Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Straż Graniczna gotowa na otwarcie nowych przejść

Władze Cieszyna i Istebnej dokładają wszelkich starań, aby ponownie uruchomić dodatkowe przejścia graniczne na terenie swoich miejscowości. Czy Straż Graniczna gotowa jest na przywrócenie kontroli na cieszyńskim Moście Wolności i w Jasnowicach?

Pisaliśmy:

- Decyzję o wyznaczeniu miejsc do prowadzenia kontroli granicznej podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra, zostały otwarte dwa kolejne przejścia w zasięgu terytorialnym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej - w województwie śląskim w Gołkowicach i w opolskim w Głuchołazach.  Funkcjonariusze Straży Granicznej są wspierani przez funkcjonariuszy innych służb mundurowych oraz przez wojsko i jeśli zapadnie decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych będziemy w nich realizować swoje zdania - mówi nam mjr Katarzyna Walczak, rzeczniczka prasowa Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Warto również wspomnieć, że ruch towarowy odbywa się na przejściu w Zebrzydowicach, gdzie granicę polsko-czeską przekraczają pociągi. Jak wygląda ich kontrola? - W przejściach kolejowych, tak samo jak w przejściach drogowych, w pierwszej kolejności prowadzona jest kontrola sanitarna polegająca na sprawdzeniu temperatury osobom wjeżdżającym do Polski lub wszystkim członkom załogi pociągu. Po stwierdzeniu, że w danym środku transportu brak jest osób z podwyższoną temperaturą, funkcjonariusze Straży Granicznej  odbierają karty lokalizacji i każdorazowo dokonują kontroli dokumentów podroży - podkreśla mjr Walczak.

W naszym powiecie całkowicie zamknięte są m.in. przejścia w Lesznej Górnej czy Kaczycach (odwiedziliśmy je wczoraj: Tędy autem nie przejedziesz). Czy zdarza się, aby mimo kontroli ktoś przez nie przechodził? - Do tej pory nie odnotowaliśmy przypadków nielegalnego przekroczenia granicy - kończy rzeczniczka komendanta SG.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-18 12:30:54
tom lem: Brak pytajnika w tytule artykułu, niestety zmienia sens zdania. Oświadczenie rzecznika SG, świadczy o braku zainteresowania otwarciem tych przejść, Panie redaktorze;-)
2020-03-18 12:55:42
Kriz: "jeśli zapadnie decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych, będziemy w nich realizować swoje zdania" - jak dla mnie, to wyrażenie gotowości do podjęcia zadań, we współpracy oczywiście z innymi służbami ;)
2020-03-18 13:01:56
tom lem: @Kriz - przykro tylko, że SG nie podejmuje decyzji, ona biedna może tylko wykonać rozkaz;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: