Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Straciła wszystkie swoje oszczędności - Na zdalny pulpit

Ofiarą padła kobieta, która chcąc „pomnożyć” swoje oszczędności, zainstalowała po namowie oszusta program do zdalnego dostępu do komputera. Oszuści okradli ją ze wszystkich oszczędności. Przed tego typu oszustwami przestrzega cieszyńska policja.

W ostatnim czasie przestępcy działając metodą "na zdalny pulpit", oszukali 58-letnią mieszkankę naszego powiatu. - Oszuści nawiązali z pokrzywdzoną kontakt telefoniczny i nakłaniali do inwestycji w kryptowaluty. Nakłaniali do dalszego kontaktu za pośrednictwem email, a następnie do zainstalowania programu Any Desk, służącemu do kontroli komputera na odległość. Przestępcy w takich sytuacjach, dzięki zdalnemu dostępowi do pulpitu komputera lub telefonu w takich sytuacjach uzyskują dane pokrzywdzonych, za pomocą których pobierają środki zgromadzone na kontach i zaciągają pożyczki – opisuje szczegóły oszustwa asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji i jak dodaje, w zdecydowanej większości przypadków pokrzywdzeni chcąc zarobić dodatkowe pieniądze, dając się zmanipulować i działając pod wpływem impulsu, poprzez swoją nieuwagę przekazują przestępcom dane do swoich danych osobistych i kont. Tym samym często tracą oszczędności swojego życia. Niestety, w tym wypadku nie było inaczej.

Jak relacjonują mundurowi, podobną metodą jest kontakt rzekomego pracownika banku, który informuje, że z rachunku danej osoby była próba wykonania przelewu na inny rachunek bankowy, którego od dłuższego czasu bank próbuje namierzyć. W związku z tym, że pokrzywdzeniu nie zlecają takich transakcji, zaczynają „współpracować” z fałszywym pracownikiem banku. Chcąc uchronić swoje oszczędności, wykonują kolejne polecenia. Do takiej „współpracy ” mobilizuje ich umiejętna manipulacja ze strony oszusta, który przekonuje, że na rachunku bankowym pokrzywdzonego widnieją już na przykład jakieś wnioski o kredyt lub nieautoryzowane próby wypłat. Następnie rozmowę przejmuje inny, podający się za specjalistę, „konsultant” np. z departamentu bezpieczeństwa banku. Poleca zainstalować na telefonie lub komputerze program do zdalnej obsługi urządzenia, który ma rzekomo zabezpieczać dane. Osoby pokrzywdzone postępując zgodnie z instrukcjami, logują się do swojego konta i w ten sposób udostępniają swoje dane przestępcom. Oszuści, wykorzystując te dane, dokonują przelewów z konta i zawierają np. umowy kredytowe.

Red./KPP w Cieszynie

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-15 20:24:09
miriam11: Naiwnych jest cały świat. Ale każdego szkoda. Śmiem twierdzić że w dobie wszechobecnej cyfryzacji przestępcy mają większe pole do popisu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: