Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Straż Miejska w czasie pandemii: Ustroń (3)

Przed rozpoczęciem pracy strażnicy miejscy w całej Polsce Ślubują służyć Państwu i wspólnocie lokalnej m.in. chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi. Kolejnym wyzwaniem z jakim Straż Miejska się w ostatnim czasie mierzy jest ogłoszony w Polsce stan epidemii. Na terenie naszego powiatu Straż Miejska ( działa w Cieszynie, Skoczowie, Ustroniu i Wiśle. Zapytaliśmy strażników o ich działania podczas obowiązywania tych wszystkich nakazów, zakazów itp.

 Dzisiaj na pytania odpowiada Komendant Straży Miejskiej w Ustroniu – Jacek Tarnawiecki.

- Koniec I kwartału to pojawienie się korona wirusa w naszym kraju. Jak Straż Miejska odnalazła się w tej sytuacji końcem marca?
- Była to zupełnie nowa sytuacja, nie tylko dla służb mundurowych, ale i dla wszystkich obywateli. Obostrzenia zmieniały się szybko i chyba jak większość spodziewaliśmy się zakończenia epidemii jeszcze w 2020 r. Służby mundurowe w tym straż miejska, szybko musiały się dostosować do nowych wymagań związanych z wystąpieniem stanu epidemii i co za tym idzie wprowadzeniem przepisów określających ograniczenia, nakazy i zakazy.

- Czy od samego początku współpracowaliście z Policją jak to miało miejsce w większości miast w województwie śląskim i czy nadal prowadzicie wspólną pomoc mieszkańcom?
- Początkowe jak wszystkie straże miejskie współpraca polegała między innymi na organizowaniu wspólnych patroli i realizacji zadań przekazanych przez Policję, informowanie Policji z realizacji zadań. Obecnie również straż miejska realizuje zadania przekazane przez Policję i informuje o ich realizacji. Działania bardziej odbywają się dwutorowo, realizując wspólne zadania.

- Na czym w głównej mierze taka pomoc polega i czy nie przeszkadza to w Waszych obowiązkach statutowych?
- Straż Miejska pełni służebną rolę wobec społeczności lokalnej, a więc w czasie wystąpienia stanu epidemii, współpraca odbywa się nie tylko z Policją, ale w głównej mierze z władzami samorządowymi i MOPS-em. Pomoc polega miedzy innymi na dostarczaniu środków ochrony osobistej, przewozu paczek żywnościowych, pomocy w zakupach dla seniorów i ostatnio transporcie seniorów do punktu szczepień. Nie przeszkadza to w wykonywaniu zadań statutowych, wymaga natomiast innej organizacji pracy.

- Ustroń to miejscowość turystyczna. Jak zachowują się odwiedzający Ustroń turyści? Czy potrzebne są jakieś radykalne interwencje czy wystarczają pouczenia i czy widoczna jest pandemia we frekwencji odwiedzających gości?
- Turyści odwiedzający Ustroń zachowują się w zdecydowanej mierze odpowiedzialnie i spokojnie, podejmowane interwencje kończą się pouczeniem. Wobec zamkniętych hoteli i miejsc noclegowych na pewno frekwencja jest mniejsza, wystarczy jednak słoneczny dzień aby wielu turystów korzystało z pieszych spacerów po mieście i górach.

- Czego jako osoby działające na pierwszej/drugiej linii walki z pandemią sobie życzycie w tym 2021 roku?
- Życzenia nie tylko sobie, ale dla wszystkich, aby pandemia ustała, ludzie byli zdrowi, a ich biznesy nie tylko przetrwały, ale mogły się nadal rozwijać. Poza tym dużo wzajemnej życzliwości i szacunku.

Dziękując za przekazane informację życzymy powrotu do normalności Wszystkim mieszkańcom naszego powiatu i szacunku do innych, ich pracy i służby.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: