Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O największych geniuszach na UTW

W poniedziałek (28.10.2019) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się spotkanie sekcji miłośników nauki i techniki cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem dr inż. Bogdan Ficek opowiedział o największych geniuszach w historii.

Podczas spotkania, opowiadano nie tylko o samych życiorysach największych wynalazców i odkrywców w historii, ale również wyjaśniano, w jaki sposób poszczególne ich odkrycia były, a niejednokrotnie są wykorzystywane do dzisiaj. Prelegent wyjaśnił również, w jaki sposób działają poszczególne konstrukcje, czy jak należy rozumieć określone prawa i zasady, opracowane przez największe umysły w historii ludzkości.

Prelekcja traktowała o wielu znanych i mniej znanych wynalazcach. Część postaci każdy z uczestników już znał, gdyż na przykład od lat ich twierdzenia nauczane są w szkołach. Przykładem takiej postaci może być, chociażby Archimedes, chociaż i w tym przypadku można było poznać wiele ciekawostek na temat dawnego uczonego — Archimedes wynalazł krążek i wielokrążek, które umożliwiały mu podnoszenie ogromnych ciężarów. Zasłynął tym, że w Syrakuzach w porcie potrafił podnieść cały ówczesny okręt. Systemem wielokrążków podniósł okręt, który był tak ciężki, że na tamte czasy wydawało się to niemożliwe. Oprócz tego, że wynalazł ten wielokrążek, opracował go również teoretycznie i matematycznie, żeby można było policzyć, jakie siły trzeba przyłożyć, żeby podnieść określony ciężar – wyjaśniał Ficek.

W prezentacji znalazło się również miejsce dla wynalazców zdecydowanie mniej znanych. Jak podkreślał prelegent, w kulturze europejskiej mało mówi się o wielkich umysłach z innych kontynentów. Na potwierdzenie tych słów przybliżona została postać chińskiego matematyka. Liu Hui, który między innymi określił liczbę pi do dwóch miejsc po przecinku i jako pierwszy zrozumiał i użył liczb ujemnych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-29 17:57:59
donekT: cytat "Przykładem takiej postaci może być, chociażby Archimedes," koniec cytatu- A jak skończył??? Zdaje się, iż pewnej instytucji o charakterze wyznaniowym jeszcze wówczas nie było;D:D:D Ludzie z tego powodu wbrew temu, co poniektórzy przedstawiają szczęśliwsi nie byli;D:D:D Jak w okresie życia Archimedesa traktowany był ateizm??? Czyżby osoby o rzekomo "postepowych" poglądach o pewnym okresie zapomniały???
2019-10-29 21:31:10
krzysztof.mm: jeśli obatel Ficek Bogdan nie wspomniał o geniuszach Kaczyńskich to ma jak w banku, że niedługo w TVPiS będą jego teczkę od Kamińskiego omawiać
2019-10-29 21:47:16
donekT: To dziwne, iż nasz główny portalowy "ideolog", ekspert od moralności "wszej" i "owej" nie wspomniał o postaci pierwszego znanego w historii ateisty i nie opisał faktu, jak skończył. Czyżby decydował o tym brak istnienia w pewnym okresie konkretnej instytucji o charakterze wyznaniowym???
2019-10-30 09:16:54
krzysztof.mm: niewątpliwie cała plejada geniuszy skrywa się za murami Watykanu - to zadanie dla wybitnych umysłów, skutecznie przedstawić światu największą i n a j b o g a t s z ą korporację w dziejach świata jako skromną instytucję charytatywną utrzymującą siebie i światową biedotę z ofiar wiernych - i oni tę robotę perfekcyjnie od lat wykonują: ⛪ "Po raz pierwszy Watykan przyznał, że nagłośniona przez media transakcja zakupu przed pięcioma laty kamienicy w Londynie za około 200 milionów euro budzi wątpliwości." ⛪ kościół katolicki to klasyczna s t a j n i a Augiasza, i jak dobry Bóg da, tak i w tamtym przypadku znajdzie się w końcu sprytny na tyle, by ją z wielowiekowego g n o j u oczyścić
2019-10-30 11:05:44
Ondraszek: Mam nadzieję, że jak będę już w przedziale wiekowym UTW, to również będę miał okazję posłuchać takich ciekawostek. Szacun dla tego pana.
2019-10-31 04:51:17
krzysztof.mm: ondraszek - nie czekaj, używaj za młodu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: