Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Sto lat'' dla Małgorzaty Kiereś

Gościem wczorajszej (15.07) sesji Rady Gminy Istebna była Małgorzata Kiereś, laureatka tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga. Gratulacje i życzenia złożył włodarz Gminy oraz radni i uczestnicy sesji.

Gościem wczorajszej (15.07) sesji Rady Gminy Istebna była góralka z Istebnej Małgorzata Kiereś – etnograf, przewodnik beskidzki, absolwentka Katedry Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, badaczka historii i kultury górali beskidzkich oraz kultury Śląska Cieszyńskiego, animatorka życia kulturalnego beskidzkich wsi - tak można by wymieniać jeszcze długo. Małgorzata Kiereś jest kierownikiem Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Na swoim koncie ma wiele konferencji naukowych, wykładów, czy sesji popularnonaukowych. Jest również komisarzem licznych etnograficznych wystaw, autorką artykułów, a także przewodniczącą Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Wielokrotnie nagradzana. Do wielu prestiżowych wyróżnień można w tym roku dodać Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Góralka jest laureatką tegorocznej 41. edycji w kategorii V – Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej.

Wczorajsze spotkanie było okazją do złożenia laureatce gratulacji i życzeń. Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek z dumą wręczał Kiereś bukiet kwiatów. Jesteśmy dumni i wdzięczni za to, że ma Pani w sobie tyle siły, że udało się tego wszystkiego dokonać. Serdecznie gratuluję . Cieszymy się i życzymy dużo zdrowia, sił i wiele ciekawych pomysłów, które da się przełożyć na papier – dziękował Wójt, zaznaczając, iż kolejnym krokiem powinna być autobiografia Małgorzaty Kiereś. Po gratulacjach przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady, samorządowcy i pozostali uczestnicy sesji odśpiewali laureatce "Sto lat".

Laureatka dziękowała za wsparcie i ciepłe słowa. Jestem dumna bo jest to pierwsza Nagroda Kolberga dla naszej istebniańskiej ziemi w dziedzinie nauki. Moim marzeniem jest aby jeszcze wiele fajnych rzeczy o Istebnej wydać – mówiła Kiereś.

Spotkanie w Urzędzie Gminy było również okazją do wspomnień. Kiereś mówiła o początkach swojej pracy, studiach, rzeczach które napawają ją dumą, planach, czy miłości do istebniańskiej ziemi.  Praca w muzeum nie była przypadkiem. Muzeum jest takim miejscem w którym każdy dzień jest inny. Przez te 36 lat nie miałam takiego samego dnia w robocie. Ilość osób, obowiązków, różnego rodzaju spotkania, konferencje to sprawia, że trzeba się non stop uczyć.

 

Pisaliśmy: 

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-16 18:29:35
krokusik: Co boskie - bogu; Co Cesarzowe - Cesarzowi. To słowa Jezusa. Więc dlaczego obok godła wisi krzyż? Czy nie powinien wisieć w kościele? Albo, CZY W KOŚCIELE OBOK KRZYŻA NIE POWINNO WISIEĆ GODŁO? Nawieszajcie sobie \"maryjek\" na szyjach i dalej grzeszcie. Łojapierdzielu, ale to naiwne.
2016-07-16 18:33:00
krokusik: Poza tym, to jeśli to impreza na terenie wiszącego krzyża, to pani w białym mini nie za bardzo kita odsłania? Albo wóz, albo przewóz. Tak tylko pytam.
2016-07-16 21:26:15
traf: Gdyby stół był osłonięty- to uwaga pani Lusi <br /> Wtedy patrzą co nad stołem ,a pod nikogo nie kusi .
2016-07-16 22:24:15
torcin: Oj kusi, kusi krótka spódniczka pani Lusi<br />więc każdy zdrowy chłop pod stół wytęża swój wzrok.<br />
2016-07-16 22:24:16
torcin: Oj kusi, kusi krótka spódniczka pani Lusi<br />więc każdy zdrowy chłop pod stół wytęża swój wzrok.<br />
2016-07-17 15:01:45
Marzanna: krokusik a co tobie krzyż przeszkadza nie twój interes. Jeżeli radzie to nie przeszkadza i mieszkańcom Istebnej to Ciebie wara od tego a tym bardziej głupich komentarzy. Co komu do domu jak dom nie Twój.
2016-07-17 17:16:57
krokusik: @Marzanna - Mnie krzyż nie przeszkadza, wręcz cieszę się że tam wisi. Moja wypowiedź była skierowana w kierunku: Dlaczego obok krzyża w polskich kościołach nie wisi godło? Jeśli źle ją sformułowałem, to przepraszam. Miło by jednak było, jeśli odpowiedziała byś na moje ostatnie pytanie. Powtórzę: \&quot;Dlaczego obok krzyża w polskich kościołach nie wisi godło?\&quot;. Pozdrawiam.
2016-07-17 19:38:31
m-juroszek: Gratulacje dla laureatki i życzenia dalszych sukcesów zawodowych.<br />Komentujący widzą nogi i krzyż z godłem a nie zasługi P.Małgosi
2016-07-17 20:35:29
krokusik: Dla jednych nogi ważniejsze, dla drugich zasługi, a trzecim krzyż najpierw w oko wpada. Fajnie, że mamy różne zainteresowania i priorytety. Jednak dalej nie dostałem konkretnej odpowiedzi, dlaczego w kościele nie wisi godło obok krzyża.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: