Świadczenia dla osób niepełnosprawnych - ściąga
Zarówno rentę z tytułu niezdolności do pracy i rentę socjalną wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy należy mieć odpowiedni staż (okresy składkowe i nieskładkowe), otrzymać orzeczenie o niezdolności do pracy. Orzeczenie wydaje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, którzy oceniają sprawność organizmu oraz możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego.
Orzeczenie o niezdolności do pracy może być częściowe lub całkowite. Lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS może też orzec o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Niezdolność do pracy orzekana jest na okres do 5 lat. W niektórych przypadkach, kiedy stan zdrowia nie rokuje odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu niezdolność może być orzeczona na dłuższy okres.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w pracy, w drodze do pracy lub z pracy do uzyskania świadczenia nie jest wymagany ustawowy okres stażu pracy.
Jeżeli nie kwalifikujemy się do pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy możemy ubiegać się o rentę socjalną. Aby z tego skorzystać musimy spełniać warunki: być osobą pełnoletnią, Mieć orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolność do pracy ma związek z naruszeniem sprawności organizmu, do którego doszło albo przed ukończeniem 18 lat, albo w trakcie nauki bądź studiów przed ukończeniem 25 lat albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Zarówno w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy jak i renty socjalnej na początku należy złożyć wniosek o świadczenie rentowe wraz z wymaganymi zaświadczeniami oraz załącznikami. Więcej informacji na te tematy możemy uzyskać osobiście w siedzibie ZUS (w przypadku osób z powiatu cieszyńskiego w Cieszynie) lub za pośrednictwem strony internetowej: www.zus.pl
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w imieniu którego w cieszyńskim powiecie działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) ma w swoich zdaniach m.in. dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych, Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, wspieranie przy zakupie wózka elektrycznego, uzyskaniu wyższego wykształcenia, dostosowaniu samochodu, Dofinansowanie usługi tłumacza migowego i szkolenia z tego języka.
Osoby niepełnosprawne mogą liczyć również na pomoc ze strony urzędów miejskich i gminnych. Zajmują się tym Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS) i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej (GOPS). W tych instytucjach można uzyskać pomoc w znalezieniu pracy, pomoc finansową (zasiłki stałe, okresowe i celowe), usługi opiekuńcze.
Dlatego jak czujesz chęć czy potrzebę skorzystania z któregoś z powyższych świadczeń, usług, pomocy to tylko wyjdź z domu i zacznij działać i pomagaj sobie w życiu.
Andrzej Koenig/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.