Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sejmik wojewódzki: Rok 2019 rokiem św. Melchiora Grodzieckiego

W trakcie prac Sejmiku Województwa Śląskiego radni zastanawiali się na jakie wydarzenia historyczno-kulturalne region powinien w tym roku szczególnie zwrócić uwagę. Pomysłów było wiele, stąd też dobrą wiadomością jest fakt, że zwyciężył ten, dotyczący uczczenia świętego pochodzącego z Cieszyna.

Mowa o świętym Melchiorze Grodzieckim. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął już uchwałę, która ustanowiła rok 2019 „Rokiem Św. Melchiora Grodzieckiego”. Święty pochodził z rodu herbu Radwan (ród szlachecki zamieszkujący wieś Grodziec). Melchior urodził się w Cieszynie w latach 80. XVI wieku – różne źródła wskazują nieco rozbieżne daty jego narodzin, stąd nie ustalono z całą pewność dokładnego roku urodzenia świętego. W 1603 roku wstąpił do zakonu Jezuitów, a w 1605 złożył śluby zakonne.

Uznany za świętego w Kościele Katolickim ze względu na szczególną odwagę i oddanie wierze. Gdy był kapłanem trwała wojna trzydziestoletnia, której podłoże przynajmniej częściowo miało charakter religijny. Melchior Grodziecki miał być torturowany i ścięty. Mógł uniknąć śmierci, jednak mimo tego nie zdecydował się przyjąć kalwinizmu. Został kanonizowany przez Jana Pawła II w 1995 roku.
Wśród innych propozycji pojawiło się również uczczenie 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego - Polacy znają historię Powstania Warszawskiego. Coraz mniej tajemnic ma dla nich Powstanie Wielkopolskie. Ich wiedza o trzech Powstaniach Śląskich jest mocno ograniczona. Dzisiaj, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy jubileusz 100 lat od wybuchu poszczególnych zrywów na naszych ziemiach, mamy bardzo dobrą okazję, by to zmienić. By Polakom pokazać sens i trud walki Ślązaków o niepodległość – argumentowali pomysłodawcy. W związku z przypadającą rocznicą powstania, Radni postanowili, że rok 2019 będzie również „Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego”.

Tak więc przewodnimi tematami roku 2019 mają być powstańcy ze śląska oraz św. Melchior Grodziecki.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-16 19:02:24
bronek91: Natomiast faktycznie, będzie to rok JEDNEJ WIELKIEJ KAMPANII WYBORCZEJ, która nieoficjalnie już trwa, a oficjalnie rozpocznie się za porę dni kampanią do wyborów w Gdańsku. Zakończy się na wyborach parlamentarnych (przynajmniej na ten rok). Płażyński i Wałęsa powielą się czy może są już jacyś inni? Tak nawiasem, zastanawiające jest, czy potencjał organizacyjny WOŚP zostanie wykorzystany politycznie? Z pewnością taka możliwość kusi przynajmniej i nie tylko jedną z wielu stron politycznych.
2019-01-16 20:04:18
tajemnica poliszynela: Bronek, kompletnie niedoinformowany jesteś. Praktycznie nie będzie kampanii wyborczej w Gdańsku, gdyż PiS nie wystawi swojego kandydata. A WOŚP zostaw w spokoju. I ogranicz trochę swoje komentarze, bo coraz bardziej odjechane się robią. Wyrabiasz jakąś normę, czy co?
2019-01-17 09:55:57
M53: Jestem zaskoczona- tu na Śląsku Cieszyńskim nie powinno się obchodzić roku "świętych" katolickich. Po prostu nie... w ogóle nie powinno się naruszać zasady równowagi wyznaniowej. Tylu ludzi zostało zamordowanych, bo nie przyjęli takiej lub innej wiary, nie przyjęli takiej lub innej narodowości...nikt ich nie pamięta, nikt ich nie czci...Dobrze, że przynajmniej jest uznane za godne obchodów rocznych I Powstanie Śląskie. Ciekawa jestem, jak będą obchodzone uroczystości dot. Melchiora Grodzieckiego, a jak uroczystości upamiętniające I Powstanie Ślaskie. I niech mnie nikt tutaj nie atakuje, że nalatuję na katolików, lepiej, żeby wyraził swe poglądy w sposób merytoryczny. Bronek chyba pomyliłeś "strony", to nie jest treść dot. wyborów lub WOŚP
2019-01-17 10:24:15
rainman: @M53 Czyli rozumiem, że tak samo na rynku nie powinna była mieć miejsca wystawa o ewangelikach? Co to w ogóle za potworek "naruszanie zasad równowagi wyznaniowej"? A zastanowiłaś się czy może bez chrześcijaństwa nie byłoby jeszcze gorzej? Może byłoby np. tak jak w Syrii? W Iraku. W Korei Północnej. Skąd takie poglądy????
2019-01-17 14:53:11
M53: Chłopie, wyluzuj:) I nie baw się w belfra co to ustawia ucznia. Napisałam dokładnie to, co chciałam napisać, a Ty mnie nie poprawiaj. I co to za pytanie dotyczące chrześcijaństwa? Jak chcesz strzelać z armaty, to strzelaj do twierdzy, a nie do wróbla. Masz jakiś dar przewidywania i wiesz od razu na podstawie trzech moich zdań, jakie mam poglądy? Zejdź z tej górnolotności, patosu, oburzenia i postaw chociaż jedno sensowne pytanie, które dotyczyłoby mojej wypowiedzi. Tylko nie głupie typu "czy uważam, że na rynku nie powinny stać....". A tak naprawdę, to artykuł dotyczył obchodów różnych wydarzeń, a nie rozkminiana na drobne mnie i moich poglądów.
2019-01-17 16:15:44
666: Rainman, źle rozumiesz. Nie odróżniasz wyznania od religii.
2019-01-17 16:40:00
bronek91: tajemnica poliszynela całkowicie bezpodstawnie wysuwane z Twojej strony zarzuty. Praktycznie w Gdańsku został powołany zarząd komisaryczny (organ tymczasowy), który swej funkcji nie będzie pełnił przez pozostałą część kadencji. Wybory będą ogłoszone! Miejmy tylko nadzieję, iż nie powtórzy się passus Warszawy z zeszłego roku. Wątpię, aby zgłosił się TYLKO jeden kandydat, choć istnieje taka możliwość (nie wykluczam). O PiS nic nie wspominałem, zatem nie wiem, po co nawiązujesz. Bez kandydata z PiS spokojnie może (nie musi) pojawić się przynajmniej dwóch pretendujących. Proponowane jest postać tymczasowo sprawująca funkcję, ale nie wszyscy jeszcze wyrazili swoje zdanie w tej sprawie. WOŚP nigdzie nie atakuję, wręcz przeciwnie, pochwalam wolontariuszy zatem skąd z Twojej tajemnica poliszynela strony takie pretensje? Natomiast teorie spiskowe zostaw dla siebie.
2019-01-17 16:42:53
bronek91: M53 Tak się zastanawiam, co w Twojej odpowiedzi wobec użytkownika o nicku rainman było merytoryczne?
2019-01-17 16:47:10
bronek91: M53 Całkowicie się z Tobą nie zgadzam. Podkreślanie głównie cechy „wyznaniowej” z twojej M53 strony (najmniej istotnej) jest więcej niż tylko anachroniczne, → świadczy o zaściankowym postrzeganiu rzeczywistości. W żaden sposób nie narusza to zasady równowagi wyznaniowej. Wprost przeciwnie, uwypuklanie wydarzeń z dawnych czasów prowadzi do wzajemnego pojednania i zrozumienia. Nie chodzi o to, np. kto kogo zamordował itd. tylko wzajemne zrozumienie roli i znaczenia tolerancji, która jest stanem ukształtowanym w wyniku procesu historycznego. Tolerancja nie została nadana, tylko wypracowana. Woj. Śląskie nie obejmuje całości, jedynie część geograficznego Górnego Śląską, w skład którego wliczana jest historyczna część byłego Śląska Cieszyńskiego. Żywiec, była Biała Krakowska, Sosnowiec czy Częstochowa to tereny poza-śląskie. Zatem wyróżnienie postaci z regionu jest jak najbardziej dla wszystkich mieszkańców części Śląska Cieszyńskiego nobilitujące. Oczywiście, są postacie zapomniane lub niedoceniane np. Gabriela von Thun und Hohenstein z d. Larisch von Mönnich, Karol Olbracht Habsburg, Dorota Kłuszyńska czy coraz bardziej zapomniany Gustaw Morcinek itd. itp. M53 proponuję przy lekturze głównie skupić się na ZROZUMIENIU i pomijać własne emocjonalne odniesienia. PS co było merytorycznego w Twojej M53 wypowiedzi?
2019-01-17 16:52:26
bronek91: 666, gratulacje, lektura komentarzy na ox czegoś kogoś nauczyła. Jednak nie zarzucałbym rainaman'owi braku rozeznania.
2019-01-17 17:54:45
rainman: @M53 Emocje na bok. Postawiłem jasne pytanie. Czy w imię nienaruszania "zasady równowagi wyznaniowej" powinniśmy nie dopuścić swego czasu do wystawy na cieszyńskim rynku ("Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy, wszyscy ze Śląska Cieszyńskiego…"). Przecież to byłaby bzdura. Nie znam katolika, który protestowałby. Tak samo nie jest sympatycznym słyszeć, że nie powinno się obchodzić roku "świętych" katolickich. Radzę - dobrze radzę - póki czas - cieszyć się z sąsiada chrześcijanina, póki jeszcze można. Czasy niepewne a przyszłość raczej smutna. Nie jest pewnym, czy zawsze jednym z najbardziej widocznych obiektów Cieszyna będzie Jezusowy kościół. Mogą przyjść czasy - kiedy takim punktem będzie jakaś smukła wieża. Po co rozpalać ogień - choćby i na forum.
2019-01-17 18:12:08
M53: Rainman- chodzi mi o to, że jak robi się rok obchodów świętego katolickiego, to przyzwoicie byłoby zrobić następny rok związany z wyznaniem luterańskim, a jeszcze inny z innym wyznaniem. O taką równowagę mi chodziło. Był cudzysłów? Był. A poza tym, dlaczego, jeśli państwo jest świeckie i jest mnóstwo osób zasłużonych, świeckich, czy choćby ważnych wydarzeń, nie poświęca się im roku obchodów? Wystawy, spotkania, imprezy okolicznościowe, związane z jakimś wyznaniem, mają zupełnie inną range niż roczne obchody. I żebyś mi niczego nie insynuował, powiem- podoba mi się, że ludzie biorą udział w takich wydarzeniach a nie w mordobiciach. Moje pytanie było raczej z tych- dziwi mnie, jestem zaskoczona. O tym, jaki to będzie rok zadecydował Sejmik, a nie Cieszyniacy i to też biorę pod uwagę. Co do chrześcijaństwa. Dobrze wiesz, że ma ono za sobą krwawą kartę i nie jestem pewna czy nie bardziej niż Islam. I pewnie się orientujesz, że nadal są ofiary panów sukienkowych i wyznawców, którzy koniecznie chcą nawracać na wiarę chrześcijańską- patrz misjonarze. jedno jest pewne- pośród chrześcijan procentowo jest tyle samo dobrych i złych ludzi , co pośród wyznawców Islamu. Nie każdy Syryjczyk, Turek, czy mieszkaniec Afryki, wyznawca Islamu jest mordercą, a wśród chrześcijan oni również się zdarzają i to nierzadko.
2019-01-17 18:31:38
bronek91: Wszystkim tym nowoczesnym, postępowym TERAZ! Dyktującym wszelkie „właściwe” sposoby postrzegania rzeczywistości, proponowałbym zapoznać się z twórczością tak się nazywającego Pawła Jasienicy. W cyklu poświęconym historii Polski przejawia główną myśl przewodnią, która była aktualna w latach 60. XX wieku oraz współcześnie nie zmieniła swego znaczenia. Co do kwestii kim on był, zapewniam, że spełnia standardy tych wszystkich nowocześnie myślących.
2019-01-17 18:45:05
bronek91: M53 Chciałbym przypomnieć, iż każda z tych osób zasłużonych dla danej zbiorowości, wpierw nim przystąpiła do danej wspólnoty czy związku wyznaniowego lub przyjęła dane określone poglądy jako swój światopogląd, NAJPIERW BYŁA/STAŁA SIĘ CZŁOWIEKIEM. Nie chodzi o to, kim kto był, ale co sobą reprezentował. Nie chodzi o wyznanie, ale postawę. Dlatego zastanawiam się, dlaczego zwracasz uwagę na najmniej istotny szczegół?
2019-01-17 18:52:44
bronek91: M53: Każdy człowiek jest ze swej natury dobry. Dlaczego odnosisz współczesne standardy do sytuacji z przeszłości? W wyniku czego te współczesne standardy zostały ukształtowane, co miało na ich kreowanie decydujący wpływ? Czy jesteś w stanie wskazać mi, gdzie w Nowym Testamencie jest wezwanie do mordowania kogokolwiek?
2019-01-17 18:59:50
rainman: @M53 W kwestii wyboru Melchiora Grodzieckiego - sugeruję przeczytać uzasadnienie. Łatwo odnaleźć. Jeżeli chodzi o wpis dotyczący chrześcijaństwa (cyt. "i nie jestem pewna czy nie bardziej niż Islam") to w zasadzie nie wiem jak to komentować. Już nawet pisownia z dużej litery "Islam" i z małej "chrześcijaństwo" (podczas gdy zawsze z małej) diagnozuje u koleżanki jakiś rodzaj kompleksów - może nawet jakiegoś rodzaju ojkofobii. A jestem w takim razie ciekaw - jaka metodologia badań mogłaby pomóc nam ustalić czy to nie chrześcijaństwo ma więcej krwawych kart niż islam (i czym jest krwawa karta, bo to też ciekawe). A już stwierdzenie "panów sukienkowych" raczej dobitnie wskazuje na zakorzeniony antykatolicyzm. Jeżeli zaś chodzi o "patrz misjonarze" to tutaj też trzeba bić brawo bo przecież katoliccy misjonarze (a nawet chrześcijańscy misjonarze) obecnie sieją na świecie przemoc, gwałty i wszelkie zło. Doprawdy - warto aby szanowna koleżanka zaczęła sypać jakimiś liczbami, źródłami, faktami bo robi się ciekawie. I wreszcie - na samym końcu - stwierdzenie, że pośród chrześcijan procentowo jest tyle samo dobrych i złych ludzi, co pośród wyznawców "Islamu" (islamu) - to muszę pogratulować bo nawet z punktu widzenia naukowego jest to dość ciekawe stwierdzenie. Oznaczałoby to, że w zasadzie religia nie determinuje dobra, zła, że te etyczne pojęcia są zakorzenione gdzie indzie, może w pierwotnych instynktach i tak dalej. No.. gratuluję i sugerowałbym aby flagę ze swojego statku jak najszybciej opuścić bo to trochę kompromitacja dla innych na tej jednostce. Radzę drogiej, szanownej koleżance jednak mniej się wypowiadać, więcej czytać i więcej słuchać.
2019-01-17 19:11:25
tajemnica poliszynela: bronek91 - nigdzie nie napisałem, że wyborów w Gdańsku nie będzie, tylko że praktycznie nie będzie.Piszesz o Płażyńskim w kontekście wyborów prezydenta miasta w Gdańsku, a zapomniałeś, że Płażyński był kandydatem PiS, które to PiS właśnie ogłosiło, że nie wystawi swojego kandydata. No chyba, że taki Płażyński wykona woltę i wystartuje jako kandydat "niezależny". Co do WOŚP - " czy potencjał organizacyjny WOŚP zostanie wykorzystany politycznie?" - czyż nie sugerowałeś, że ktoś/coś spróbuje grać swoją grę kosztem WOŚP? I czy uważasz, że ktokolwiek z WOŚP na to pozwoli?! A co do teorii spiskowych, to właśnie Ty próbujesz je tworzyć. Żegnam ozięble z domieszką ironii.
2019-01-17 19:11:25
bronek91: M53: A tak przy okazji, w jakiej kulturze została ukształtowana współczesna forma demokracji/obecnego państwa? Dlaczego nie nastąpiło to w innym kręgu kulturowym? Co na to wpłynęło?
2019-01-17 19:29:53
bronek91: tajemnica poliszynela napisałeś „nigdzie nie napisałem, że wyborów w Gdańsku nie będzie, tylko że praktycznie nie będzie.”→ cytat. Mógłbyś wskazać, do którego elementu mojej wcześniejszej odpowiedzi się odnosisz? Płażyńskiego podałem tylko i wyłącznie JAKO PRZYKŁAD POTENCJALNEGO KANDYDATA (napisałem Płażyński i Wałęsa powielą się czy może są już jacyś inni?). Zapomniałeś, iż partii jest więcej niż np. tylko dwie, a kandydata mogą zgłaszać inne podmioty.→ czyżby dowód na przejaw lokalnej zaściankowości i przysłowiowego dwubarwnego postrzegania rzeczywistości?
2019-01-17 19:33:49
bronek91: tajemnica poliszynela Co do WOŚP nic nie sugeruję, tylko stwierdzam społeczne fakty. Napisałem „Tak nawiasem, zastanawiające jest, czy potencjał organizacyjny WOŚP zostanie wykorzystany politycznie? Z pewnością taka możliwość kusi przynajmniej i nie tylko jedną z wielu stron politycznych. → koniec własnego cytatu. Zatem dlaczego Ty tajemnica poliszynela fałszywie przytaczasz jakobym napisał tylko " czy potencjał organizacyjny WOŚP zostanie wykorzystany politycznie?". Zdajesz sobie tajemnica poliszynela sprawę ze zastosowania manipulacji?
2019-01-18 13:59:55
tajemnica poliszynela: bronek91 ty jednak niereformowalny jesteś. Napiszesz coś, a potem, cytując samego siebie, chcesz udowodnić za wszelką cenę, że napisałeś coś zupełnie innego. Dam ci radę - zanim klikniesz "Dodaj komentarz" przeczytaj uważnie to, co napisałeś, sprawdź, czy to rzeczywiście jest to, co chciałeś wyrazić i dopiero potem wysyłaj. Nie będziesz musiał wypisywać kilometrowych kontrkomentarzy sprzecznych z logiką, niejasnych i bełkotliwych. I na tej dobrej radzie kończę wszelkie dyskusje z tobą na zawsze.
2019-01-18 17:46:07
bronek91: tajemnica poliszynela, ile jest zasadności w Twojej tajemnica poliszynela ostatniej wypowiedzi? Proponuję nie opierać swoich komentarzy, tylko i wyłącznie o bezpodstawne i niczym niepoparte elementy emocjonalne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: