Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Startuje 12. edycja Kina na Granicy

Od 28 kwietnia do 3 maja Cieszyn będzie centrum kultury środkowoeuropejskiej. W 1999 roku działacze cieszyńskiego odziału Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zainaugurowali festiwal filmowy „Kino na Granicy”. Podczas czterech dni, w jednym kinie, wyświetlono wówczas jedenaście filmów. Na nieznaną imprezę udało się zaprosić gwiazdę czeskiego kina Jiřígo Menzla. Od tego czasu, co roku, Cieszyn staje się stolicą kina środkowoeuropejskiego. Tegoroczny plan 12. Kina na Granicy wygląda imponująco.

Martin Šulík, Josef Škvorecký i Kornel Filipowicz

Nie można opuścić retrospektywy twórczości słowackiego reżysera Martina Šulíka, w ramach której organizatorzy pokażą film „Państwo Słońca” inspirowany popularną utopią Tomasza Campanelli. Flirt kina i literatury to drugi, mocny punkt festiwalu. W przypadającą 20. rocznicę śmierci Kornela Filipowicza – artysty pochodzącego z Cieszyna - obejrzymy retrospektywę filmów powstałych na bazie jego książek. Wielkim nieobecnym festiwalu będzie jeden z gigantów czeskiej literatury Josef Škvorecký, któremu zdrowie nie pozwoliło na przyjazd do Cieszyna. Widzowie, obok innych filmów powstałych na motywach powieści autora „Tchórzy”, zobaczą genialny „Batalion czołgów” - dla jednych gorzki obraz czechosłowackiego komunizmu lat 50., dla innych dowcipną opowieść o absolwencie filozofii, który w wojsku przygotowuje czechosłowackich żołnierzy do egzaminu na odznakę imienia Juliusza Fučíka.

Najnowsze filmy czeskie, słowackie i węgierskie
Nie zabraknie też najważniejszego – czyli najnowszych filmów czeskich, słowackich i węgierskich. „Protektor” Marka Najbrta to opowiadający o czasach okupacji najpopularniejszy film czeski zeszłego roku, który zgarnął sześć statuetek czeskich Lwów, a w niedzielę czek na 100 tysięcy dolarów na krakowskim festiwalu Off Plus Camera. Nie zabraknie słowackiego hitu „Pokój w duszy” (z udziałem Więckowskiego) - historii o silnych męzczyznach, ich przyjaźni i zdradzie z piosenką Jana Kirschnerova, którą w zeszłym roku nuciła cała Bratysława.

Nie tylko filmy
Projekcjom filmowym towarzyszyć będą koncerty. Zagrają między innymi L.U.C, Mikołaj Trzaska i rewelacyjny grupa WWW, która niedawno odebrałą nagrodę czeskiego magazyny Revolver Revue.

Na stronie internetowej festiwalu znajdą Państwo najświeższe informacje o tym, co warto zobaczyć na festiwalu.

Szczegółowy plan imprez: www.kinonagranicy.pl

Łukasz Grzesiczak

Fragment filmu: Pokoj v duši 


 

 

"Pokój w duszy" w reżyserii Vladimíra Balki z udziałem Roberta Więckiewicza i z muzyką Michała Lorenca - bił na Słowacji rekordy popularności. W pierwszy weekend obejrzało go ponad 20 tysięcy widzów.

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: