Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świat którego już nie ma

Galą wręczenia nagród laureatom transgranicznego konkursu DZIECI CIESZYNA - odkrywanie żydowskiej przeszłości rozpoczęły się Dni Kultury Żydowskiej w Cieszynie. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy i dzięki wsparciu Heleny Weiss Foster, która urodziła się w Cieszynie w 1931 roku i jako jedyna z rodziny Weissów ocalała z Zagłady przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury Dom Narodowy.

- Przed wybuchem II wojny światowej w Cieszynie mieszkały prawie trzy tysiące Żydów. Choć dziś tego świata już nie ma, zostały po nim wyraźne ślady – mówił witając zebranych w Domu Narodowym Gustaw Szepke, przewodniczący jury konkursu dodając, że zadanie jury wcale nie było proste, bo prace były na bardzo wysokim poziomie, a niektóre stały się źródłem informacji dla naukowców z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zadaniem uczestników konkursu było zebranie informacji na temat dziejów żydowskiej społeczności regionu, a następnie twórcze ich przedstawienie. 6 października w dużej sali Domu Narodowego w Cieszynie przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i COK „Dom Narodowy” uroczyście wręczyli dyplomy i nagrody laureatom konkursu.

Oto wyniki:
1. Kornelia Kufeld, Alina Brych i Michał Pachnik z Gimnazjum nr 3 w Pierśćcu. 2. Stanisław Rakowski, Błażej Usarek i Maciej Stawiarz z Gimnazjum w Goleszowie, 3. Martyna Korzec i Anna Broda z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie. Ponadto przyznano wyróżnienia: Miriam Weiss (Liceum im. Reja w Bielsku Białej), Adriannie Brzóska i Kacprowi Brzóska (II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie), sandrze Gomola, Patrycji Czernek i Justynie Kłósko (ZSEG w Cieszynie), Kamili Kubica i Patrycji Pietrzyk z Gimnazjum w Piersćcu oraz Joannie Sojka i Martynmie Kubas z gimnazjum w Goleszowie.

To nie koniec atrakcji. Na kolejne dni przewidziano m.in. warsztaty, które przybliżą uczestnikom czas żydowskiej rodziny, dzień powszedni i świąteczny na czele z szabatem, warsztaty tradycyjnej sztuki żydowskiej, jaką są wycinanki, czy wreszcie Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”. Szczegółowy program tutaj: ZOBACZ>>>

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: