Turystyka na wystawie
Zgromadzono na niej relacje podróżnicze z XVI-XVIII wieku, siedemnastowieczne przewodniki Martina Zeillera oraz pierwsze nowoczesne przewodniki wydawane w XIX w. przez Karla Bedekera, Thomasa Cooka, Johna Murraya, eksponaty ilustrujące początki turystyki na ziemiach polskich, w tym powstanie Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Przede wszystkim zobaczyć na wystawie można wybrane utwory literackie i artykuły z prasy krajoznawczej poświęconych Śląskowi Cieszyńskiemu i Beskidom. W gablotach znajdziemy rękopisy poematów Ludwika Heimba i Marii Konopnickiej. A jako, że szczególną rolę w rozwoju turystyki odegrały podróże do źródeł Wisły i powstanie uzdrowisk, prezentowane są relacje z tych wypraw, a także rękopiśmienne opisy spacerów wokół Cieszyna Leopolda Jana Szersznika z lat 1798-1804 i wycieczki na Czantorię Andrzeja Kotuli z 1868 r. Na wystawie poświęconej historii turystyki nie mogło także zabraknąć wszystkiego tego, co na przestrzeni lat turysta zabierał ze sobą na wyprawy, a więc kolekcji przewodników i map turystycznych, ale także metalowych plakietek na laski turystyczne, odznak turystycznych. Eksponowane są też pochodzące z 1912 r. narty, rower i naczynia turystyczne z lat 30. XX wieku, pochodzący z lat 40. XX wieku plecak i wiele innych atrakcyjnych eksponatów.
Po obejrzeniu ekspozycji zgromadzeni udali się do sali konferencyjnej Książnicy, gdzie Zbigniew Pawlik, przedstawiciel Oddziału PTTK Beskid Śląski w Cieszynie oraz Halina Twardzik, prezes PTTS Beskid Śląski w Republice Czeskiej opowiedzieli o historii działań na rzecz turystyki prowadzonej na przestrzeni minionego wieku przez reprezentowane przez nich organizacje turystyczne. Zwrócono uwagę na fakt, iż w ciągu minionych 100 lat zmianie uległa zarówno definicja turystki, jak i jej cele i założenia.
Wystawę oglądać można prawie do końca września tego roku.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.