Spiesz się z wnioskiem o dofinansowanie do wymiany kotłów w Istebnej
- Celem programu, realizowanego przez Istebną od ubiegłego roku jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw, wyeliminowanie możliwości spalania odpadów w paleniskach domowych oraz poprawa efektywności energetycznej budynków – czytamy w regulaminie projektu.
Zgodnie z założeniami programu, inwestor, czyli w tym wypadku osoba, która chce uzyskać dofinansowanie do wymiany kotła może otrzymać dotację maksymalnie w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych realizowanej inwestycji, jednak nie więcej niż 9,600 złotych dla kotłów węglowych klasy 5, kotłów na biomasę, kotłów opalanych olejem opałowym, kotłów opalanych gazem LPG i maksymalnie 24,000 złotych dla pompy ciepła.
W związku z tym, wszyscy zainteresowani wymianą kotła, na kocioł lepszej klasy, bądź też zmienić źródło ciepła w domu z pieca węglowego na przykład na kotły olejowe ma szansę ponieść tylko 20% kosztów inwestycji, w czasie gdy resztę otrzyma od Gminy. Dofinansowaniu nie będą jednak podlegały wymiany kotłów niewęglowych na kotły węglowe, lub opalane biomasą.
Kwota dofinansowania w każdym przypadku będzie ustalana indywidualnie. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wielkości uzyskanej przez Gminę pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i może ulec zmianie.
Jednocześnie Gmina nie partycypuje w pozostałych kosztach, związanych z wymianą kotła. Mieszkańcy, którzy uzyskają dofinansowanie we własnym zakresie będą musieli pokryć koszty demontażu i likwidacji starego źródła ciepła, wykonanie projektu budowy, bądź przebudowy instalacji, sporządzenie końcowej opinii kominiarskiej oraz inne koszty, uznane przez regulamin za „niekwalifikowane”.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie modernizacji jest złożenie pisemnego wniosku (wzory dostępne na stroni internetowej Gminy Istebna) w Sekretariacie Urzędu Gminy w Istebnej, 43-470 Istebna 1000 w godzinach urzędowania. Wnioski rozpatrywane będą według kolejności ich wpływu. Do wniosku należy dołączyć: aktualny odpis księgi wieczystej nieruchomości zabudowanej, wypis z ewidencji budynku (w przypadku współwłasności również pełnomocnictwa od pozostałych współwłaścicieli). Zgodnie z regulaminem przewidziane jest 55 dotacji. Kto takie otrzyma rozstrzygnie Gmina.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.