Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świat chce nas poznać

Do do 25 sierpnia w Cieszynie odbywać się będzie XXV, jubileuszowa letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Do miasta nad Olzą przyjechało już około 150 osób z całego świata, by poznawać nasz język i kulturę.

Reprezentanci m.in. Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Turcji i wielu innych krajów już zasiedli w ławach cieszyńskiej uczelni. Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. To 25. edycja kursu. Program letniej szkoły obejmuje nie tylko intensywny kurs języka polskiego, ale również cykle seminariów „Wiedza o Polsce”, bogaty program kulturalny oraz wycieczki. Lektoraty prowadzone są na wszystkich poziomach zaawansowania – od grup początkujących przez średnio zaawansowane po zaawansowane. Dodatkowo uczestnicy letniej szkoły mają możliwość uczestniczyć w indywidualnych konsultacjach językowych i doskonalić te sprawności, które sprawiają im najwięcej problemów. Zajęcia z języka polskiego prowadzić będą doświadczeni lektorzy, pracownicy i współpracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Popołudniowe seminaria, wykłady i konwersatoria prowadzić będą m.in. wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki oraz innych śląskich uczelni i instytucji.

Anait Velian przyjechała z Petersburga, jak mówi - Chciałam zawsze być specjalistką od jakiegoś rzadkiego języka, w Rosji polski takim właśnie jest. Ale pojawia się u nas coraz więcej polskich firm i rośnie zainteresowanie Polską. Jestem po filologii polskiej. Tutaj w Cieszynie jestem już drugi raz. Sama uczę polskiego, ale tu w Cieszynie chcę go jeszcze szlifować. Jak dodaje, właśnie znajomość języka polskiego łączy z pracą zawodową, bo oprócz nauczania, jest również tłumaczką konsula generalnego. Opieka nad studentami i organizacja zajęć tutaj w Cieszynie jest doskonała. Jest wiele spotkań ze znanymi osobami, dużo wycieczek. Byłam na wielu szkołach letnich, ta jest najlepsza.

Dla Bułgarów jest to język egzotyczny. Jeśli go poznam, liczę, że zdobędę pracę w której go wykorzystam. Lubię Polskę i jej kulturę. Byłam już wcześniej w waszym kraju, ale pierwszy raz jestem w Cieszynie. Wielu Polaków odwiedza Bułgarię, myślę o pracy tłumacza  - przyznaje Ginoewa Owczarowa z Bułgarii.

posłuchaj


Robimy kursy nie tylko w Cieszynie ale i w Katowicach podczas roku akademickiego. Początkowo w Cieszynie w zajęciach szkoły uczestniczyło około 80 osób. Od 11. szkoły było coraz więcej uczestników, dochodząc teraz do blisko 150. -mówi Jolanta Tabor dyrektor szkoły. Jak zaznacza, powody wizyt w Cieszynie zmieniały się przez lata. Na początku lat 90-tych, byli to studenci polonistyk, którzy przyjeżdżali tutaj w ramach uzupełnienia swoich studiów. Później był etap, kiedy do Cieszyna przyjeżdżały osoby, które zawodowo związane były z Polską. Firmy z obcym kapitałem, tłumacze z przedsiębiorstw. Teraz przeważa zainteresowanie Polską jako ważnym, interesującym krajem w ramach Unii Europejskiej. - mówi

Zajęcia w cieszyńskiej szkole dotyczyć będą tematyki związanej z historią Polski z uwzględnieniem kontekstów europejskich i światowych, aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Polski, historii literatury polskiej oraz współczesnej literatury polskiej – z uwzględnieniem najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zjawisk, polskiego kina i teatru oraz muzyki i sztuk wizualnych, a także wiedzy o języku polskim. Część wykładów i seminariów w ramach letniej szkoły dotyczyć będzie wybitnych Polaków, przedstawicieli świata filmu oraz literatury (w szczególności Stanisława Barańczaka w dwudziestą rocznicę nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego). Uczestnicy letniej szkoły wezmą udział w bogatym programie kulturalnym, w czasie którego spotkają się ze znanymi Polakami, przedstawicielami świata filmu, muzyki, sztuki i teatru, przygotują teatry poezji, wieczory poetyckie, podejmą próbę przetłumaczenia wiersza Stanisława Barańczaka na swoje języki w ramach Turnieju Tłumaczy, wezmą udział w quizach i konkursach językowych, wieczorze śląskim, wieczornych biesiadach z polską i śląską piosenką, pokazach narodowych tańców polskich i śląskich.

Wyjazdy dydaktyczne do najbardziej interesujących miejsc na Śląsku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie mają za zadanie wspomóc proces edukacyjny studentów obcokrajowców przebywających w Polsce i przybliżyć im region, w którym przez miesiąc będą mieszkać, uczyć się Polski i języka polskiego. W tym roku uczestnicy letniej szkoły będą mieli okazję odwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Wawel oraz najważniejsze zabytki Krakowa, osiedle górnicze w dzielnicy Nikiszowiec, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Beskid Śląski.

15 sierpnia zgodnie z tradycją odbędą się dwie najważniejsze imprezy w czasie letniej szkoły: „Sprawdzian z polskiego”, w którym wyłoniony zostanie Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego (nagrodą główną jest bezpłatny udział w przyszłorocznej XXVI letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej) oraz Wieczór Narodów na cieszyńskim rynku, na którym studenci pod opieką lektorów zaprezentują swoje kraje, ich kulturę i zwyczaje.
Letnia szkoła jest jedynym w swoim rodzaju kursem językowym skierowanym do międzynarodowego grona odbiorców, który ma na celu promocję Polski, języka polskiego, polskiej literatury i kultury w świecie.Red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: