Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkanie z Dr Janem Koziarem

Skoczowski ARTadres zaprasza na spotkania z Janem Koziarem, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego, opozycjonisty, działacza społecznego. W galeryjce miejskiej we wrześniu odbędą się cykliczne prelekcje. 8 września – Prapolskość Śląska, 15 września – Polskość Śląska, 22 września – Przyszłość Polskości Śląska. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 17.00.

Dr Jan Koziar - Urodzony w 1943 roku w Woli Mieleckiej. Wychowywał się na Zaolziu uczęszczając do polskiej, przepojonej patriotyzmem, jedenastoletniej szkoły średniej i w zaolziańskiej części Cieszyna. Szkołę średną ukończył w Gliwicach, studia wyższe - geologię we Wrocławiu. W 1967 roku został zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalista w zakresie geo-tektoniki.

Jan Koziar to też niezbity działacz społeczny. W drugiej połowie lat 70. zajmował się kolportażem wydawnictw drugiego obiegu. W 1980 wstąpił do Solidarności. Po 13 Grudnia 1981r. zorganizował ulotkową akcję "Solidarność Zwycięży", gdzie rozdano pół miliona ulotek. W październiku 1982 zostaje rozszyfrowany przez komunistów jednak udaje mu się uniknąć aresztowania. Do 1989 ścigany był listem gończym. Działając przez 6,5 roku w ukryciu podjął wszechstronne studia z dziedzin mających wpływ na sprawne funkcjonowanie społeczeństwa. Prowadził jednocześnie działalność organizacyjną, wydawniczą, programową i publicystyczną . Napisał ponad sto artykułów i ok. 10 broszur. Zorganizował m.in. Radę Oświaty Niezależnej, która wydała Biblioteczkę Ucznia i Biblioteczkę Pracownika. Głównym tematem badań i popularyzacji stała się demokracja gospodarcza. Z dziedziny tej wydał do początków lat 90. w łącznym nakładzie ok. 30 tys. broszur.

W 1989 roku przywrócony do pracy, podjął na powrót badania geotektoniczne, kontynuując działalność społeczną. W roku 2000 publikował w Naszym Dzienniku przez cały rok artykuły własne i tłumaczenia tekstów amerykańskich z zakresu własności pracowniczej.

3 czerwca Prezydent RP – Lech Kaczyński odznaczył Dr Jana Koziara Krzyżem Oficerskim Polonia Resituta, za postawę społeczną i obywatelską oraz niepodważalne zasługi dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: