Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Strajki, podwyżki cen, kolejki

Przypominają kartki kalendarza, na każdej z nich zapisane zostało coś ważnego, coś co utkwiło w pamięci wielu z nas... Strajki, podwyżki cen, puste sklepowe półki, długie kolejki... Dzisiaj wystawa ''586 dni stanu wojennego'' pozwala na chwilę wrócić myślami do tych szczególnych chwil.

Wystawa "586 dni stanu wojennego" gościła już w wielu miastach Polski. Do 30 listopada możemy oglądać ją w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

W miniony poniedziałek (19 listopada) odbył się wernisaż wystawy „586 dni stanu wojennego” połączony z prelekcją dr Dariusza Węgrzyna. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej. 36 plansz, każda stylizowana na stary kalendarz prezentuje, w układzie chronologicznym od 1981 do 1983 roku, najważniejsze wydarzenia i zjawiska okresu stanu wojennego w Polsce. Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, demonstracje, kolejki w sklepach, pacyfikacje... wycinki gazet, dzienniki, zdjęcia, dopiski... Historyczne sceny już na zawsze pozostaną w pamięci ludzi, którym bliskie są lata 80-te.

- Kiedy narodził się stan wojenny? Rodził się w momencie, kiedy rodziła się Solidarność, w sierpniu 1980 roku następuje wybuch niezadowolenia społecznego... następują strajki. Władza mając informację, że takie wydarzenie ma miejsce w kraju odpowiednio stara się na nie przygotować. W każdym województwie, także w bielskim powstają tak zwane sztaby operacji lato 80.  Każdego dnia sztaby te otrzymują meldunki, a gdy sytuacja się zaognia meldunki wysyłane są kilka razy dziennie... - rozpoczął prelekcję cofając się w czasie dr Dariusz Węgrzyn.

Jedni przyszli z ciekawości, inni – by powspominać. - Miałam wtedy 14 lat. Przyszłam, żeby przypomnieć sobie ten czas... Wystawa robi ogromne wrażenie i myślę, że jeszcze nie raz będę chciała tu wrócić – mówi Małgorzata Wierek z Cieszyna.

To już druga wystawa w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, której pomysłodawcą i autorem jest Instytut Pamięci Narodowej, jednak nie ostatnia. - Za nami Grafiki Jacka Fedorowicza. W lutym natomiast zobaczymy wystawę "Uciekinierzy z PRL-u" – podkreśla Beata Parchańska z BM, organizator wydarzenia - Zachęcamy do oglądania, wystawa czynna będzie do 30 listopada.
 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: