Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spoglądając w przeszłość- spotkania z tradycją podczas VI Wojewódzki Przegląd Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich

Już 24 maja w niedzielę, bieżącego roku w Amfiteatrze im. St. Hadyny w Wiśle odbędzie się VI Wojewódzki Przegląd Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Jest to impreza połączona z prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw.

Do przeglądu zgłosiły się 52 zespoły, w tym ponad 1000 osób występujących, prezentujący folklor cieszyński, górnośląski, żywiecki, krakowski, częstochowski, laski i inne. Dobra opinia z poprzednich lat motywuje uczestników do udziału oraz do opracowania coraz to ciekawszych kompozycji. Wystąpią zespoły, które zaprezentują w swoich repertuarach elementy tradycyjnych obchodów tego święta na obszarach wiejskich. Grupy są z dwóch województw- śląskiego i małopolskiego, którzy zaprezentują kilka regionów, kilkanaście powiatów i kilkadziesiąt gmin.

Celem przedsięwzięcia jest zachowanie unikalności kulturowej wsi oraz ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez zaprezentowanie tradycyjnych pieśni, gwary, strojów regionalnych, a także potraw i rękodzieł związanych z terenami wiejskimi. Dzięki tej uroczystości obszary wiejskie i ich bogactwa kulturowe zwiększą swą atrakcyjność regionu i integracji społeczności wiejskiej.

Organizatorzy: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Wiślańskie Centrum Kultury, Miasto Wisła, Powiat Cieszyński, Zarząd Powiatowy PSL w Cieszynie.

Patronat honorowy: Pan Stanisław Dąbrowa- Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Mirosław Szelma- Wicewojewoda Śląski, Pani Bernadetta Niemczyk- Przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, Pan Janusz Król- starosta Cieszyński, Pan Tomasz Bujok- Burmistrz Miasta Wisły.

Patronat nad imprezą ojął Portal OX.PL


red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: