Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Starosta stracił zaufanie do dyrekcji Szpitala Śląskiego

Dziś Zarząd Powiatu Cieszyńskiego najprawdopodobniej zwróci się do Rady Społecznej Szpitala Śląskiego o opinię w sprawie zwolnienia Anny Bednarskiej-Czerwińskiej z funkcji dyrektor ZZOZ w Cieszynie. To kolejny krok w sprawie zwolnienia dyrektor, która kieruje tą placówką od 2008 roku.

O sprawie pisaliśmy w poniedziałek (1 lipca). Wówczas w budynku starostwa odbyło się spotkanie Zarządu Powiatu Cieszyńskiego z ordynatorami i lekarzami kierującymi oddziałami Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Lekarze wręczyli staroście list, w którym przekonywali, że "ewentualne odwołanie nastąpi ze szkodą dla dalszego funkcjonowania ZZOZ w Cieszynie, mieszkańców Powiatu oraz potencjalnych pacjentów oraz zachwieje ugruntowaną pozycją Szpitala". [Przeczytaj list]

Utrata zaufania i słabe wyniki finansowe?

Starosta Jerzy Nogowczyk oficjalnie informuje, że powodem jego decyzji jest „utrata zaufania do Pani Dyrektor i słabe wyniki finansowe jednostki”. - Podstawą do utraty zaufania są wyniki kontroli przeprowadzonej w ZZOZ Cieszyn przez pracowników Starostwa Powiatowego dotyczące sposobu wydatkowania 10 mln zł złotych pochodzących z obligacji wyemitowanych przez Powiat Cieszyński – mówi Jerzy Nogowczyk.

Co Zarząd zarzuca dyrektor Annie Bednarskiej-Czerwińskiej? Po pierwsze: „organizację przetargów w trybie zamówień publicznych w sposób ograniczający konkurencję, tzn. stawianie wymogów nieproporcjonalnie wysokich do przedmiotu zamówienia”. Przykładem może tu być połączenie w jeden przetarg remontów oddziałów Porodowego, Chirurgii Dziecięcej w Pawilonie Łóżkowym i Apteki w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym co – wedle słów Jerzego Nogowczyka - spowodowało, że wpłynęła tylko jedna oferta na kwotę 3,7 mln zł, która była wyższa od początkowo zakładanej.

„Naruszenie przepisu stanowiącego, że niedopuszczalne jest wydłużanie terminów realizacji zamówienia, już po zawarciu umowy z wykonawcą, kiedy jednym z kryteriów przetargowych był ściśle określony termin” - to drugi zarzut do dyrektor Szpitala.
Zarząd zarzuca dyrekcji Szpitala także „unieważnienie postępowania (po zebraniu ofert) na zakup gastroskopu, podając jako uzasadnienie nieobecność osoby dokonującej weryfikacji ofert pod względem merytorycznym. Takie uzasadnienie jest niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Ostatecznie spowodowało to wzrost ceny zakupu urządzenia”.

W powyższym zakresie Zarząd Powiatu podjął także decyzję o zawiadomieniu Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy RIO w Katowicach.

Zarząd Powiatu wprowadzany w błąd?

- Istotnym powodem jest także wzrastające od 2008 roku zadłużenie wymagalne jednostki z 2,6 mln zł (2008) do 9.6 mln zł (2012) - czyli w ciągu ostatnich czterech lat wzrosło ono trzykrotnie. Poza tym utrata zaufania spowodowana jest także niedostatecznym udostępnianiem informacji, wyjaśnień oraz dokumentów oraz niejednokrotnym wprowadzaniem w błąd Zarządu Powiatu. Decyzja o rozwiązaniu umowy z Panią Dyrektor nie jest w żadnym wypadku oceną działalności medycznej placówki – mówi Jerzy Nogowczyk.

Do sprawy będziemy wracać na naszych portalu.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: