Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie wraca do gry

Nowa siedziba Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie zaczyna tętnić życiem - świeże pomysły, inspiracje, bogaty program działań oraz wyjątkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do rozmowy z Anną Cieplak, która opowiada o najbliższych planach i projektach.

Jak nastroje po zakończeniu przeprowadzki? Zadomowiliście się już?

Powoli oswajamy przestrzeń. Remont już zakończony, rzeczy przeniesione. Udało się to dzięki wsparciu darczyńców z Cieszyna i całej Polski, którzy wpłacili ponad 30 tys. zł w ramach akcji „Przenieśmy granicę (http://krytykapolityczna.pl/darowizna-przeniesmy-granice-w-cieszynie/) oraz wolontariuszy i przyjaciół Świetlicy, którzy wspierali nas, od kiedy musiałyśmy opuścić Zamkową 1. Nie ma nas już „Na Granicy”, jesteśmy w „Młynie” - w Cieszyńskiej Wenecji. Chociaż to „Na Granicy” już zawsze z nami zostanie, także w nazwie. Przykopa 20, gdzie mieści się nasza nowa siedziba to ciekawa lokalizacja, wraz ze swoją rzemieślniczą i przemysłową historią. Budynek znajduje się w dawnych zakładach przemysłu dziewiarskiego „Juwenia”. Od kiedy dzieci, młodzież i nasi wolontariusze zaczęli regularnie przychodzić, to czujemy, że miejsce zaczyna powoli znowu tętnić życiem i staje się dla nas ważną przestrzenią.

Czy dzieci, z którymi pracujecie, zaakceptowały zmianę lokalizacji i na nowo się przyzwyczajają?

Zmiana lokalizacji była bardzo trudna, długo trwała i obawiałyśmy się, że część z nich nie wróci. Od września nie miałyśmy możliwości organizacji korepetycji ani warsztatów. To prawie pół roku! Myślę, że powoli wychodzimy na prostą i jakoś udaje się łagodzić negatywne skutki szybkiej przeprowadzki. Szczególnie że nowe miejsce to nowe pomysły i wyzwania. Nie tylko dla nas, ale też dla dzieci i wolontariuszy.

Co szykujecie w nowym programie Świetlicy Krytyki Politycznej „Na granicy”?

Sama lokalizacja inspiruje do podejmowania nowych pomysłów. Wenecja Cieszyńska to dawna dzielnica rzemieślników z ciekawą historią w tle. Można ją oglądać nie tylko na starych zdjęciach czy ilustracjach, ale i w filmie „Obywatel Świata” z muzyką Grzegorza Ciechowskiego.
W nowym miejscu, „Młynie”, są z nami m.in. dawni lokatorzy Zamkowej 1, którzy zajmują się twórczym rzemiosłem: Modelarnia Bogdana Kosaka oraz MaMega Studio. Będziemy razem z nimi łączyć działalność społeczno-kulturalną z turystyczną. Planujemy działania w przestrzeni publicznej, takie jak m.in. akcje artystyczne, święto ulicy, które do tej pory udało nam się dwukrotnie zrealizować na ul. Głębokiej. Bardzo chciałybyśmy zaprosić do tego sąsiadów, jeśli oczywiście się zgodzą i uznają, że chcą z nami coś wspólnie zrobić. W ramach nowego programu Świetlicy na pewno nie zabraknie niespodzianek. Zapraszamy powoli pierwszych gości debat, planujemy program dla dorosłych mieszkańców. Chcemy w dalszym ciągu zwracać uwagę na to co blisko, ale też zapraszać gości z daleka. W kwietniu szykujemy, razem z Fundacją Napraw Sobie Miasto, zjazd dla organizacji z całego Śląska w ramach cyklu „Laboratorium Kultury i Rozwoju”.

Pojawiły się nowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, co proponujecie?

Postanowiłyśmy otworzyć Świetlicę na inne części miasta, nie tylko śródmieście, chociaż jest dla nas najważniejsze, bo tutaj pracujemy od 2009 roku. Chcemy jednak zaprosić na warsztaty również dzieci i młodzież spoza ścisłego centrum. Od marca prowadzimy trzy stałe bloki zajęć edukacji kulturalnej i korepetycje. W poniedziałki odbywają się spotkania „Młodzieżowej Grupy Aktywnej Kultury” dla młodych ludzi w wieku 15-19 r.ż. Podczas warsztatów zajmiemy się czytaniem i analizą dramatów oraz tworzeniem własnych tekstów, muzyki, filmów. Zaczynamy od dramatów Vaclava Havla. Dla dzieci w wieku 9-12 lat organizujemy warsztaty etnograficzne. Kiedyś prowadziłyśmy zajęcia o takim charakterze w ramach Roku Kolberga. Dzieci poznawały tradycje Śląska Cieszyńskiego, nagrywaliśmy filmy o dawnych grach i zabawach, które były tutaj znane, a odeszły w niepamięć. Tym razem chcemy odnieść się nie tylko do kultury lokalnej, ale umożliwić dzieciom poznanie innych kultur: muzyki, języka, dzieł sztuki. Zależy nam, żeby efekty ich pracy zaprezentować na koniec roku szkolnego podczas święta ulicy. Zwłaszcza że jednym z elementów pracy będzie twórcze ukazanie przez dzieci Cieszyńskiej Wenecji. Młodzież gimnazjalna może wziąć udział w „Warsztatach z Internetów”, czyli cyklu spotkań dotyczących nowych mediów i twórczego korzystania z nich. Będziemy nagrywać filmy, tworzyć memy, gify, zastanawiać się, czy warto zostać youtuberem czy jednak nie. Pomogą nam w tym studenci Uniwersytetu Śląskiego.
 

Jak idzie rekrutacja nowych uczestników?

Jest jeszcze ostatnia szansa, żeby się zgłosić. Zaczynamy w przyszłym tygodniu. Dzieci mają pierwsze warsztaty etnograficzne w środę (8 marca) o 16.00, a młodzież gimnazjalna w czwartek (9 marca), również o 16.00. Rodzice mogą wysłać do nas zgłoszenie na adres cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl albo zadzwonić pod numer +48 609 724 500. Oczywiście można też zgłosić się osobiście. Grupa Aktywnej Kultury (dla młodzieży w wieku 15-19 r.ż) już zaczęła się spotykać, ale gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć, to można się do nas odzywać za pośrednictwem e-maila, telefonu lub Facebook'a.

źródło: ox.pl
dodał: AH

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-05 19:48:52
krzysztof.mm: No pięknie jest.<br />Nie ma tego złego...<br />Gratulacje.
2017-03-05 22:28:41
bronek91: Odwiedzę z przyjemnością - lepiej nie można uczcić rocznicy śmierci Stalina :)
2017-03-06 16:53:25
Międzol: Data raczej nie przypadkowa (rocznica śmierci Stalina).<br />Wszyscy wiedzą jakie poglądy prezentuje KRYTYKA POLITYCZNA.
2017-03-06 23:31:20
bronek91: Poglądy lewackie, osobiście twierdzę, że to coś innego niż poglądy lewicowe. Oczywiście inni z tym mogą się nie zgadzać. Jaka różnica między lewicą a lewactwem, taka jak pomiędzy religią a fundamentalizmem religijnym.
2017-03-07 08:13:24
Herr Flick: Niech żyje Stalin, niech żyje! i Lenin wiecznie zywy.
2017-03-07 09:07:12
krzysztof.mm: Dopiero pod rządami pisowskiej bolszewii prawdziwe komuchy nabrały odwagi, by głośno wielbić swych idoli.<br />Niech wam żyje.
2017-03-07 12:23:57
Herr Flick: PZPR zgniły ser.<br /><br />Krzyś, nie miałeś mnie chyba na myśli?
2017-03-07 13:01:44
mstudnicki: Zajmują się dzieciakami, gdyż dobrze wiedzą, że \&quot;Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie\&quot;.
2017-03-07 22:21:27
Międzol: Krzysiu Ty taki naiwny, a komuchom obojętne czy PIS, czy PO, czy SLD. Oni robią interesy, i od kąd zainstalowali się w Polsce, to do dzisiaj mają się bardzo dobrze.<br />
2017-03-07 23:18:46
kukuł: Że jeszcze w dzisiejszych czasach kiedy lewactwo osiągnęło apogeum głupoty ktoś jeszcze ma zamiar wysłać dziecko do tego komsomołu
2017-03-08 07:25:00
krzysztof.mm: herr flick<br />komuna to nie jest kwestia logo na legitymacji partyjnej ani treści propagandowych haseł.<br /><br />Komuchem się jest w swojej własnej głowie.<br />To stan umysłu, którego ideałami są dyktatura, bolszewizm, zamordyzm, cenzura, obłuda, kłamstwo, przemoc - podporządkowane własnym interesom.<br /><br />Może gówniarze na tym forum nie maja pojęcia, co to bolszewizm - ale nieco starszym chyba nie trzeba dużo tłumaczyć.<br />I naprawdę nie ma najmniejszego znaczenia, że pisowska bolszewia na użytek propagandowy wykrzykuje o \'rozprawie z komuną\'. To zwykła prymitywna manipulacja obliczona na ciemny lud, co wszystko kupuje. <br />A tymczasem dawni funkcjonariusze PZPR, złodzieje i byli eSBecy siedzą sobie w pisie i dobrze się tam mają.<br /><br />Pisowska bolszewia stanowi tę mentalną komunę w sensie ścisłym.<br />A ty? sam się przeskanuj, nikt lepiej od ciebie nie będzie wiedział.<br />
2017-03-08 10:15:53
kukuł: Kolega powyżej chyba uczestniczył wzajęciach w KP.Inaczej by wiedział że ziarno które zasiali bolszewicy doprowadziło do śmierci 100mln ludzi na calym świecie i dało takich ludzi Jak Stalin,Jeżow,Beria,Mao Zedong i inni.Takie porównianie do pisiorów jest trochę nie na miejscu a cenzura i kłamstwo są powszechnie stosowanie przez wszystkie frakcje polityczne od lewa do prawa
2017-03-08 11:17:56
krzysztof.mm: kolega powyżej chyba w żadnych zajęciach nie uczestniczył<br /><br />to ziarno, co doprowadziło do śmierci 100 mln itede jest tym samym ziarnem, które zostało zasiane w głowach kaczyńskich, macierewiczów, piotrowiczów, kurskich, suskich, szyszków, morawieckich, pawłowiczek, lista jest długa <br /><br />to jest to samo samo bolszewickie ziarno - i nie ma najmniejszego powodu byśmy czekali aż z niego wyrosną owoce typu Stalin czy Mao<br /><br />wystarczającym sygnałem do zwalczania neobolszewizmu w naszym kraju jest to, co już jest jego dziełem<br />demontaż instytucji państwa, deptanie konstytucji i demokracji, gwałt na podstawach ustrojowych, goebelsowska propaganda w zawłaszczonych partyjnych mediach, cenzura i zastraszanie, mariaż z kibolskimi i faszystowskimi bojówkami, wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej - można by mnożyć fakty<br /><br />i marna to pociecha, że być może już wkrótce dowiemy się, że macierewicze faktycznie byli agentami rosyjskimi, że kaczyński został oficjalnie zdiagnozowany jako paranoik i psychopata.<br />tę bolszewicką zarazę trzeba tępić od zaraz, by się nie obudzić z ręką w nocniku
2017-03-08 12:55:10
kukuł: Typowy lewak,spadkobierca tradycji bolszewickich odcina się od korzeni i przypisuje je innym.<br />\&quot;wystarczającym sygnałem do zwalczania neobolszewizmu w naszym kraju jest to, co już jest jego dziełem<br />demontaż instytucji państwa, deptanie konstytucji i demokracji, gwałt na podstawach ustrojowych, goebelsowska propaganda w zawłaszczonych partyjnych mediach, cenzura i zastraszanie, mariaż z lewicowymi niemieckimi bojówkami opluwających Polaków a póżniej ukrywających się w świetlicy kretyniki politycznej w warszawie 11.11.11 podczas Świeta Niepodległości, chęć sprowadzenia do Polski muzułmańskich nachodżców,nieudana próba obalenia demokratyczne wybranego rządu - można by mnożyć fakty\&quot;
2017-03-08 13:34:14
krzysztof.mm: tak, zgadza się - pisczyzna idealnie pasuje do twojej definicji typowego lewactwa, spadkobierców tradycji bolszewickiej - potrafi, a jakże, pluć na swych chrzestnych i jednocześnie kontynuować ich dzieło<br /><br />z Panem Bogiem, niedouczony lewaku, obrońco bolszewizmu
2017-03-08 17:12:57
bronek91: Wielki Wódz Stalin powiedział: \&quot;Nazywajcie patriotów faszystami\&quot; <br /><br />Konkluzja skoro komunizm to stan umysłu i posiada wymienione cechy- zatem faszyzm nazizm sanacja gaulizm to wszystko jest komunizmem? Czym było zatem KPZR skoro NSDAP i BBWR były komunistyczne
2017-03-08 18:31:01
krzysztof.mm: KPZR była matka chrzestną PiSu. Źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania.<br />Tak, jest bardzo wiele i widocznych gołym okiem cech wspólnych dla bolszewickiego komunizmu, faszyzmu, sanacji, pisizmu.
2017-03-08 18:32:39
krzysztof.mm: I naprawdę nie ma znaczenia, jaka etykietkę sobie te ideologie przypinały, jakie propagandowe slogany wypisywały na transparentach.<br />Idea i zasady, cele i metody - były te same.
2017-03-08 18:58:29
Herr Flick: Krzysiek, może będzie to dla Ciebie dziwne ale zgadzam się z Tobą. Jednakowoż do Twojej wypowiedzi trzeba coś dodać. Nie tylko pisczyzna jest spadkobierczynią PZPRu. Tyleż samo aparatczyków jest w każdej czerwonej bandzie: PIS, PO, PSL, SLD- tylko wyborcy jakoś tego zrozumieć nie mogą. Glosują cały czas na te same świnie. Najbardziej tragiczne jest jednak to, że 93 roku mogliśmy się od tego uwolnić. Nawet stosowna ustawa była przegłosowana przez legalnie wybrany Sejm ale Król Wałęsa zrobił zamach stanu i obalił rząd a TK stwierdził, że ta ustawa jest niezgodna z konstytucja. Ręce opadają....
2017-03-09 08:39:17
bronek91: Idąc logiką, iż PiS ma konotacje z KPZR śmiem zauważyć że także PO ma wiele elementów wspólnych z NSDAP... Proponuję odróżniać styl sprawowania władzy od ideologii. Jestem ciekaw czy KPZR pozwoliłby np. Na działanie KOD i klubów Krytyki Politycznej jak czyni to PiS? Wcale nie twierdzę że PO czy inna partia zachowałaby się inaczej.
2017-03-09 09:29:16
krzysztof.mm: No tak.<br />Wszystko jasne.<br />Z taka logiką to faktycznie jedynie do pis albo do radiamaryja.
2017-03-09 09:37:35
krzysztof.mm: KPZR, tak a propos, na bardzo dużo pozwalał, w końcu także na likwidację ZSRR.<br />Każda dyktatura i władza totalitarna pozwala sobie dokładnie na tyle, na ile może sobie pozwolić w danym momencie. <br />I nic nie jest wieczne, i każda w pewnym momencie słabnie i umiera.<br />Pis idealnie wpasowuje się w ten model .<br />Dobrym przykładem była rejterada pisczyzny z zakazu aborcji, gdy tylko setki tysięcy kobiet pogroziły kartoflowi parasolkami.<br />I nie ma co czekać, aż tyran i dyktator umocni się na tyle, że bronek nawet pierdnąć nie będzie mógł bez zezwolenia.<br />Z bronka logiką trudno to pojąć?<br />Rad też byłbym poznać te \'elementy wspólne PO i NSDAP\'.<br />Śmiało, bronek komuchruski.
2017-03-09 10:37:06
bronek91: @ krzysztof.mm<br />\&quot;Z taka logiką to faktycznie jedynie do pis albo do radiamaryja.\&quot;- cytat <br /> wskazałem twój tok myślenia..... jesteś strasznie stereotypowy z tym \&quot;radiamaryja\&quot;. To, iż ktoś ma odmienne zdanie, nie oznacza, iż jest słuchaczem toruńskiej rozgłośni i popiera PiS. Trudno to zrozumieć środowisku krytyki. Akurat preferuję TOK FM i jestem nałogowym czytelnikiem POLITYKI od wielu lat.... Prawdziwa lewica wskazuje , iż należy być krytycznym wobec wszelkich przekazów i zawsze sięgać ad fontes. Z tego co obserwuję, coraz mniej jest tego w krytyce.
2017-03-09 11:23:48
bronek91: @ krzysztof.mm<br />\&quot;KPZR, tak a propos, na bardzo dużo pozwalał, w końcu także na likwidację ZSRR.\&quot;<br />A wiesz dlaczego ZSRR upadł? Słyszałeś o puczu Janajewa? Zdaje się, iż członkowie KPZR do dziś utrzymują inne zdanie na temat upadku ZSRR. Co powiedział chociażby Putin w tym temacie, iż rozpad ZSRR był ................... Dlaczego Gorbaczow uciekł do UK? Dlaczego córka Stalina uciekła do UK, skoro KPZR na tak dużo pozwalał? A wiesz co się stało z KPP ze strony WKP(b), wobec której KPP nie była żadna opozycją? Co stało się z Trockim? Pis także tak traktuje opozycję?<br /><br />\&quot;Każda dyktatura i władza totalitarna pozwala sobie dokładnie na tyle, na ile może sobie pozwolić w danym momencie.\&quot;- cytat <br />W tym ujęciu użycie słowa dyktatura i władza totalitarna jest zbyt wąskie. Każda władza -&gt; patrz reżim polityczny działa w ten sposób, nie tylko dyktatura, demokracja także. <br />\&quot;I nic nie jest wieczne, i każda w pewnym momencie słabnie i umiera.<br />Pis idealnie wpasowuje się w ten model \&quot;- cytat <br />Z pierwsza częścią zdania zgadzam się (słuchacz Rydzyka wskazałby, że wieczny jest tylko Bóg). Natomiast w model wpisuje się każda partia w chwili objęcia władzy. Partia jest od rządzenia w państwie i trudno ją za to winić.... Kwestia inna to styl rządzenia. <br />\&quot;Dobrym przykładem była rejterada pisczyzny z zakazu aborcji, gdy tylko setki tysięcy kobiet pogroziły kartoflowi parasolkami.\&quot;- cytat <br /><br />Wprost przeciwnie, to dobrze świadczy. PO przy sprawowaniu władzy, wcześniej AWS i Balcerowicz nie byli tacy giętcy. Przy okazji, nie chodziło o zakaz aborcji ale o zaostrzenie prawa do aborcji. Błąd terminologiczny z twojej strony. Zresztą POLITYKA i tak wskazuje na alternatywę aborcyjną, można spokojnie dokonać tego w innych krajach UE. A jak Cię nie stać, zawsze znajdzie się ciocia Basia, która jest ten zabieg nawet w stanie zrefundować. -&gt; czytaj POLITYKA.<br />\&quot;I nie ma co czekać, aż tyran i dyktator umocni się na tyle, że bronek nawet pierdnąć nie będzie mógł bez zezwolenia.\&quot;- cytat <br /><br />z praw się naszych naigrawa/Ten, co z bezprawia żyje sam!/Lecz się odmieni krzywda krwawa,/Gdy równość stworzy nowy ład,/Bez obowiązków ? niema prawa,<br />Dla równych ? równy szczęścia świat!- Za to tacy mają się prawo umocnić? Historia wskazuje to cykle, faktem jest, że Europa zmierza w stronę autorytaryzmu -&gt; Patrz POLITYKA. Jako jednostka nie odwrócisz tego. Ważne jest, aby był to autorytaryzm, który przysłuży się Polsce, nie Brukseli. <br />\&quot;Z bronka logiką trudno to pojąć?\&quot;- cytat <br />To, że coś jest logiczne, nie znaczy, iz jest prawdziwe i to że coś jest prawdziwe, nie znaczy że jest logiczne.-&gt; Nie uczyli na logice? <br />\&quot;Rad też byłbym poznać te \'elementy wspólne PO i NSDAP\&quot;<br />A o budowie autostrad nie słyszałeś? NSDAP także to postulowało...... Jest element wspólny? A poparcie dla integracji gospodarczej Europy? A dozwolenie aborcji na życzenie w stosunku do Polaków, co było nawet bardziej liberalne niż podejście PZPR? To, że są nawet elementy wspólne nie przesądza, iż KPZR jest tym samym lub zbliżonym co PiS<br />Lekturę konstytucji proponuję.... art 13........ <br />PS PiS został zarejestrowany zanim TK uległ \&quot;upolitycznieniu\&quot; zatem PiS nie może być partią w stylu określonym przez Ciebie. <br /><br />Liczę na odpowiedź;) Za ewentualne literówki itd. przepraszam. <br />
2017-03-09 15:46:00
krzysztof.mm: Twoje poglądy pachna anarchizmem - \&quot;każda władza...\&quot; itede. Mnie to nie bierze.<br />Ja widzę kolosalną różnicę miedzy celami i metodami sprawowania władzy przez rządy w ustrojach totalitarnych, dyktatorskich, a demokratycznych.<br /><br />KPZR, co powtórzę, pozwalała na tyle, na ile musiał. Jak była silna - trzymała za pysk, jak słaba - niemal na wszystko.<br /><br />\&quot;Partia jest od rządzenia w państwie\&quot; - no jakbym zmartwychwstałego Gomułkę albo Gierka słyszał.<br />Takie coś do głowy może przyjść chyba jedynie staremu komuchowi, aparatczykowi z epoki peerelu\&quot;?..<br /><br /> Dla porządku: <br />PO także potrafiła się wycofać pod wpływem masowych demonstracji, przykładem ACTA.<br /><br />Realny zakaz aborcji de facto już jest, pisczyzna pod naciskiem kościoła chciała go zadekretować prawnie, wzmocnić sankcjami karnymi.<br />To nie było o \'zoastrzeniu praw\', ale o zakazie i karaniu za aborcję.<br /><br />O \'aborcji na życzenie\' to się mówi, ale jedynie w radiumaryja własnie i w przekazach dnia z Nowogrodzkiej.<br />p.s.<br />Twój komentarz dotyczący PO, NSDAP i autostrad postaram się zapamiętać, będe opowiadał jako anegdotkę kolegom przy piwie.<br />
2017-03-09 22:47:38
bronek91: Anarchizm neguje władzę, ja tego nie czynię. Pisanie jaka jest władza, nie oznacza jej negacji. Różnica w formie sprawowania władzy istnieję z tym się zgadzam. Ale każda władza posiada element charakterystyczny jest to możliwość wydawania nakazów i zakazów, co umożliwia kierowaniem życiem danej społeczności. To wszystko należy od siebie odróżniać, często jest to trudne. <br /><br />KPZR pozwalał na tyle ile chciał..... Czy było to czymś wymuszone to inna kwestia. <br /><br />Proponuję przeanalizować definicję partii politycznej, np mowa jest o nich w konstytucji. Każda partia ma na celu przejęcie władzy w państwie a gdy to uczyni jej celem jest utrzymanie się przy tej władzy. W tym celu konstruowany jest program partii. <br /><br />Nie porównujmy ACTA do parasolek, to totalnie inna skala. <br /><br />Obecnie obowiązuje kompromis aborcyjny. Aborcja jest legalna w określonych przypadkach. Nie ma w Polsce całkowitego zakazu aborcji.Co do wykonywania kompromisu, zgadzam się, często kobiety są odsyłane ale nie będę się wypowiadał, nie jestem kobietą, lekarzem, z autopsji nie znam praktyki. Co do aborcji na życzenie, zawsze możesz wyjechać. Osobiście jestem za utrzymaniem kompromisu. <br /><br />Co do anegdotki, cieszę się że coś wyniosłeś z dyskusji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: