Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stringi, koronki, aż chce się patrzeć!

50 rodzajów stringów wyheklowanych przez koniakowskie koronczarki, cudowne koronki, rzeźby, ozdoby, biżuteria, obrazy. To wszystko przygotowane przez setkę twórców ludowych z Trójwsi można podziwiać w Gminnym Centrum Kultury w Istebnej.  

Jak przystało na najbardziej koronkową gminę w Polsce na wystawie nie mogło zabraknąć cudów przygotowanych przez rodzime koronczarki. – Mamy koronki te małe i duże w różnorakiej formie. Począwszy od tradycyjnych obrusów i serwet po czapeczki, biżuterię ozdoby świąteczne, rękawiczki, bluzki, torebki czy słynne stringi– tych mamy 50 rodzajów – mówi Elżbieta Legierska-Niewiadomska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. 

Na wystawie zobaczyć też można dzieła haftowane m.in. obrusy, zakładki do książek, kolczyki. Nie brakuje też: plecionych koszyków, rzeźb, malarstwa na płótnie i szkle, wyrobów ceramicznych, a nawet ozdób z drutu miedzianego. – To już 28. taka wystawa, z roku na rok cieszy się większym powodzeniem, dlatego też w tym roku trwa dłużej niż zazwyczaj – dodaje dyrektorka GOK-u.

Na wystawie nie mogło zabraknąć też tradycyjnego, istebniańskiego stroju. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. kabotek, czepiec, hackę czy tradycyjne kierpce. A komu wystawa się spodoba może część ekspozycji zabrać ze sobą do domu, ponieważ można kupić wystawione przez rodzimych twórców przedmioty. Wiele z nich przyda się w życiu codziennym. – Od pewnego czasu nasze koronki czy inne przedmioty wykonane przez naszych twórców ludowych nie są już tylko ładne są też użytkowe – dodaje Elżbieta Legierska-Niewiadomska. 

Wystawę Twórczości Ludowej można zwiedzać w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej  codziennie od godz. 9.00 - 17.00 aż do końca września.

 

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: