Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Strumień: dyskusja o transporcie publicznym

Wczoraj (28.10) odbyło się posiedzenie połączonych komisji Rady Miejskiej w Strumieniu. Gośćmi strumieńskich radnych byli Christian Jaworski z Zarządu Powiatu Cieszyńskiego oraz Krzysztof Glajcar z Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. Tematem rozmów były problemy, z jakimi mierzą się dojeżdżający do szkół uczniowie z terenu gminy.

Na wstępie głos zabrała Anna Grygierek. - Po spotkaniu wiejskim, które odbyło się w Drogomyślu i na którym został poruszony temat dojazdów uczniów do szkoły, została skierowana do naszego urzędu korespondencja. W międzyczasie pojechałam do Cieszyna, rozmawiałam z zarządem i panem kierownikiem na temat tych połączeń, które są. Dostałam wtedy zapewnienie, że zmiany zostaną wprowadzone we wrześniu (i zostały uwzględnione 28.09), natomiast "druga tura" zmian została uzasadniona tym, że powiat planuje pozyskać na ten cel środki zewnętrzne - mówiła burmistrzyni Strumienia, dodając, że główne utrudnienia dotyczą m.in. linii Drogomyśl - Cieszyn i Strumień - Skoczów.

Do spotkania sołeckiego odniósł się także przewodniczący Rady Gminy Czesław Greń. - Bardzo pozytywną rzeczą było to, że podczas spotkania Rady Sołeckiej w Drogomyślu, kiedy omawialiśmy ten problem, pojawiło się mnóstwo młodych ludzi, uczniów, którzy mieli problem z dojazdem. To świadczy o tym, że są aktywni, chcą uczestniczyć w takich spotkaniach - zgłaszali bardzo rzeczowe i merytoryczne uwagi - podkreślał.

Następnie głos zabrali przedstawiciele powiatu. - Jeśli chodzi o transport, to jest to wielkie wyzwanie i nie ukrywam, że jest tu wiele do zrobienia. Chciałbym jednak dodać, że w porównaniu z ubiegłym rokiem tych uwag jest znacznie mniej. Wtedy znacznie więcej było zastrzeżeń dotyczących zostawania osób na przystankach - to rzecz, z którą chcieliśmy się uporać, żeby nie było tak, że przyjeżdża autobus, a część osób do niego nie może wsiąść i muszą czekać pół godziny czy godzinę na następny. W tym roku dokonaliśmy poważnej analizy, prosiliśmy o dane ze szkół, a także same szkoły prosiliśmy o przesyłanie początkiem września już pierwszych uwag i sygnałów. Jak wiadomo, ciężko zaplanować z góry wszystko ostatecznie, ponieważ uczniowie jeszcze mogą zmienić szkołę i dojeżdżać gdzie indziej - przekonywał na wstępie Christian Jaworski. 

Przedstawiciel Zarządu Powiatu Cieszyńskiego podzielił się także dobrą wiadomością. - Mamy nadzieję, że od 1 listopada uruchomimy linię Skoczów - Drogomyśl - Chybie - Strumień. Byłoby to 9 par kursów dziennie (tam i z powrotem). Złożyliśmy wniosek do wojewody, ponieważ pojawiła się możliwość finansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 1 września uruchomiliśmy 4 linie i teraz będzie "druga tura", ponieważ pojawiły się nowe możliwości - mówił Jaworski, który dodał, że jest wysoce prawdopodobne, że dofinansowanie zostanie przyznane.

Głos zabrał także Krzysztof Glajcar, który wyjaśniał samorządowcom specyfikę prawno-ekonomiczną transportu publicznego w regionie. - Opiera się on na kursach komercyjnych. To oznacza, że prywatni przewoźnicy prowadzą działalność na własny rachunek, który jest prosty - ile biletów sprzedadzą, tyle zarobią (pomniejszając oczywiście o koszty prowadzenia firmy - mówił były wójt Goleszowa.

Dodał też, że tym bardziej docenia wysiłek Strumienia, który jako pierwsza gmina w powiecie zabezpieczył 20 tys. zł na cele transportu publicznego, który organizuje powiat. Uchwałę tę podjęto w sierpniu br., a od tamtego czasu podobne decyzje podjęto w pozostałych miejscowościach.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-29 18:25:19
donekT: Misiu, w sprawie transportu publicznego w regionie i jego zwinięciu zasięgnij info u swoich politycznych mentorów.
2019-10-29 18:35:02
Wiederholec: Misia już nie ma. Odwołali go z zarządu. Przy okazji wytknął postępowym z powiatu, że stosują standardy wschodnio europejskie. Tego jeszcze nie było by lewak lewakom zarzucił brak proeuropejskich zachowań.
2019-10-29 19:26:52
donekT: Jeżeli odwołali go z zarządu (akurat nie jestem na bieżąco) miejmy nadzieję, iż tę rzekomą "nową jakość w samorządzie" pogrzebaliśmy na wieki wieków... Niechaj realizuje swoje umiejętności, najlepiej na "wolnym rynku". 15:14 to idealna pora na kurs...
2019-10-30 11:05:04
berta25: Naraził się prywatnym przewożnikom,którzy mają wysoko postawionych (chyba) opłacanych urzędasów i finał taki odwołać aby nie mącił
2019-10-30 20:04:20
krzysztof.mm: te stare repy w starostwie, knujące partyjniackie intrygi przy śledziu i wódce, to żenada i kompromitacja - żeby było jasne, ChJ nawet na tym ponurym tle wcale nie błyszczy - taki po prostu mamy k l i m a t w polskiej polityce
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: