Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażacy w Pogwizdowie odebrali nowy wóz

Po długim oczekiwaniu strażacy o OSP Pogwizdów mogą już się cieszyć! We wtorek (15.01.2019) około godziny 17 do ich garażu wjechał nowy wóz strażacki, który był zapowiadany już od roku. Nowy wóz strażacki marki MAN zastąpił 40-letniego DAF-a.

Wóz przebył do Pogwizdowa długą drogę, był wieziony lawetą aż z Kielc. Trudne warunki drogowe nie zatrzymały jednak dostawców, z opóźnieniem, jednak wóz strażacki dotarł w wyznaczone miejsce. Pojazd jest fabrycznie nowy, strażacy od razu zdecydowali się przetestować jego funkcje, przeprowadzony został również instruktaż.

W trakcie odbioru był obecny wójt Gminy Hażlach, Grzegorz Sikorski – W ramach wprowadzonego przeze mnie tzw. Gminnego Programu Modernizacji OSP do pogwizdowskiej jednostki straży trafił nowy, średni wóz bojowy marki MAN. Zakup ten niewątpliwie wpłynie na zwiększenie wartości bojowej OSP Pogwizdów a tym samym na wzrost bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Nowy sprzęt to niezawodny sprzęt oraz dostęp naszych druhów do nowoczesnych technologii. Nowy wóz zastąpi wysłużonego, 40 letniego DAF-a. Ulegał on licznym awariom przez co jego koszt utrzymania był bardzo wysoki. Warto dodać, że to nasz drugi zakup nowego wozu bojowego - wcześniej samochód otrzymała jednostka z Kończyc Wielkich - wyjaśnił Sikorski.

Wóz został w większości sfinansowany przez gminę Hażlach. Z budżetu gminnego pochodziło 500 tysięcy złotych, reszta to dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Koszt pojazdu wyniósł 738 tysięcy złotych. Jak wyjaśnia Wójt Hażlacha, Gmina uzyskała 223 tysiące złotych dofinansowania z UE, jednak 70 tysięcy złotych z MSWiA przepadło, ze względu na opóźnienie w dostawie pojazdu. Opóźnienie spowodowało jednak naliczenie odsetek karnych, więc pojazd był tańszy o 100 tysięcy złotych.

Stan wozów w OSP Pogwizdów się nie zmienił. Wciąż w czynnej służbie pozostają dwa pojazdy, jednak teraz sprzęt jest zdecydowanie bardziej nowoczesny. Dzięki temu strażacy mogą podróżować bezpieczniej i bardziej komfortowo. Znacznie zmniejszyło się również ryzyko, ze względu na awarię wozu ich dojazd na miejsce zdarzenia będzie opóźniony.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-16 16:15:25
panbuk: A gdzie byl w tym czasie ksiadz, ja sie pytam? Czy poswiecil ten pojazd? A... sorry, chyba jeszcze pieniadze z koledy liczy, sukienkowiec jeden.
2019-01-16 19:09:38
bronek91: panbuk zmuszony jesteś się z tym pytaniem zwrócić do rzecznika prasowego odpowiedniego OSP.
2019-01-16 21:57:49
marcinkoz2910: niektórym to żal du*e ściska.... hehe
2019-01-16 21:58:44
marcinkoz2910: niektórym to żal du*e ściska... hehe
2019-01-19 00:30:56
obserwator112: Jestem ciekaw czy udało się cokolwiek uzyskać dofinansowania od sponsorów czy tylko Gmina i Programy UE??? Oraz MSWiA??
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: