Święto Reformacji
Centralne Nabożeństwo Reformacyjne, z udziałem bpa dra Adriana Korczago, zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, odbędzie się w niedzielę o 16.00 w kościele dra Marcina Lutra w Bielsku-Białej. W Kościele Jezusowym w Cieszynie nabożeństwo odbędzie się o godzinie 9.00.
Głębokie przemiany
Warto pamiętać, że Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.
Ksiądz Marcin Luter ogłaszając swoje tezy, chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte. I właśnie to wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego. Przesłanie Reformacji streszcza się w krótkich zasadach: Tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. - Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę. – przypomina Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Reformacja przypomniała znaczenie Bożego Słowa i podkreśliła, że Kościół powołany jest do głoszenia Ewangelii.
Wspólne modlitwy, wyjątkowe koncerty
W tym roku po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa młodzież spotka się ponownie na Nocy z Lutrem, organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza tym razem do kościoła Jakuba Starszego w Ustroniu. Noc z Lutrem rozpocznie się 31 października, o godz. 18.00 (planowane zakończenie programu ok. 21.00). Tegoroczne hasło to "JesteśMY?".
- TVP2, o godz. 10.00 będzie transmitować nabożeństwo reformacyjne z kościoła św. Jana w Pile. Z kolei w Programie Drugim Polskiego Radia, o godz. 8.00 będzie transmitowane nabożeństwo reformacyjne z kościoła Zbawiciela w Kluczborku.
- Od soboty do niedzieli w kościołach ewangelickich Bielska-Białej odbędzie się druga edycja Bach Fest. Kanwą tego niezwykłego festiwalu jest twórczość najwybitniejszego kompozytora epoki baroku, Johanna Sebastiana Bacha.
- W kościele Zbawiciela w sobotę, 30 października o 19.00 zabrzmią XIX-wieczne organy w towarzystwie trąbki. W programie dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fredericka Haendela czy Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego.
- W niedzielę festiwal przeniesie się do kościoła im. dra Marcina Lutra. Na zabytkowych, klasycystycznych organach wykonanych w pracowni Karola Kuttlera w Opawie zagra krakowski wirtuoz organów, Arkadiusz Bialic.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.