Świat którego już nie ma
- Przed wybuchem II wojny światowej w Cieszynie mieszkały prawie trzy tysiące Żydów. Choć dziś tego świata już nie ma, zostały po nim wyraźne ślady – mówił witając zebranych w Domu Narodowym Gustaw Szepke, przewodniczący jury konkursu dodając, że zadanie jury wcale nie było proste, bo prace były na bardzo wysokim poziomie, a niektóre stały się źródłem informacji dla naukowców z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich.
Zadaniem uczestników konkursu było zebranie informacji na temat dziejów żydowskiej społeczności regionu, a następnie twórcze ich przedstawienie. 6 października w dużej sali Domu Narodowego w Cieszynie przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i COK „Dom Narodowy” uroczyście wręczyli dyplomy i nagrody laureatom konkursu.
Oto wyniki:
1. Kornelia Kufeld, Alina Brych i Michał Pachnik z Gimnazjum nr 3 w Pierśćcu. 2. Stanisław Rakowski, Błażej Usarek i Maciej Stawiarz z Gimnazjum w Goleszowie, 3. Martyna Korzec i Anna Broda z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie. Ponadto przyznano wyróżnienia: Miriam Weiss (Liceum im. Reja w Bielsku Białej), Adriannie Brzóska i Kacprowi Brzóska (II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie), sandrze Gomola, Patrycji Czernek i Justynie Kłósko (ZSEG w Cieszynie), Kamili Kubica i Patrycji Pietrzyk z Gimnazjum w Piersćcu oraz Joannie Sojka i Martynmie Kubas z gimnazjum w Goleszowie.
To nie koniec atrakcji. Na kolejne dni przewidziano m.in. warsztaty, które przybliżą uczestnikom czas żydowskiej rodziny, dzień powszedni i świąteczny na czele z szabatem, warsztaty tradycyjnej sztuki żydowskiej, jaką są wycinanki, czy wreszcie Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”. Szczegółowy program tutaj: ZOBACZ>>>
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.