Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stalking to przestępstwo

O stalkingu postanowili przypomnieć cieszyńscy policjanci, którzy przestrzegają przed tym przestępstwem.

A co to? Stalking definiowany jest jako uporczywe nękanie, wzbudzanie poczucia zagrożenia lub podszywanie się pod inną osobę. Najczęściej objawem tego zjawiska jest uporczywe, ciągłe i zamierzone prześladowanie m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej.

Uporczywe wydzwanianie, wysyłanie listów, sms-ów, e-maili, natrętne składanie propozycji spotkań, wspólnych wyjazdów, wręczanie podarunków, śledzenie, podszywanie się pod osobę, manipulowanie czy szantaż emocjonalny- to tylko część zachowań, które kwalifikują się pod artykuł 190a kodeksu karnego, czyli stalking.

Należy pamiętać, że to przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że aby możliwe było wszczęcie postępowania przeciwko stalkerowi (osobie, która popełniła to przestępstwo), koniecznym jest złożenie stosownego zawiadomienia. Stalking często powiązany jest z przemocą domową.

Za przestępstwo to kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, chyba że w wyniku jego popełnienia pokrzywdzony targnie się na własne życie. W takim wypadku stalker może trafić do więzienia nawet na 10 lat

(red. KPP w Cieszynie)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-13 14:47:44
krzysztof.nm: stalking to przestępstwo... jasne, policja musi przypominać - ale mam pytanie do policjantów, czy wydanie kilku milionów z publicznych pieniędzy bez podstawy prawnej to też przestępstwo? tak? - no to do wozu, koguty, gaz do dechy i łapać przestępców, podaję namiary: niejaki Sasin ps. "Listonosz" z niejakim Morawieckim, ps. "Mateuszek Kłamczuszek" - najprędzej na Nowogrodzkiej w Warszawie ich znajdziecie, tam, gdzie jeden z waszych kolegów pilnuje hobbistycznie skrzynki na listy jednego psychopaty - meldujta jak wam poszło, dzielne chłopaki
2020-05-13 15:55:49
Bugs: Po co tak daleko jechać, ten powyżej 'krzysztof.nm' to forumowy stalker-trol podobno rezyduje 'na przykopie' daleko nie mają i z górki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: