Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Światowy Dzień Wcześniaka

Rocznie rodzi się przedwcześnie około 15 milionów noworodków, co stanowi około jedno na 10 wszystkich dzieci urodzonych na całym świecie. Jak każdego roku, w dniu 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W tym dniu podejmowane są akcje mające na celu podniesienie świadomości na temat porodu przedwczesnego i problemów wcześniaków i ich rodzin na całym świecie.

Wcześniactwo jest bardzo poważnym problemem o zasięgu globalnym. Wcześniakami określa się dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Corocznie na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków (szacuje się, że co dziesiąte rodzone dziecko to wcześniak), zaś w Polsce około 26 tys. W Unii Europejskiej każdego roku na świat przychodzi 500 000 wcześniaków.

Noworodki urodzone przedwcześnie stanowią największą grupę pacjentów dziecięcych w Europie. W zależności od państwa liczba porodów przedwczesnych w Europie waha się pomiędzy 6,3% a 11,4%.

Wcześniactwo może wpływać nie tylko na problemy we wczesnym etapie życia dziecka, ale przede wszystkim na całą przyszłość noworodka. Obecnie stanowią one najliczniejszą grupę pacjentów dziecięcych. Na podstawie danych Fundacji Wcześniak wynika, że zbyt wczesny poród wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn śmiertelności oraz zachorowalności niemowląt. Konsekwencją przedwczesnego porodu jest słabszy rozwój narządów wewnętrznych, co może stać się przyczyną zaburzeń psychorozwojowych, deficytów sensorycznych, licznych problemów zdrowotnych lub mózgowego porażenia dziecięcego. Wcześniactwo także zwiększa ryzyko zaburzeń umysłowych w okresie dzieciństwa oraz w życiu dorosłym.

Wśród czynników zwiększających ryzyko wcześniactwa można wymienić czynniki związane ze stylem życia (na przykład spożywanie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków), o charakterze medycznym (infekcje dróg moczowych i pochwy, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę) oraz czynniki demograficzne (wiek poniżej 17 roku życia lub powyżej 35 oraz niski status społeczno-ekonomiczny).

Symbolem „Dnia wcześniaka” jest mała, jak dla wcześniaka, fioletowa para skarpetek wiszących na sznurku obok większych skarpet dla noworodków. Symbol ten w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce, zaistniał w związku z tym dniem. Zazwyczaj jest to jedna fioletowa para obok dziewięciu par większych. Kolor fioletowy jest również kolorem wcześniaków. Wiele obiektów na całym świecie jest podświetlana 17 listopada światłem w takim kolorze.

Każdemu z najmniejszych, którzy tego dnia obchodzą swoje święto, a także ich rodzicom, życzymy, by etap, który właśnie rozpoczęli, był spokojnym czasem w poczuciu nadziei na dobrą przyszłość. Rodzicom dodatkowo życzymy odwagi oraz siły, aby każdego dnia w sposób świadomy dbać o rozwój i zdrowie przedwcześnie narodzonego dziecka.


AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: