Świeć przykładem - noś odblaski!

Do dziś (12 listopada 2017) policjanci prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. ''Bezpieczny weekend'', których celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

W praktyce zazwyczaj poza obszarem zabudowanym drogi nie posiadają wydzielonych chodników i są słabo oświetlone, a piesi bez odblasków są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Nie wystarczy mieć przy sobie elementu odblaskowego – należy go jeszcze dobrze nosić.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodu. Nie mogą być ukryte pod szalikami bądź zakryte przez torebki czy plecaki. Kupując odzież dla dzieci warto wybrać taką, która ma naszyty element odblaskowy - to zwiększy bezpieczeństwo na drodze.

Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Elementy odblaskowe są dobrze widoczne ponieważ odbijają światła samochodu dzięki czemu jesteśmy bardziej widoczni, a to zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze.

Ze wstępnych danych Policji wynika, że od stycznia do końca października 2017 roku na polskich drogach zginęło 593 pieszych. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich nosząc elementy odblaskowe.

red./mat. pras.

źródło: OX.PL
dodał: ES

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-15 17:46:08
guliwer49: No dobrze, ale gdzie jako starszy człowiek mogę kupić odblaski w Skoczowie?
2017-11-17 11:46:56
jo.papuga: Jo już downo pisoł że Skoczów to je dziura i tam NIC nima... odblasków też...<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją