Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Strażacy przekazali kolejną czujkę

W związku z trwającą kampanią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność” oraz akcją „czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”, strażacy przekazali kolejną czujkę tlenku węgla, mieszkańcowi powiatu cieszyńskiego. Poprzednia trafiła do Cieszyna.

Czujniki tlenku węgla, które strażakom przekazał Wojewoda Śląski, są przeznaczone dla mieszkańców budynków najbardziej zagrożonych. Poprzednia czujka trafiła do mieszkania, w którym w tym sezonie grzewczym doszło już do zatrucia tlenkiem węgla. Tym razem czujka trafiła do mieszkańca Puńcowa — Wizyta ta, była następstwem zdarzenia, jakie miało miejsce w listopadzie zeszłego roku, kiedy to strażacy interweniowali w związku z pojawieniem się tlenku węgla w mieszkaniu. Podczas tego zdarzenia do szpitala została zabrana kobieta (lokatorka) z silnymi objawiani zatrucia tlenkiem węgla – wyjaśniają strażacy.

Strażacy z całego kraju wciąż otrzymują wezwania do podejrzeń zatruć czadem. W wielu przypadkach po przybyciu na miejsce pomiary wskazują, że zagrożenia nie było, jednak ostrożności nigdy dość. Nie wszystkie wezwania jednak są bezpodstawne. Czad wciąż jest dużym problemem, w tym sezonie odnotowano już przypadki zatruć tlenkiem węgla, a także śmierci spowodowanej przez „cichego zabójcę” (na szczęście na Śląsku Cieszyńskim w tym sezonie grzewczym nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych). - Zatrucie tlenkiem węgla, czyli zaczadzenie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Czad jest śmiertelnie trujący. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Czad nie ma zapachu, nie ma smaku, nie powoduje łzawienia lub uczucia drapania. Wchłania się przez układ oddechowy. W zależności od stężenia w powietrzu, częstości oddechów (wentylacji płuc) może powodować lekki ból głowy, zawroty głowy, utratę przytomności, a nawet prowadzić do śmierci – ostrzegają strażacy. Akcja przekazania czujek ma zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki zamontowaniu czujnika tlenku węgla można monitorować sytuację i w razie pojawienia się zagrożenia odpowiednio szybko zareagować.

 

JŚ/KP PSP Cieszyn

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-13 18:20:37
stefanbbn: kiedy wreszcie w POLSCE bedzie obowiazek w kazdym domu, kazdym mieszkaniu montujemy czujniki na dym, czad czy gaz.Za kilkadziesiat do kilkaset zlotych dbamy o bezpieczenstwo swoje i swojej rodziny.Mamy forse na fajerwerki itp, a o wlasnym bezpieczenstwie zapominamy.Przyklad innych panstw Unijnych gdzie taki obowiazek istnieje-mniej ginie w pozarach czy poprzez czad.Naciskajmy na naszych poslow zeby taka ustawe w sejmie przeforsowac.
2019-01-16 12:58:42
tomek70: Stefanbbn, w tym domu byl czujnik dymu, czujnik gazu i czujnik tlenku węgla, czyli znacznie więcej niż wymagają przepisy za granicą (np. w UK jest wymagany tylko czujnik dymu). Niestety wygląda na to, że czujnik tlenku nie zadziałał poprawnie. Czyli niczemu nie można w pełni ufać, trzeba nieraz dublować układy...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: