Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śpiew na pół tysiąca głosów. Wiosenny Zjazd chórów Diecezji Cieszyńskiej

Echo pieśni niosło się w niedzielne przedpołudnie po Cieszynie. W mieście kolejny raz spotkały się zespoły, na wiosennym zjeździe chórów Diecezji Cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Początki takich zjazdów to lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia. Już od tego czasu chóry Diecezji Cieszyńskiej spotykały się i razem śpiewały pieśni. Ale początkowo odbywały się one w różnych parafiach diecezji. Od dziewięciu lat parafia cieszyńska przejęła organizowanie wiosennych zjazdów - mówi Ks. Roman Dorda przewodniczący Komisji Chórów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej.
Chórzyści spotykają się w kościele Jezusowym, bo on bez trudu pomieści wszystkich śpiewaków. Jesienne zjazdy podzielone są na dwie części i w dalszym ciągu odbywają się w różnych parafiach - dodaje ks. Dorda.
 
 
Niedzielne nabożeństwo w kościele Jezusowym jest bardzo rozśpiewane, bo każdy z chórów prezentuje jedną pieśń. Nim jednak ono się rozpocznie, na stopniach kościoła wszystkie zespoły śpiewają  wspólnie jeden utwór. W tym roku była to pieśń ”Zbawczą potęgą” prof. Jana Gawlasa. Zabrzmiała ona tym razem na ponad pół tysiąca głosów.
 
 
W tym roku do Cieszyna przyjechało osiemnaście chórów. W całej diecezji działa ich ponad trzydzieści. Są to przede wszystkim chóry mieszane, męskie oraz dwa żeńskie. Są również i te młodzieżowe.
Tym największym, bo połączonym zespołem wszystkich chórzystów dyryguje co roku Joanna Sikora, na co dzień dyrygentka cieszyńskiego chóru. Jak przyznaje - ważne jest, zanim rozpocznie się śpiew, by właściwie ustawić chórzystów.
 
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: