Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych - ściąga

Renta socjalna, renta z tytułu niezdolności do pracy wypłacana ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ale i turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Jednak to nie wszystko z czego można skorzystać. Poniżej kilka wskazówek - ściąga o świadczeniach.

Zarówno rentę z tytułu niezdolności do pracy i rentę socjalną  wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy należy mieć odpowiedni staż (okresy składkowe i nieskładkowe), otrzymać orzeczenie o niezdolności do pracy. Orzeczenie wydaje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, którzy oceniają sprawność organizmu oraz możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego.

Orzeczenie o niezdolności do pracy może być częściowe lub całkowite. Lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS może też orzec o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność do pracy orzekana jest na okres do 5 lat. W niektórych przypadkach, kiedy stan zdrowia nie rokuje odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu niezdolność może być orzeczona na dłuższy okres.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w pracy, w drodze do pracy lub z pracy do uzyskania świadczenia nie jest wymagany ustawowy okres stażu pracy.

Jeżeli nie kwalifikujemy się do pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy możemy ubiegać się o rentę socjalną. Aby z tego skorzystać musimy spełniać warunki: być osobą pełnoletnią, Mieć orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolność do pracy ma związek z naruszeniem sprawności organizmu, do którego doszło albo przed ukończeniem 18 lat, albo w trakcie nauki bądź studiów przed ukończeniem 25 lat albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zarówno w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy jak i renty socjalnej na początku należy złożyć wniosek o świadczenie rentowe wraz z wymaganymi zaświadczeniami oraz załącznikami. Więcej informacji na te tematy możemy uzyskać osobiście w siedzibie ZUS (w przypadku osób z powiatu cieszyńskiego w Cieszynie) lub za pośrednictwem strony internetowej: www.zus.pl

 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w imieniu którego w cieszyńskim powiecie działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) ma w swoich zdaniach m.in. dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych, Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, wspieranie przy zakupie wózka elektrycznego, uzyskaniu wyższego wykształcenia, dostosowaniu samochodu, Dofinansowanie usługi tłumacza migowego i szkolenia z tego języka.

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć również na pomoc ze strony urzędów miejskich i gminnych. Zajmują się tym Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS) i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej (GOPS). W tych instytucjach można uzyskać pomoc w znalezieniu pracy, pomoc finansową (zasiłki stałe, okresowe i celowe), usługi opiekuńcze.

Dlatego jak czujesz chęć czy potrzebę skorzystania z któregoś z powyższych świadczeń, usług, pomocy to tylko wyjdź z domu i zacznij działać i pomagaj sobie w życiu.

 

 

Andrzej Koenig/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-01 10:24:41
as355: Przepisy ,ustawy , ZUS to wszystko ładnie wygląda na papierze ,,,, Ale w realu to załatwić rentę to droga przez mękę .Zaczyna się od studiowania przepisów ,pomocy bliskich znajomych ,a tu lekarze na rehabilitację faceta bez nogi wysyłają , potem każą się przekwalifikować ,i świstek na wózek do wykupienia dają ,,, przykłady można mnożyć ,,,,,ale kto mnoży tych orzecznikow bez rozumu i oczekujących na wyrazy wdzięczności w postaci kopert ,po rozpatrzeniu wyniki przyjdą pocztą .A jak za mało damy ?????.
2017-11-01 11:37:39
STEVEabc: Całkowicie się z tobą as355 zgadzam. Podpisują klauzulę sumienia a jakoś im go brak (oczywiście nie wszystkim). Szumnie nagminnie są malowane na niebiesko stanowiska dla osób niepełnosprawnych.....ale co z tego. Żona z plikiem zaświadczeń, wypisów szpitalnych z operacji dwóch endoprotez i implanta kręgosłupa i wielu innych dokumentów złożyła po raz kolejny w cieszyńskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności......I co. Po paru tygodniach odmowa. Odwołanie się do Wojew. Zesp. ds. Niepełnosprawności w Katowicach. Tam -po paru gadzinach oczekiwania- lekarz orzecznik przerzucił pobieżnie złożone dokumenty , potem pracownik cywilny przeprowadził krótki wywiad i co?......i g..no. Kartę parkingową posiadała od bez mała 10 lat. Nagle przez naszych wspaniałych specjalistów została \&quot;cudownie uzdrowiona\&quot;. Nic tylko lekarzom orzecznikom składać hołd i podziękowania. )-:<br />Tak że pisanie: \&quot; wyjdź z domu i zacznij działać i pomagaj sobie w życiu\&quot; ... to są puste słowa. Jak nie masz znajomości i forsy to załatwienie jakiejś sprawy jest drogą przez mękę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją