Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sprawa orła bez sprawcy

Nie będzie dalszego ciągu sprawy zastrzelonego orła. Prokuratura Rejonowa w Cieszynie umorzyła śledztwo w tej sprawie. Sprawca nie został wykryty.
Przypomnijmy, 18 lutego w Pruchnej, odnaleziono martwego orła przedniego. Jest to gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. Sprawę badała cieszyńska policja oraz prokuratura. Jak czytamy w komunikacie Bielskiej Prokuratury Okręgowej - W toku postępowania wykonano szereg czynności procesowych, które pozwoliły jedynie ustalić, iż orzeł pochodził ze stacji rehabilitacji zwierząt w Republice Czeskiej i w związku z tym posiadał nadajniki, dzięki którym pracownicy stacji mogli na bieżąco analizować położenie ptaka. Właśnie nadajnik pozwolił na odnalezienie martwego orła.
 
Zwierzęciu wykonano zdjęcia rentgenowskie, ustalono, że w jego ciele znajduje się 7 ołowianych śrutów. Jak dodaje prokuratura - ustalono również, iż odstrzał orła nie był przypadkowy, gdyż ptak ten – jako największy przedstawiciel orłów z rodzaju Aquila – w żaden sposób nie mógł zostać wzięty omyłkowo za ptactwo łowne.
Jak dodaje portal Komitetu Ochrony Orłów, zastrzelony ptak był to młody samiec, któremu nadano imię Urban. Brał on udział czeskim programie restytucji. Ilość śrucin, ich rozmiar i charakter obrażeń wskazują, że ptak został zabity z broni myśliwskiej (dubeltówki) i padł bezpośrednio po postrzale - czytamy na stronie KOO.
 
Program odnowy populacji orła przedniego działa od 2006 roku. Każdego roku odchowywanych i wypuszczanych jest 4-5 orłów przednich. Pisklęta pochodzą ze Słowacji. Z gniazd, w których wyklują się dwa pisklęta wybierane jest słabszy młody, który w prawie zawsze ginie w następstwie obserwowanego u orłów przednich zjawiska kainizmu (agresywne reakcje w obrębie lęgu). Pierwsza para lęgowa, złożona z ptaków pochodzących z tego projektu zbudowała w 2010 gniazdo w niedalekiej odległości od miejsca wypuszczenia. Do końca 2011 roku wypuszczono 21 orłów przednich - informuje portal KOO.
 
JB
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: