tematu? osłem jesteś pobekującym tak jak go wytresowali i tyle
2022-12-02 20:21:11
Santa_Claus: no i nie zaszkodzi pomodlić się o cud w hurtowniach leków - kto z receptami pielgrzymuje po aptekach wie o czym Święty Mikołaj pisze
2022-12-03 06:55:38
św. Patryk.: jako że myśliwi to w większości sami swoi, kolesie z elyty, na Mikołaja PiS chce ich metodą wrzutki do innej ustawy zwolnić z obowiązkowych badań lekarskich - już teraz przypadki "pomyliłem dzika z człowiekiem" są dramatycznie częste, prezent PiS dla tych patologicznych rzeźników jedynie pogorszy sprawę
2022-12-03 07:32:52
miriam11: Obowiązkowe badania to potrzebne som, ale tym co wypisyjom tu bzdety
2022-12-03 07:39:20
krzysztof.mn+: a niechby cię bzdecie jaki ślepy rybi chooj z PiS-u ustrzelił
2022-12-03 12:29:03
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Te POsrandek jak juz piszesz o myśliwym to nie pisz zagadkowo bo moze niejeden się nie domyśli o kim piszesz. Pisz od razu że masz na myśli byłego prezydenta spod żyrandola B.K. Pamietamy "noc myśliwego" i jak potem z wielu miejsc gdzie był na zdjęciach z martwą zwierzyną te zdjęcia znikały. "Tego typu polowania, które urządzał Bronisław Komorowski z dawna sztuką myśliwską miały niewiele wspólnego. Ustaliliśmy m.in. że ponieważ Komorowski jest ślepy jak kret i nie strzela dobrze, żeby mógł sobie zastrzelić zwierzynę, jest taka metoda polowania, która jest prawem co prawda dopuszczalna (nie wolno np. polować na zwierzynę przy paśnikach, to jest rzecz która jest zabroniona), ale jest coś co jest odpowiednikiem paśnika, tyle tylko, że jedzenia dla zwierzyny nie wyrzuca się do paśników tylko się rozkłada na ziemi. Zawsze kiedy się zbliżało polowanie z udziałem Komorowskiego, to widocznym śladem, że Komorowski będzie polował były traktory ciągnące przyczepy na których były spady z sadów jabłkowych, gruszkowych, śliwkowych i te spady były po prostu rozrzucane w jednym miejscu na polanie leśnej. To się nazywa nęcisko i jak nam mówili myśliwi z którymi rozmawialiśmy, przy sprzęcie myśliwskim jakim dysponuje Bronisław Komorowski nie trafienie na zwierzynę która przychodzi dokładnie o określonej porze, gdy te spady są zrzucane z przyczep, przy optyce jaką ma dzisiejsza broń myśliwska to tak naprawdę nie jest żadne myślistwo, to nie jest żaden sport, to jest po prostu egzekucja, taka sama jaką wykonują rzeźnicy w rzeźni, którzy mają tzw. pistolety trzpieniowe, które przytykają do czaszki zwierzęcia i strzelają. Dokładnie zwierzę ma takie same szanse na przeżycie na nęcisku, jak w rzeźni, więc żadne." Aż tak mu życzysz?
2022-12-03 14:18:20
miriam11: Krzyś w naszym kole nima ani jednego sympatyka PiSu.
2022-12-03 14:21:19
miriam11: Pogromca powiedzioł co wiedzioł, a raczyj co usłyszoł jednym uchym.
2022-12-03 15:30:32
św. Patryk.: tak zwani "myśliwi " to patologia, co z prawdziwym łowiectwem nic wspólnego nie ma, przy pomocy coraz bardziej zaawansowanej techniki zabijanie dla samej przyjemności zabijania i tyle - ty pogromca możesz tu pisać co chcesz o Komorowskim, możesz napisać, że zgwałcił zabił poćwiartował i zjadł własną matkę - takie twoje prawo pospolitej pisiej onucy, prymitywnego trolla - ale to PiS wprowadza coraz bardziej skandaliczne, barbarzyńskie, okrutne prawa w tym kraju, przepisy na rękę i z korzyścią dla tej uzbrojonej bandy koneserów mordu
2022-12-03 19:42:03
miriam11: Patryk ,jak już wytnom wszystki lasy to odwieszymy flinty na kołki. :-))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: