Strażacy z Międzyrzecza świętowali
Jubileusz rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele św. Marcina z Tours w Międzyrzeczu Górnym, odprawiona przez ks. proboszcza Jana Walusia, ks. Witolda Grzombę, byłego proboszcza międzyrzeckiej parafii, a także posługującego tu kiedyś ks. Marcina Kuliga. Z kolei pod strażnicą OSP odbyły się główne uroczystości, tj. apel i uhonorowanie medalami zasłużonych strażaków. Uczestników przywitała prezes OSP Międzyrzecze Dolne Mariola Kurzius.
Z okazji jubileuszu wójt Janusz Pierzyna, a zarazem wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach, podziękował druhom za ich ofiarną służbę, życzył też wszystkim wytrwałości i satysfakcji ze służby drugiemu człowiekowi. – Bardzo dziękuję wszystkim tym osobom, które 130 lat temu zakładały tę jednostkę i przekazali to dziedzictwo następnemu pokoleniu. Bo strażacka pasja przechodzi z pokolenia na pokolenie. My się zmieniamy, ale duch się nie zmienia. Nie zmienia się to, co kiedyś na Śląsku Cieszyńskim nasi przodkowie założyli, a my jesteśmy spadkobiercami tego, co przez ten ponad wiek kolejne pokolenia zrealizowały na rzecz drugiego człowieka: pomocy, służby i wszystkiego tego, co czasami niosło zagrożenie, aby było ono coraz mniejsze, albo całkowicie zneutralizowane – mówił Janusz Pierzyna.
I kontynuował: – Za to wszystko tym, którzy szli przed nami, bardzo serdecznie dziękuję. Bo nie mieli takiego sprzętu, takiego wyposażenia jak dzisiaj. Ten sprzęt był jaki był, taki, na jaki było stać tamte pokolenia. Ale zawsze dbano o właściwe przygotowanie do akcji i o to, aby jednostka się rozwijała. Lata 60., lata 70. to już inny wymiar, inne spojrzenie i coraz lepszy sprzęt. Dzisiaj możemy tylko podziękować tym, którzy w tamtym okresie byli, służyli, rozwijali i dbali, aby to, co dostaliśmy w spadku, można było kontynuować i dalej rozwijać. Dziękuję wam za obecną służbę. Że przyjęliście ten kaganek i trzymacie dzielnie. Różne są czasem losy OSP i różne turbulencje. Czasem ktoś odchodzi i rodzi się pytanie, czy będzie ktoś następny. Z wielką dumą stoimy tutaj z okazji 130-lecia, patrząc, jak macie zorganizowaną jednostkę. Za to bardzo serdecznie dziękuję obecnemu pokoleniu druhów. Za waszą solidarność, determinację i że te obchody mają taki wspaniały wymiar. Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym gratuluję, gratuluję tym, którzy służą w jednostce od 60 nawet lat. To różny czas, jaki poświęciliście na służbę w OSP, ale każdy na miarę swoich możliwości wkłada swoje serce. Dziękuję właśnie za to, że 24 godziny na dobę jesteście gotowi, aby nieść pomoc – mówił wójt.
Wójt oraz goście złożyli także życzenia – Życzę, aby następny czas, który jest przed wami, był równie udany. Abyście poświęcali ten czas na własny rozwój, na szkolenia. Aby i ten sprzęt wam służył, bo jest on podziękowaniem i uznaniem dla waszych działań, jakie wyrażają wszyscy, do których zwróciłem się o wsparcie. 50 procent z tej kwoty to środki z budżetu Gminy. I dziękuję Radzie Gminy Jasienica, bo bez tego poparcia nie byłby możliwy zakup auta. Wy o tym wiecie, ale powtórzę, żeby dotarło do wszystkich: ten pojazd to nie jest zabawka dla strażaków, aby mogli wyjechać ładnym samochodem. To jest dar dla społeczeństwa. Bo jeśli pojazd jest sprawny, jest wyposażony w najnowsze technologie, to dzisiaj, kiedy dochodzi do zdarzeń, taki sprzęt może pomóc drugiemu człowiekowi. On nie zastąpi waszych umiejętności, waszego poświęcenia, ale właśnie ma wspomóc wasze działania, aby były jak najbardziej skuteczne. Niech się wam darzy w następnych latach, niech święty Florian czuwa nad wami, a wszystkie wyjazdy kończą się szczęśliwym powrotem – życzył druhom Janusz Pierzyna.
Wójt podziękował również druhom, którzy wyremontowały historyczny już wóz strażacki marki Tatra, który jest teraz jest ozdobą OSP Międzyrzecze Dolne. Z okazji jubileuszu podarował również jednostce OSP Międzyrzecze Dolne dzwon. Wśród gości jubileuszu byli proboszcz parafii ewangelickiej ks. Andrzej Dyczek, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, poseł Mirosław Suchoń, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski, przewodniczący Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej Stanisław Nycz, wicewójt, a zarazem prezes OSP Międzyrzecze Górne Krzysztof Wieczerzak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jasienica Genowefa Kopeć oraz radni.
Po głównych uroczystościach odbył się Festyn Strażacki.
Podczas uroczystości zostali odznaczeni także strażacy brązowym medalem: Krzysztof Chmielniak, Sławomir Klejnocki z kolei medalami za wysługę lat - 60 lat: Franciszek Dzida, Józef Dzida, Bronisława Binda ; 50 lat Genowefa Kopeć , Edward Chmielniak; 40 lat: Franciszek Jachnik, Henryk Francuz, Wiesław Nocuń, Zofia Janik, Maria Iskrzycka , Tadeusz Piela ; 35 lat: Antoni Jachnik, Kazimierz Binda, Marek Glos; 30 lat: Roman Mola, Grzegorz Hazuka, Bartosz Majewski; 20 lat: Helena Gola, Czesław Gola, Elżbieta Szczyrbowska, Łukasz Gola, Mariusz Chmielniak, Andrzej Chmielniak, Damian Iskrzycki, Ewelina Mrzyk;15 lat: Mariola Kurzius Artur Chmielniak, Krzysztof Chmielniak, Sławomir Klejnocki, Arkadiusz Piela; 10 lat:Adrian Blachura; Elżbieta Piesh,Lucyna Iskrzycka,Damian Myśliwiec, Łukasz Mrzyk
Wyróżniono także członków Młodzieżowej drużyny pożarniczej:
Złota odznaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Angelika Blachura, Robert Ryszka, Mateusz Mrzyk
Srebrna odznaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Julia Then, Oliwia Bęczkowska, Martyna Rubis
Brązowa odznaka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Ania Ledwoń, Samuel Wąsik, Szymon Połącarz, Adrian Wydra
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.