Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strumień pamięta o Powstaniach Śląskich

Od niedzieli (18.08) w Strumieniu można oglądać wystawę "Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały", która składa się z 20 plansz prezentujących historię trzech Powstań Śląskich.

W niedzielę wystawa była dostępna dla zwiedzających na strumieńskim rynku, a od poniedziałku można ją oglądać we wnętrzu ratusza.

Przypomnijmy, że pierwsze z Powstań Śląskich zostało zainicjowane właśnie w Strumieniu, skąd nadano sygnał do ataku. W tej miejscowości stacjonowało także dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-21 19:36:27
donekT: Jakimś dziwnym sposobem, nasze forumowe trio (krzysztof.mm, Mach i jasper) i spółka, w swych wypowiedziach nie odnieśli się w żaden sposób do karygodnego postępowania niemieckich nacjonalistów i szowinistów, których arenę poczynań w trakcie Powstań Śląskich stanowił Górny Śląsk, kiedy Wojsko Polskie zaangażowane było bojami z komunistycznymi, skrajnie lewicowymi siłami na wschodzie. Co gorsza, niemieccy szowiniści i nacjonaliści korzystali ze sprzyjającej im koniunktury geopolitycznej. krzysztof-Q, Mach-U i jasper-Q jak oceniacie zachowanie niemieckich nacjonalistów i szowinistów np. w latach 1919-1921 na Górnym Śląsku? Dlaczego milczycie?
2019-08-21 19:37:03
donekT: PS Może czekacie na wytyczne np. Czerskiej, Nowogrodzkiej, czy z kim się tam kumacie...
2019-08-21 21:06:41
john: Donek bucu gdzie w tym artykule pada pytanie w sprawie niemieckich nacjonalistów ???
2019-08-21 21:19:43
krzysztof.mm: na odległość pachnie idiotą
2019-08-21 21:41:02
donekT: john-Q, A kto atakował Polaków na Górnym Śląsku, zwłaszcza w 1920??? W imię czego?
2019-08-22 05:59:34
krzysztof.mm: Strumień pamięta o powstaniach - Polska będzie długo i boleśnie pamiętała o "w a r t o ś c i a c h" jakich bronił PiS ☝ oto sędzia Konrad Wytrykowski, który obecnie jest członkiem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, latem 2018 – jak wynika z wpisów na komunikatorze WhatsApp – wpadł na pomysł akcji wysyłania pocztówek do nielubianej przez w ł a d z ę I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Hasło na pocztówce: "W y p i e r d al a j". ☝ nazwa "bolszewicy" wzięła się od "большинство - bolszinstwo", czyli w i ę k s z o ś ć - tradycje tej s o w i e c k i e j formacji rozkwitły dziś w Polsce w PiS, partii, która ma dziś większość
2019-08-22 06:59:04
jasper: Z tym, ze suweren nie widzi problemu, jest nawalony woda za pincset +. Kasta ministra sprawiedliwosci - pazerne, egoistyczne glupki korzystaja bez umiaru. Oni sprawuja swoje funkcje nie pomimo tego, ze nie maja skrupulow moralnych, ale wlasnie dlatego, jak slusznie zauwazyl D. Tusk. I tu sie zgadzam. Wystarczy spojzec na cala plejade gwiazd PiS-u na pierwszej linii frontu ideologicznego. Nie sa przeszkoda zyciorysy w PZPR, przynaleznosc do komunistycznych aparatow, wyroki sadowe, popelnione wykroczenia czy przestepstwa. Liczy sie tylko oddanie i wiernosc partii, a wlasciwie jej przywodcy- guru - szaremu poslowi zwanemu prezesem. Golym okiem widac, ze to funkcjonuje jak mafia wloska z ojcem chrzestnym w roli glownej. Tylko dzieki jeszcze wolnym mediom i odwaznym dziennikarzom, mozemy sie dowiedziec o tych wszystkich przekretach i podlosciach obecnie rzadzacych. Orban i Erdogan + to przyszlosc Polski jak tak dalej pojdzie.
2019-08-22 08:29:55
john: Donek ja zadałem pytanie a ty jak zwykle nie odpowiedziałeś chociaż próbujesz wkręcać innych w trolowanie. Nie ucz mnie synu historii tylko odpowiedz na proste pytanie które ci zadałem. Podstawówkę chyba skończyłeś to powinno się udać.
2019-08-22 15:50:13
donekT: krzysztof-Q, do dziś nie przedstawiłeś, jakie wartości Ty reprezentujesz. Tak się zastanawiam, jak nazwać Twoją krzysztof-Q działalność, której się podejmujesz, chociażby na tym portalu od lat. Z tego, co można zauważyć, Twoja krzysztof-Q postawa niewiele różni się od tej reprezentowanej przez określonych sędziów.
2019-08-22 15:53:15
donekT: jasper-Q, Suwerenem są wszyscy wyborcy, no, chyba iż z jakichś powodów alienujesz się od pozostałych obywateli→ na jakiej podstawie? Co do kwestii moralności, powinien się raczej zwrócić do naszego forumowego „eksperta” od moralności „wszej” i owej. Bardzo mi miło, iż powołujesz się na DONKA, tak trzymać! Pamiętaj, iż PÓŁ-prawda to nie prawda a odpowiedniej charakterystyki wymaga cały janusowy system, nie tylko jego część. Dziwi mnie, iż Ciebie jasper-Q jakoś nie martwi narastająca falka nacjonalizmu w Niemczech, dodatkowo do dziś nie odniosłeś się do cechy „HOMOSEKSUALIZMU”, jest on nabyty, czy wrodzony?
2019-08-22 15:56:07
donekT: john-Q, Skoro nie znasz pewnych faktów, należy Ci je przybliżyć… Rozumiem, iż niektórzy woleliby przemilczeć pewne postawy, zwłaszcza wyrażane przez naszych obecnych sąsiadów zza Odry (Ciekawe dlaczego?). NIEMIECCY NACJONALIŚCI I SZOWINIŚCI BYLI Szanowny john-Q STRONĄ KONFLIKTU, to fakt oczywisty, nie musi o nich padać pytanie, ani tym bardziej nie muszą być nawet wymieniani w treści, ich kwestia wynika z samej istoty rzeczy;). A co stanowi clou artykułu Szanowny john-Q? Plus sprawa celowości ich karygodnych zachowań- nie odniosłeś się john-Q:D:D:D Podstawówkę chyba skończyłeś, to powinno Ci się udać.
2019-08-22 16:02:26
donekT: Tymczasem, jak się okazuje, wzrasta fala nacjonalizmu w Niemczech, jak podaje Die Welt: europejskie slogany maskują niemiecki nacjonalizm. Pragnę przypomnieć, iż z falą nieuzasadnionego niemieckiego nacjonalizmu i szowinizmu nasi przodkowie, POLACY Z GÓRNEGO ŚLĄSKA (nie tylko Ślązacy, jak próbuje przedstawiać pewna linia poglądowa) właśnie w latach 1919-1921 zmuszeni się byli zmierzyć i WYGRALI. Pomimo faktu, iż zwłaszcza w roku 1920 nie mogli liczyć na pomoc WOJSKA POLSKIEGO, zaangażowanego na wschodzie. krzysztof-Q, jasper-Q, john-Q jakoś pomijacie temat pewnych faktów, do jakich obecnie dochodzi w Niemczech, podobnie jak określony fakt dziejowy sprzed stu lat. Co jest tego powodem? PS Co do bolszewików zdaje się, iż w pewnych sprawach, zwłaszcza rozwiązłości obyczajowej, mieli podobne zdanie do współczesnej skrajnej lewicy (lewactwa).
2019-08-22 16:09:26
donekT: Do lokalnych sympatyków pewnego państwa, przypominających swą lojalnością Werwolf, postać Doktora Andrzeja Mielęckiego coś mówi??? Zamordowany z rąk NIEMIECKICH NACJONALISTÓW! Bo chciał udzielić pomocy medycznej ICH RODAKOM (rannym Niemcom), bez względu na narodowość. Jego winą było to, że był Polakiem. PS W 1919 NIEMIECCY NACJONALIŚCI zamordowali Różę Luksemburg w Berlinie. - To tylko przykłady!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: