Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Średniowieczne dzieło w Książnicy Cieszyńskiej

W Książnicy Cieszyńskiej znajduje się wiele egzemplarzy książek ze zbiorów ks. Leopolda Jana Szersznika. O jednym z nich postanowił nam przypomnieć dr Artur Lewandowski.

"Złota legenda" (łac. legenda aurea), bo tak jest często nazywany ów wolumin, to jeden z najpopularniejszych zbiorów żywotów świętych, ułożonych w porządku kalendarza kościelnego. Została wydana 11 sierpnia 1478 roku w Norymberdze, a jeden z egzemplarzy znajdujących się w Książnicy Cieszyńskiej był własnością ks. Leopolda Szersznika. - To najbardziej poczytne dzieło średniowiecznej hagiografii. W ponad dwa stulecia, po śmierci autora, cieszyło się popularnością tak zawrotną, że wśród nakładów inkunabułów, czyli najwcześniejszych zabytków sztuki drukarskiej do 1500 r. włącznie, jej wydania przewyższały ilość wydań Pisma św. – wyjaśnia fenomen dzieła Lewandowski.

Autor "Złotej Legendy" to bardzo ciekawa postać, która zapisała się w dziejach Kościoła Katolickiego. - Jakub de Voragine omówił wszystkie atrybuty oraz tytuły przysługujące Matce Boskiej, a także jako jeden z pierwszych teologów postawił tezę, że Maryja jest „mediatorką” pomiędzy Chrystusem a grzeszną ludzkością i w mistycznym ciele Kościoła stanowi szyję, przez którą spływa na człowieka pochodząca z niebios łaska Boża. Napisał również złożoną z XII ksiąg kronikę Genui (Chronicon januense), w której przedstawił dzieje tego miasta, począwszy od czasów legendarnego króla Janusa aż po rok 1130 – zaznacza Artur Lewandowski. 

JŚ, KR/Książnica Cieszyńska

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-13 15:02:16
Antykler Forte: takie ponoć mądre ludzie wtedy były, a takie głupie książki drukowały
2020-05-13 16:58:01
donekT: "Złota legenda" Jakuba de Voragine do dziś pozostaje perełką światowej literatury. Jej posiadanie świadczy o szerokich horyzontach osoby, u której ten egzemplarz znajdował się w zasobie. Ks. Leopold Szersznik z pewnością doskonale był obeznany z treścią.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: