Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pierwszy raz w powiecie - podsumowanie akcji ''Zapal się na niebiesko...''

W tym roku po raz pierwszy akcja ''Zapal się na niebiesko dla autyzmu'' przeprowadzona została w powiecie cieszyńskim. Szeroki odzew placówek współpracujących z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Cieszynie to z pewnością początek ''dobrych praktyk'' na rzecz osób z autyzmem.

Do kwietniowej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” włączyły się przedszkola, szkoły, ośrodki,  a także Uniwersytet Śląski i Urząd Pracy w Cieszynie.

Liczna frekwencja akcji, która do cieszyńskiego powiatu zawitała po raz pierwszy zaskoczyła nawet samych organizatorów. -Przeprowadzana po raz pierwszy w powiecie cieszyńskim akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” spotkała się z szerokim odzewem placówek współpracujących z naszą Poradnią i scaliła tym samym rzesze środowisk, które już opiekują się dziećmi z autyzmem jak i tych, w których w przyszłości takie dzieci mogą się znaleźć – informuje Lucyna Legierska dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie.

Akcji towarzyszył kolor niebieski. W szkołach i przedszkolach zapłonęły niebieskie światełka, uczniowie zadbali o niebieskie elementy szkolnych strojów. Nie zabrakło również plakatów dotyczących autyzmu, pogadanek i apeli na ten temat. - W widocznych miejscach umieszczono tablice z informacjami dotyczącymi autyzmu, jego przyczyn, epidemiologii oraz symptomów. Wiele placówek przygotowało również ulotki dla rodziców opisujące pierwsze symptomy całościowych zaburzeń rozwoju – wyjaśniają organizatorzy - W przedszkolach dzieci brały udział w warsztatach i zajęciach plastycznych nawiązujących do tematu autyzmu, wykonując symbole solidarności z niepełnosprawnymi kolegami. Wychowawcy rozmawiali z maluchami o tym, co oznacza niebieski ubiór i w przystępny sposób wyjaśniali, czym jest autyzm. Starano się zwrócić uwagę przedszkolaków na to, że każde dziecko jest inne, zarówno pod względem wyglądu, jak i sposobu zachowania czy umiejętności, że każde posiada „coś”, co je wyróżnia od reszty. 

Podczas konferencji podsumowującej, zorganizowanej przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną poruszono zagadnienia związane z rozpoznawaniem pierwszych symptomów autyzmu, organizacją pomocy oraz metodami pracy z dziećmi z autyzmem.

W dzialaniach na  rzecz osób z autyzmem uczestniczyli: Przedszkole Nr 20 w Cieszynie, Przedszkole Nr 2 – Integracyjne w Cieszynie, Przedszkole Integracyjne w Wiśle, Przedszkole w Pruchnej, Przedszkole w Ogrodzonej, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Cieszynie, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Ustroniu, Szkoła Podstawowa w Dębowcu,Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie, Powszechna Szkoła Podstawowa w Rudniku,Szkoła Podstawowa nr 5 w Wiśle z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie, Gimnazjum w Kończycach Wielkich, Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu, Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Cieszynie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu, Uniwersytet Śląski – Zakład Pedagogiki Specjalnej oraz Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: