Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (29/7/16)

Jak co tydzień, zapraszamy Was na przegląd prasy sprzed stu lat, wydawanej na Śląsku Cieszyńskim. Dziś przeczytacie m.in. o silnym wietrze, który nawiedził nasze ziemie, o jubileuszach księży oraz o tegorocznych maturzystach z jednej z cieszyńskich szkół:

- "Wicher, graniczący z orkanem, zerwał się ubiegłej środy (d. 5. b. m.) po południu około g. 4. nad Cieszynem i okolicą. Tumany pyłu unosiły się w powietrzu i wciskały się przez otwarte okna do mieszkań. Na Starym Targu powywyracał wicher stragany handlarkom owoców, a torebki z papieru bujały wysoko w powietrzu.

Gdzieniegdzie pozrywało także szyldy z nad sklepów. Większe szkody poczyniła wichura, łamiąc liczne drzewa (przeważnie kasztany) w plantacyach miejskich i lasach. Niebywała ta u nas wichura szalała na całym Śląsku, w zachodniej Galicyi i w północnej Morawie. Zewsząd donoszą o licznych szkodach w drzewostanie w sadach i lasach. Pozrywała także miejscami dachy z domów i chat.

Nie obeszło się niestety i bez ofiar w ludziach. W Opawie w parku miejskim walące się drzewo przygniotło kobietę, zbierającą konary; kobieta wkrótce zmarła." ("Gwiazdka Cieszyńska").  

- "Księża jubilaci. W pierwszych dniach lipca obchodzili 25-letni jubileusz kapłański następujący proboszczowie: ks. Franciszek Herrmann, proboszcz w Wędryni; ks. Franciszek Krzystek, proboszcz w Stonawie; ks. Józef Kupka, proboszcz w Ustroniu; ks. Józef Lomosik, proboszcz w Grójcu; ks. Jan Tagliaferro, proboszcz w Michałkowicach; ks. Stanisław Weissmann, proboszcz w Dębowcu i ks. Jan Mocko, proboszcz w Skoczowie. 50-letni jubileusz kapłaństwa obchodził ks. Humplik, proboszcz w Bruzowicach." ("Ślązak")
 
- "Matura w c. k. gimnazyum polskiem w Cieszynie. W bieżącym roku ostało się do matury w gimnazyum polskiem w Cieszynie trzech kandydatów. Matura odbyła się w piątek pod przewodnictwem inspektora krajowego dra Szefczika. Za dojrzałych zostali uznani pp.: Matuszek Ernest z Rychwałdu (z odznaczeniem), Badura Jerzy z Goleszowa i Staś Karol z Szumbarku (obydwaj jednogłośnie)." ("Gwiazdka Cieszyńska")

- "Łazy. (Dramat miłosny.) W nocy na 9. b. m. pozbawili się życia wystrzałem z rewolweru 23-letni górnik Rudolf Luszar z Łazów i jego kochanka Julia Wawrziczek z Karwiny. Jako przyczynę samobójstwa podali to, że rodzice dziewczyny zabraniali im pobrać się." ("Ślązak")

- "Śmiała kradzież. Pewnej gospodzkiej z Goleszowa skradziono dnia 4. b. m. wieczorem na dworcu kolejowym w Cieszynie z torebki ręcznej sakiewkę z 400 koronami w banknotach i legitymacyę. Sakiewkę i legitymacyę znaleziono później na kurytarzu dworcowym. Podejrzenie co do kradzieży owych pieniędzy pada na trzy kobiety, które, sądząc ze stroju, pochodziły prawdopodobnie z rewiru węglowego: były w czarnych fartuchach." ("Gwiazdka Cieszyńska") 

- "Cieszyn. (Zgubił się) Leon Peterek, 15-letni uczeń szkoły realnej z Witkowic, urodzony w Mor. Ostrawie, przynależny do D. Domasłowiic, zgubił się już od dnia 28. z. m. Wspomniany uczeń jest wyznania katol., średniego wzrostu, okrągłej twarzy, ma ciemnobrunatne włosy i brunatne oczy. Przyodziany był w surducik sportowy z pasem, ciemne krótkie spodnie, szarą czapkę, czarne pończochy i sandały drewniane." ("Ślązak")

- Kącik anonsowy: "Najlepsza metoda do szybkiego nauczenia się po niemiecku jest E. Kermel i J. Kotas: Samouczek języka niemieckiego bez pomocy nauczycieli.
 
Cena egz. 3 K, w płóciennej oprawie 3 K 60 h.

Żądajcie w każdej księgami tego samouczka jako najlepszego!
 
Główny skład w księgarni J. Nowak w Orłowej."

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: